NATISNI PISAVA

Poročilo z VN Monaka

Webbru po Barceloni še Monako

Avtor: STA

Monte Carlo - Avstralec Mark Webber (Red Bull) je zmagovalec dirke za VN Monaka, šeste letošnje preizkušnje svetovnega prvenstva formule 1.

Buttonov McLaren Mercedes je hitro izdihnil. Buttonov McLaren Mercedes je hitro izdihnil.

Po VN Španije je vpisal drugo zaporedno zmago. Na stopničke se je postavil še en Red Bullov voznik. Nemec Sebastian Vettel je bil drugi pred Renaultovim voznikom Poljakom Robertom Kubico.

Na klasični ulični preizkušnji v Monte Carlu je odstopil aktualni svetovni prvak Jenson Button (McLaren-Mercedes). Button je v tretjem krogu dirko po slabšem startu predčasno končal po težavah z motorjem njegovega McLarna ter izgubil mesto vodilnega.

Nico Hulkenberg je svojega Williamsa razbil v tunelu. Nico Hulkenberg je svojega Williamsa razbil v tunelu.

Šesta dirka sezone je na novo skrojila vrh. Med konstruktorji se je na vrh zavihtelo moštvo Red Bulla ter primat prevzelo tudi z dvojnim vodstvom na vrhu pri voznikih, ki sta ga zavzela Webber in Vettel. Oba izvrstna voznika si namreč delita 78 točk, pet več od voznika Ferrarija Španca Fernanda Alonsa. Button s 70 s točkami je po novem četrti. Moštvo Red Bull ima 156 točk, Ferrari na drugem mestu 134, McLaren-Mercedes na tretjem pa 129.

Alonso je dirko začel iz boksov, zaradi razbitega vozila na zadnjem treningu se ni udeležil kvalifikacij, a se je z izvrstno vožnjo z zadnjega (24.) mesta prebil na sedmo mesto, bil bi celo na šestem mestu, a ga je v zadnjem ovinku spretno ugnal sedemkratni svetovni prvak Nemec Michael Schumacher (Mercedes).

Varnostni avto je bil kar štirikrat na stezi. Varnostni avto je bil kar štirikrat na stezi.

Na zahtevni ulični dirki ni manjkalo razburljivih trenutkov že takoj na začetku. Pri izvozu iz predora, v prvem krogu, je svoj dirkalnik uničil Nico Hülkenberg (Williams), ko se je dotaknil stene in tako končal dirko. V tretjem krogu je dirko po slabšem startu predčasno končal tudi aktualni svetovni prvak Button, ko se mu je pregrel motor. V 31. krogu se je v zaščitno ograjo zaletel še Rubens Barrichello (Williams) in na stezo je še drugič zapeljal varnostni avto. Tretjič so se dirkači postavili za varnostnim avtom po spektakularnem trčenju tri kroge pred koncem dirke, ko je tik pred startno ravnino prišlo do spektakularnega trčenja, ko je bolid Italijana Jarna Trullija (Lotus) pri prehitevanju dvignilo na vozilo Indijca Karuna Chandhoka (Hispania).

Mark Webber je v Monaku zmagal prvič v karieri. Mark Webber je v Monaku zmagal prvič v karieri.

Webber je silovito začel in na startu ubranil prvo mesto iz kvalifikacij. Dobro je startal tudi njegov moštveni kolega Vettel, ki je na drugem mestu prehitel Roberta Kubico (Renault).

Novi vodilni karavane formule ena Avstralec Webber ni skrival navdušenja. "Nedvomno gre za najlepši dan v mojem življenju, še zlasti po takšni težki dveurni preizkušnji, ki jo predstavlja ta tekma, in težko opravljenem delu," je dejal po Jacku Brabhamu leta (1959) šele drugi Avstralec, ki je osvojil dirko v tem mondenem prizorišču ob obali Sredozemskega morja. Webber je pred Vettlom, čeprav z enakim številom točk, zaradi ene zmage več.

Po dnevu v kneževini Monako, napolnjenem s številnimi zapleti, je bil s tretjim mestom zadovoljen Poljak Kubica. "Razmišljam zelo pozitivno, ker prav nihče ni pričakoval, da bom tukaj stopil na stopničke, za drugo mesto nisem imel prav nobene možnosti, le če bi Sebastian naredil napako, a je ni," je bil skromen Kubica, ki je sicer imel po kvalifikacijah drugo startno mesto, a ga je zapravil že kmalu po startu. Vettel se je do konca trdno oprijemal drugega mesta in nekajkrat skušal tudi poseči po vodstvu, vendar pa Webbra ni mogel ugnati. "Nisem ga dohajal, a ga tudi nisem nikoli spustil z oči," je o dvoboju z moštvenim kolegom spregovoril Vettel.

Po dirki so komisarji z 20-sekundnim pribitkom kaznovali Michaela Schumacherja. Vzrok: nedovoljeno prehitevanje Fernanda Alonsa v zadnjem ovinku zadnjega kroga. Nemec je s šestega mesta padel na 12. pozicijo. Do točke je tako prišel Sebastien Buemi.

8. Toro Rosso 4

Komentarje prikazujemo 7 dni po objavi članka. Po tem času komentarjev ne prikazujemo več.
Anketa

Začela se je nogometna liga prvakov, letos tudi s slovenskim pridihom. Kako pa se bo v imenitni druščini odrezal Maribor?

Husqvarna praznuje 325 let. Praznujte z nami!

Motorna žaga Husqvarna 435 po jubilejni ceni 325 EUR.

Kia! Največ avta za Vaš denar!

7 let brezplačnega rednega vzdrževanja, garancije in brezobrestnega financiranja EOM=0% ob nakupu nove Kie. Preveri!

Naredite poslovanje izjemno

Doseči več ni nemogoče! S Canonom ponesite sebe, svojo kariero in svoj posel dlje kot kdajkoli!