19. 5. 2024,
23.30

1 teden, 6 dni

Thermometer Blue 0,37

Brest Lille Monaco Luka Elsner Le Havre Kylian Mbappe Kylian Mbappe PSG francosko prvenstvo

Nedelja, 19. 5. 2024, 23.30

Francosko prvenstvo, 34. krog

PSG zmagal brez Mbappeja, Brest do velikega uspeha in bogastva

Kylian Mbappe | Najboljši strelec francoskega prvenstva Kylian Mbappe bo kariero najverjetneje nadaljeval pri madridskem Realu. | Foto Reuters

Nogometaši Le Havra so si pod vodstvom slovenskega stratega Luke Elsnerja zagotovili obstanek v elitni francoski ligi. V zadnjem, 34. krogu so proti Marseillu sicer izgubili z 1:2, a je izgubil tudi glavni zasledovalec Metz, prvak PSG ga je brez Kyliana Mbappeja in Ousmaneja Dembeleja ugnal z 2:0 in poslal v kvalifikacije za obstanek. Tretje mesto, ki pelje v ligo prvakov, je osvojil Brest, Lille, znanec Olimpije iz konferenčne lige, pa se bo kot četrtouvrščeni podal v kvalifikacije za ligo prvakov.

Kylian Mbappe
Sportal Brez presenečenja: Kylian Mbappe še petič zapored

Le Havre je pod taktirko Luke Elnerja sklenil sezono z domačim porazom proti Marseillu (1:2).   | Foto: Guliverimage Le Havre je pod taktirko Luke Elnerja sklenil sezono z domačim porazom proti Marseillu (1:2). Foto: Guliverimage Le Havre, na koncu 15. na lestvici, je izgubil, potem ko sta za Marseille v drugem polčasu po podajah Jonathana Claussa zadela Pierre-Emerick Aubameyang in Michael Murillo. Mohamed Bayo je v 97. minuti postavil končni izid.

Lorient je s 5:0 odpravil že prej odpisani Clermont, a kot 17. v ligi z enakim številom točk kot Metz izpadel v drugo ligo. Ahmadou Bamba Dieng je prispeval dva gola.

PSG je le še potrdil naslov prvaka z zmago proti Metzu, Carlos Soler in Kang-in Lee sta zadela v uvodu tekme. Kylian Mbappe, ki zapušča Parižane, ni igral, je bil pa s 27 goli daleč najboljši strelec lige.

Prvaki iz Pariza so v zadnjem krogu zmagali v Metzu. | Foto: Reuters Prvaki iz Pariza so v zadnjem krogu zmagali v Metzu. Foto: Reuters

Ob Parižanih bosta v ligi prvakov v prihodnji sezoni igrala še Monaco in Brest. Monaco je s 4:0 odpravil Nantes, Brest pa s 3:0 v gosteh Toulouse.

Lille bo kot četrtouvrščeni igral kvalifikacije za ligo prvakov, tokrat je proti zasedbi iz Nice igral 2:2. Slednjo čaka v prihodnji sezoni igranje v evropski ligi. Tokrat ji je remi v 93. minuti prinesel Jordan Lotomba.

V evropski ligi bo igral tudi šestouvrščeni Lyon, ki je z 2:1 premagal Strasbourg. Oba gola za Lyon je prispeval Alexandre Lacazette, zmagovitega z bele pike v 96. minuti. Dve točki za njim je zaostal Lens, ki je igral 2:2 z Montpellierom, a sedmo mesto mu prinaša kvalifikacije za konferenčno ligo. Reims je premagal Rennes z 2:1.