Nikkei pridobil več kot pet odstotkov

New York/Tokio - Tečaji delnic na vodilni azijski borzi v Tokiu so se danes v povprečju zvišali. Indeks Nikkei je trgovanje končal pri vrednosti 8323,93 točke. To je 413,14 točke oz. 5,22 odstotka več kot v petek.

Tečaji delnic na vodilni azijski borzi v Tokiu so se danes v povprečju zvišali. Indeks Nikkei je trgovanje končal pri vrednosti 8323,93 točke. To je 413,14 točke oz. 5,22 odstotka več kot v petek.

Delnice so se tako podražile drugi trgovalni dan zapored - tokijska borza je bila v ponedeljek zaradi praznika zaprta - in sledile ponedeljkovi rasti v New Yorku, ki jo je po navedbah poznavalcev spodbudil načrt ameriške vlade za rešitev banke Citigroup.

Analitiki menijo, da rast delnic ne bo trajna


Kot je poročala ameriška tiskovna agencija AP, pa nekateri analitiki menijo, da rast japonskih delnic najverjetneje ne bo trajna. "ZDA so pripravile različne ukrepe in to je vsekakor zmanjšalo tveganje za padec trga. Vendar pa se bo gospodarstvo slabšalo, kar bo omejilo rast tečajev," meni Tošikazu Horiuči iz tokijske družbe Cosmo Securities.

Dvig tečajev glavnih japonskih bank

Dvig tečajev glavnih japonskih bank

Danes so se močno zvišali tečaji vseh treh japonskih velikih bank. Delnice banke Sumitomo Mitsui Financial Group so se podražile za 11,48 odstotka, delnice Mizuho Financial Group za 9,17 odstotka in delnice Mitsubishi UFJ Financial Group za 2,85 odstotka. Delnice družbe Sumitomo Realty & Development so pridobile 13 odstotkov.

Med redkimi v rdečem so bile delnice proizvajalca elektronike Sanyo Electric, ki so ob špekulacijah, da namerava Panasonic v prevzemni ponudbi ponuditi manj za delnico Sanya, kot se pričakuje, izgubile 2,5 odstotka. Finančni časnik Nikkei je po poročanju AP v ponedeljek objavil, da bo Panasonic ponudil 120 jenov za delnico, medtem ko naj bi delničar Goldman Sachs računal na vsaj 250 jenov za delnico Sanya.

Index Dow Jones v ponedeljek zrasel

Index Dow Jones v ponedeljek zrasel

Delnice na borzi v New Yorku so se v ponedeljek ob načrtu ameriške vlade za reševanje Citigroupa močno zvišale. Delniški indeks Dow Jones je trgovanje končal pri vrednosti 8443,39 točke, kar je 396,97 točke oz. 4,93 odstotka več kot v petek, tehnološki indeks Nasdaq pa je pridobil 87,67 točke oz. 6,33 odstotka in končal pri 1472,02 točke. Vladni načrt za Citigroup predvideva 20 milijard dolarjev vredno kapitalsko injekcijo in jamstva za več sto milijard dolarjev tveganih naložb.

STA
Foto: STA