Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Jure Gregorčič

Ponedeljek,
7. 3. 2011,
9.16

Osveženo pred

6 let, 6 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Ponedeljek, 7. 3. 2011, 9.16

6 let, 6 mesecev

Internet za volanom – (ne)varnost novih dimenzij

Jure Gregorčič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 3
Internet nedvomno spreminja svet in življenjske navade ljudi. Zato je samo še vprašanje časa, kako hitro bo v polnem obsegu prodrl tudi v osebne avtomobile.

Oznake, kot so Audi MMI, BMW Connected Drive, Ford Sync, Toyota Entune oziroma Touch, Hyundai BlueLink, Chevrolet My Link, Mercedes myCOMAND … so jasni pokazatelji, da so tudi avtomobilski proizvajalci medmrežni izziv dostopnosti v smislu kjerkoli in kadarkoli vzeli sila resno.

WEB na armaturni plošči: vozniška podpora in zabava za sopotnike

Sprva se je ideja o internetu v avtomobilu razvila iz medmrežne podpore v avtomobil integriranim voznim sistemom z lastno programsko opremo, npr. navigaciji (osveževanje naloženih zemljevidov, dopolnjevanje interesnih točk ...), SOS-klicu … Prihodnost pa je skoraj zagotovo začrtana v polni uporabnosti neomejenega internetnega dostopa v premikajočem se vozilu. Glavni smisel slednje ugotovitve lahko iščemo predvsem v dodatnih možnostih za delo, komunikacijo in seveda sprostitev sopotnikov. Voznik namreč z ''neta'' dejansko potrebuje le osveženo navigacijsko napravo, pa on-line prometne informacije in obvestila ter vremenske pogoje na začrtani poti, saj našteti dejavniki prispevajo tudi k varnejši in bolj sproščeni vožnji. Facebook, Twitter, Youtube in klasično brskanje po internetu pa seveda nikakor ne sodijo za volan, nedvomno pa dobro zaposli sopotnike in posledično verjetno zmanjša tudi število postankov na poti.

Večja (ne)varnost?

Prvotni vzgib, namenjen predvsem vozniški podpori v smislu dodatne varnosti in udobnejše vozniške izkušnje, torej dobiva nove ter za volanom tudi moteče ali celo nevarne razsežnosti. Naše mnenje se tudi po ogledu nekaterih tovrstnih on-line sistemov na ženevskem salonu bolj nagiba k dejstvu, da je možnost internetnega dostopa za volanom bolj moteč kot varen element. Vsako nenadno zvočno in vizualno sporočilo namreč vozniku ukrade najmanj pol sekunde zbranosti. Pol sekunde pa pri hitrosti 160 kilometrov na uro lahko pomeni kar 22 dragocenih metrov izgubljene zavorne poti. Glas za udobje popolne on-line povezave zato pogojujemo le z uporabo v avtomobilih, opremljenih z najnaprednejšimi varnostnimi sistemi. Internet torej tam, kjer je umetna inteligenca sposobna tudi sama zavirati, pospeševati in uspešno opozarjati voznika na prometne pasti.

Roke na volan, brskanje z glasovnimi ukazi

Slednje pasti interneta v avtomobilu se zavedajo tudi proizvajalci, zato večina skupaj s sistemi za sihronizacijo povezav, predvsem mobilnih, nadgrajuje in izpopolnjuje tudi glasovno vodenje, s katerim bo voznik dostopal do spletnih vsebin in tudi npr. nadziral delovanje klimatske naprave, tempomata in drugih voznih pripomočkov. Poleg tega pa bo predvsem zaradi varnosti komunikacija v smeri voznik proti okolici potekala prek prednastavljenih sporočilnih predlog. V praksi to pomeni, da voznik na sporočilo, prejeto iz medmrežja (spletna pošta, Facebook, Twitter …) ali mobilnega telefona prek glasovnega vmesnika ali vgrajenega osrednjega komunikacijskega zaslona sproži ustrezno predlog, na primer: Vozim po avtocesti, pridem ob 18.00 in potem se slišiva. S to sicer precej okrnjeno in umetno komunikacijo želijo proizvajalci izključiti odmik voznikovih rok z volanskega obroča in preprečiti skušnjavo po ''chatu'' za volanom.

Prek luže so on-line avtomobili pravi hit, Evropa se prebuja

Če stara celina v sodobnem pretoku informacij blesti predvsem v naprednih, širokopasovnih mobilnih omrežjih in številnih uporabnih storitvah ter vsebinah znotraj mobilne telefonije, pa pri uporabi interneta v avtomobilih kar precej zaostaja za ZDA in razvitimi azijskimi deželami. V ZDA prek sistema Onstar vozniki že kar nekaj časa iz avtomobila lahko osvežujejo svoj profil na socialnem omrežju ali pa izbrano glasbo poslušajo na personaliziranih internetnih radijskih postajah, ki naj bi jih evropski vozniki v avtomobilih začeli poslušati šele leta 2013. Evropska prometna zakonodaja, poslovni modeli trženja prenosa podatkov pri mobilnih operaterjih in predvsem izjemno raznolike zahteve ter zmožnosti trgov v Evropi so pri tem avtomobilskem zaostanku verjetno imeli kakšno vlogo, a tehno trendi so kot evolucija življenja, vedno najdejo pot naprej.

Integrirani modem ali plug-in priključek

Kako se je iz avtomobila sploh mogoče povezati s spletom? Proizvajalci, ki ponujajo ali razvijajo on-line komunikacijske sisteme, v glavnem dostopajo na dva načina: z integriranim modemom in lastno SIM-kartico ter zunanjim priključkom, kjer kot modem služi uporabnikov pametni telefon, dlančnik, iPad, modem USB 3G ali 3,5G … Pri tem naj izpostavimo, da je pri integriranem sistemu do zagona povezave pot malce krajša ali pa uporabnikovo klikanje nadomesti kar umetna inteligenca, ki avtomatsko izvrši povezavo. Integrirani sistem lahko premore tudi brezžični ''router'', ki lahko spletni dostop v vozilu zagotovi več uporabnikom hkrati. Je pa res, da je na drugi strani plug-in modem – še posebej če je to pametni mobilni telefon – prenosljiv in predvsem dostopnejši in bolj oseben.

''Avtocestne hitrosti'' prenosa podatkov

Prenos podatkov poteka prek širokopasovnih mobilnih omrežji (UMTS, HSDPA, HSUPA), najnovejši sistemi pa se bodo lahko povezovali tudi prek mobilnega omrežja zadnje generacija 4G LTE (Long Term Evolution), ki v teoriji zagotavlja skorajda enake hitrosti prenosa podatkov, kot jih poznamo pri dostopu prek optičnih povezav. Avtomobilska internetna izkušnja prihodnosti je seveda povezana z ustrezno pokritostjo mobilnega omrežja, a ko bo, kar se bo v prihodnosti skorajda zagotovo zgodilo, ob prometnih ''žilah'' zaživel še 4G–signal, bodo HD-filmi in medmrežne igrice verjetno na voljo tudi v avtomobilu.

V novi Audijevi šestici smo se že uspeli povezati

V Evropi za zdaj internet še ni v polnem zamahu osvojil vse avtomobilske potenciale. Evropska pionirja na tem področju Audi in BMW sta trenutno edina, ki ponujata že integrirani mobilni modem in usmerjevalnik, prek katerega se je s pomočjo mobilnega omrežja in točk WI-FI mogoče povezati z medmrežjem. Audijev sistem MMI smo dodobra preizkusili na predstavitvi nove šestice, v kateri smo prek integriranega modema, sinhroniziranega z mobilnim telefonom, uspešno dostopali do spleta. Zanimivo uporabniško izkušnjo je dopolnila tudi on-line navigacija s prikazom poti prek priljubljenega programa Google zemlja.

BMW ConnectedDrive v praksi tudi prek iPhona

Pri bavarskem avtomobilskem velikanu BMW-ju se že desetletje ukvarjajo z razvojem svojega on-line produkta, kar pomeni, da v resnici danes na večini evropskih trgov zmorejo ponuditi prepričljivo izkušnjo. V Ženevi smo v BMW-jevi petici, ki je bila opremljena z zadnjo generacijo komunikacijskega paketa Connected drive, videli, kako varna komunikacija z zunanjim svetom učinkovito poteka prek sporočilnih predlog. Connected drive se tako popolnoma sinhronizira z iPhonom, voznik pa nato po osrednjem zaslonu na armaturni plošči, prek tako imenovanega programskega paketa BMW Apps, ki sporočilne predloge zajema neposredno iz povezanega iPhona, komunicira z zunanjim svetom. BMW Apps dosežejo tudi priljubljeni Facebook in Twitter.

Hyundai v Evropi še v testni fazi

Internetnega izziva so se s popolno integracijo v umetno inteligenco avtomobila lotili tudi pri korejskem Hyundaiu. Tudi njihov sistem za dostop do medmrežja uporablja vgrajen modem s svojo SIM-kartico. Vozniki hyundaiev bodo tako v bližnji prihodnosti s pomočjo brskalnika MacRumors lahko sprejemali in pošiljali spletno pošto ter SMS/MMS-sporočila in pregledovali spletne strani. V Evropi je korejski produkt še v testni fazi.

Ford SYNC uporablja zunanji modem

Drugačen pristop so pri izdelavi svoje komunikacijske platforme ubrali pri Fordu, kjer on-line povezava temelji na uporabi zunanjega modema, voznikovega pametnega telefona, iPada, prenosnika ... Ford pa kupcem ponuja tudi lastni 3G-modem, ki ga je mogoče kupiti skupaj z avtomobilom. Fordov sistem SYNC je bil za evropski trg razvit s pomočjo Microsofta. Platforma pa vozniku ponuja predvsem hitro sihronizacijo z mobilnikom ali drugo dostopno napravo (dlančnik, prenosnik ...) ter povsem prostoročni, glasovni način komunikacije tako s samim vozilom kot tudi z zunanjim svetom prek širokopasovne povezave.

iPad kot interaktivna armatura

Zanimivo idejo je v Ženevi pokazal Volkswagen v študiji, ki obuja legendarnega bullija. Tudi v tem električno gnanem malem kombiju je Volkswagen pomen sodobne komunikacije želel predstaviti z zanimivo rešitvijo: iPad na armaturni plošči opravlja funkcijo nadzorne konzole, zabavne postaje in internetnega komunikacijskega vmesnika.

Cena in virusi?

Internetni dostop v avtomobilu seveda odpira tudi druga, zlasti za končnega uporabnika manj prijetna vprašanja. Kako finančno zahtevni bodo ponujeni komunikacijski paketi na posameznem trgu? Ali lahko on-line povezava v avtomobil iz medmrežja prinese tudi virus, ki sesuje ''motorne možgane''? V obeh primerih je zadeva vredna razmisleka. Ali je internetna povezava v avtomobilu res tako zelo pomembna, da bomo v prihodnosti pripravljeni za nekaj klikov na poti na primer doplačati tak sistem pri nakupu avtomobila, potem še vsak mesec poravnati položnico zakupljenega paketnega prenosa in morda na koncu še tvegali okvaro zaradi ''trojanca'', ki smo ga v avto nehote potegnili z ''neta''. Da o sami zbranosti za volanom ob sočasnih ''facebook spamih'' niti ne izgubljamo besed. Razmislite, kajti v prihodnosti se boste zagotovo kmalu srečali s to skušnjavo. Morda bo idiličen nedeljski izlet po zaviti gorski cesti pomagal rešiti dvom.

Ne spreglejte