SiOL.net|Kultura|Novice

sreda 14.05.2008, 08:28

Med dobitniki švedske nagrade "Rolf Schock" Gidon Kremer

Stockholm - Latvijsko-nemški violinist Gidon Kremer prejme švedsko nagrado "Rolf Schock" za leto 2008.


S Kremerjem (60) si nagrado delijo britanska umetnica libanonskega rodu Mona Hatoum (55), ameriški filozof jugoslovanskega rodu Thomas Nagel (70) in madžarski matematik Endre Szemeredi (67), je v torek sporočila Kraljeva znanstvena akademija v Stockholmu.

Nagrada za posebne dosežke


Szemeredi prav tako živi v ZDA. Celotni fond za nagrado, poimenovano po svojem ustanovitelju, ki je umrl leta 1986, znaša dva milijona kron oziroma okoli 215.000 evrov. Nagrado na tri leta podeljujejo za posebne dosežke v filozofiji, matematiki in pa enemu glasbeniku in likovniku.


Glede Kremerjevega prispevka je v utemeljitvi zapisano, da "z umetniško integriteto in nikoli ovenelo radovednostjo vedno na novo preverja lastne izkušnje, svoje občinstvo pa obdarja s samosvojimi novimi interpretacijami tako sodobne glasbe kakor tudi starejšega repertoarja". Nagrade bodo štirim dobitnikom izročili 22. oktobra v Stockholmu.

Rolf Schock se je leta 1933 rodil nemškim priseljencem v Franciji, leta 1960 pa se je preselil na Švedsko, kjer je deloval kot filozof in umetnik. Leta 1986 je umrl za posledicami nesreče pri popravilu avta.

STA

Foto: Reuters


  • Oceni Oceni pozitivno Oceni negativno
Dodaj v:
  • Digg
  • Del.icio.us
  • Facebook
  • Reddit
  • Povezava:

Komentarji

Komentarjev: 0

Če želite komentirati, morate biti prijavljeni v MojSiOL.

Prijavi se
Registriraj se!