Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
8. 11. 2012,
9.23

Osveženo pred

8 let, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Četrtek, 8. 11. 2012, 9.23

8 let, 3 mesece

Karolina in Milan

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 1

Na Kmetiji: Nov začetek bosta za red in disciplino skrbela mentorja Milan in Karolina. Tekmovalcem bosta dajala naloge, nadzirala, kako delo poteka, na koncu pa bosta ocenila, ali so ga opravili z odliko. Mentorja bosta tekmovalcem postregla tudi s kmečkimi modrostmi, saj imata oba neprecenljive izkušnje.

Mentorica Karolina

Starost: 47 let

Karolina je kmetica že skoraj vse življenje, saj je bila zaposlena le 13 mesecev, potem pa jo je ljubezen vodila na kmetijo. Ima tri otroke in pravi, da na kmetiji ne bo prenašala lenobe.

Koliko časa že imate svojo kmetijo? Kmetijo sva z možem prevzela pred dobrimi 24 leti, že prej pa sem na kmetiji delala med počitnicami pri sorodnikih. Bolje sem delo spoznala, ko sva se z možem poročila, saj sem se omožila na kmetijo, imela čudovito taščo, ki mi je pomagala, da sem delo dodobra spoznala, in me naučila, da je ljubezen do zemlje vedno, pa naj daje obilen ali pa slab sad, najpomembnejša. Zemlja ti daje toliko, kolikor v njo vložiš, žal pa se zgodi, da kakšno letino uniči slabo vreme, a vedno za dežjem posije sonce in tako upaš, da bo naslednje leto bolje. Od kod izvira vaša strast do kmetovanja? Z ljubeznijo in pozneje možem sem dobila še kmetijo in če imaš nekoga rad, sprejmeš vse v paketu.

Katere živali imate na kmetiji in koliko vsake vrste? Imamo okoli 25 ovac, 12 kokoši, vsako jesen kupimo še dva ali tri prašiče, ki jih nato še hranimo in pozimi zakoljemo. Seveda imamo tudi domače ljubljenčke: psa in mačke.

Kdo vam pomaga pri delu na kmetiji? Zjutraj sama opravim, kar je potrebno v hiši, pripravim kosilo, nato pa greva navadno z možem v kamnolom, kjer sva do enih, nato skuham kosilo, po kosilu delava na travniku, v gozdu ali na njivi, kjer je pač treba kaj postoriti. Zvečer je stalnica, da gre mož v hlev in jaz uredim samo kaj nujnega okoli hiše. Otroci nama kdaj pomagajo, a dva sta že v službi in eden v šoli, zato po navadi priskočijo na pomoč ob velikih opravilih.

Katera področja kmetovanja najbolj obvladate? Mislim, da mi zelo dobro uspeva peka in tudi na njivi imam kaj pokazati. Seveda znam tudi še kaj drugega, saj tudi delo v kamnolomu ni mačji kašelj.

Česa nikoli ne bi počeli na kmetiji? Nikoli ne bi klala živali.

Kaj pričakujete od tekmovalcev? Upam, da tekmovalci niso prišli na kmetijo zgolj zaradi denarja, ampak imajo tudi voljo za delo in ljubezen do zemlje. Najpomembneje je, da bodo kmetijo začutili, da postanejo del nje. Pomembno pa je tudi to, da delo opraviš pravi čas, zato vem, da bom kar precej stroga. Tudi sama moram na svoji kmetiji delo opraviti dobro, da preživimo. Najbolj bom jezna, če bom videla, da se tekmovalci prepirajo in si mečejo polena pod noge, saj ne maram hinavščine. Zelo bom pozorna tudi na nego domačih živali, ki jim nikoli ne sme manjkati hrane.

Na kakšen način ste vi pridobili potrebna znanja za kmetijo? Nekaj z literaturo, a največ ti prinese delo na kmetiji. Izkušnje so največje znanje.

Kakšni so vaši hobiji, če vam ostane kaj časa? Pozimi vedno igramo košarko, veliko hodim. Sem kar precej aktivna, saj imam rada šport. Sem pa tudi članica društva kmetic Zarja, kjer je vedno zanimivo.

Mentor Milan

Starost: 62 let

Milan je kmet že od otroštva, saj so se s kmetijstvom ukvarjali tudi njegovi starši. Kmetijo je zdaj nekoliko moderniziral in se ukvarja tudi s turizmom. Poleg kmetije ima še veliko hobijev, med drugim se ukvarja s starodobniki, veliko pa mu pomeni družina.

Koliko časa že imate svojo kmetijo? Kmetijo imam že 55 let. Od kod izvira vaša strast do kmetovanja? Iz otroštva, saj sem bil vzgojen na kmetiji.

Kako velika je vaša kmetija in s čim se ukvarjate? Naša kmetija je velika štiri hektarje. Gre za vinogradniško kmetijo, na kateri imamo 8.000 trt in lastno klet, ki je stara 350 let. Kmetijo smo modernizirali v izletniško kmetijo, kjer gostom ponujamo tradicionalno slovensko in prekmursko hrano. Naša posebnost je priprava jedi v krušni peči. Imamo velik nabor domačih izdelkov od lastnih vrhunskih vin, sokov, likerjev, kisa, marmelad do izdelkov iz delavnice domače obrti. Ker gre za vinogradniško kmetijo, nimamo živali, ki smo jih pred časom sicer imeli, a kriza se je poznala tudi na kmetiji.

Kdo vam pomaga pri delu na kmetiji? Večinoma imava delo razdeljeno s sinom, ki škropi vinograde in kletari, jaz pa delam v delavnici in skrbim za preostalo organizacijo ter delo z obiskovalci. Žena in snaha skrbita za delo na vrtu in v kuhinji.

Katera področja kmetovanja najbolj obvladate? Najbolj mi gresta od rok vinogradništvo in delo v sadovnjakih.

Česa nikoli ne bi počeli na kmetiji? Nikoli ne bi klal večjih živali.

Kaj pričakujete od tekmovalcev? Vedno poskušam najti stik z ljudmi in jim na nevsiljiv način posredovati znanje, tako da bom tako poskušal vrednote prenesti tudi na tekmovalce. Zame pomeni delo največjo vrednoto, to posredovati ljudem, ki me obkrožajo, je vedno velik izziv. Upam, da jih bo znanje zanimalo.

Na kakšen način ste pridobili potrebna znanja za kmetijo? Od otroštva rastem s kmetijo, tako da je to moj največji vir znanja.

Kakšni so vaši hobiji, če vam ostane kaj časa? Ukvarjam se s starodobniki in sem tudi predsednik društva JJ PUCH Ljutomer, rad imam tudi glasbo, nastopam s skupino Kunštni Prleki. Sem tudi član združenja rokodelcev, gasilec, igram nogomet in se trudim promovirati Prlekijo z novim projektom Republika Prlekija.

Ne spreglejte