Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
13. 5. 2024,
13.56

Osveženo pred

2 tedna, 1 dan

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 2,71

Natisni članek

Ponedeljek, 13. 5. 2024, 13.56

2 tedna, 1 dan

Republika Srbska mora slovenskemu Viaduktu izplačati 46 milijonov evrov odškodnine

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 2,71
hidroelektrarna | Vlada entitete BiH je leta 2004 s HES Vrbas, katerega večinski lastnik je slovenski Viadukt, podpisala 165 milijonov evrov vredno koncesijsko pogodbo za izgradnjo dveh hidroelektrarn. Fotografija je simbolična. | Foto STA

Vlada entitete BiH je leta 2004 s HES Vrbas, katerega večinski lastnik je slovenski Viadukt, podpisala 165 milijonov evrov vredno koncesijsko pogodbo za izgradnjo dveh hidroelektrarn. Fotografija je simbolična.

Foto: STA

Entiteta BiH Republika Srbska bo morala slovenskemu podjetju Viadukt izplačati 46 milijonov evrov odškodnine zaradi enostranske prekinitve pogodbe za izgradnjo hidroelektrarn na reki Vrbas, piše banjaluški portal Capital. Vlada entitete je pred tem dala jamstvo, da bo dolg, če arbitražna razsodba ne bo razveljavljena, poplačala.

Arbitražni svet v Londonu je v začetku meseca zavrnil zahtevo Republike Srbske za razveljavitev razsodbe arbitražnega sodišča v Washingtonu, kar pomeni, da mora entiteta BiH slovenskemu podjetju Viadukt izplačati 90 milijonov konvertibilnih mark (46 milijonov evrov) odškodnine zaradi enostranske prekinitve pogodbe o izgradnji hidroelektrarn na Vrbasu.

Vlada entitete BiH je leta 2004 s HES Vrbas, katerega večinski lastnik je slovenski Viadukt, podpisala 165 milijonov evrov vredno koncesijsko pogodbo za izgradnjo dveh hidroelektrarn. Leto kasneje je okoli dvajset tisoč Banjalučanov podpisalo peticijo proti temu projektu. Ker projekta tudi po desetih letih niso izpeljali, so pogodbo septembra 2015 razdrli, navaja Capital.

HES Vrbas zahteval arbitražo z BiH

HES Vrbas je oktobra 2015 na vlado Republike Srbske vložil odškodninski zahtevek zaradi odpovedi pogodbe. Ker je vlada zahtevo zavrnila, je Vidaukt kot večinski lastnik HES Vrbas leta 2016 v Washingtonu vložil zahtevo za arbitražo z BiH.

Arbitražno sodišče v Washingtonu je leta 2022 razsodilo, da mora Republika Srbska Viaduktu izplačati 90 milijonov konvertibilnih mark odškodnine.

Vlada entitete je nato vložila zahtevo za razveljavitev te odločitve in dala brezpogojno jamstvo, da bo dolg poplačala, če odločba ne bo razveljavljena.

Pravni zastopnik Viadukta Predrag Baroš je za Capital potrdil, da je arbitražno sodišče 1. maja sprejelo odločitev in v celoti zavrnilo zahtevo za razveljavitev arbitražne razsodbe. Pojasnil je še, da je bila s sklepom arbitražnega sodišča razveljavljena tudi blokada izvajanja postopka izvršbe.

 

Ne spreglejte