V Gorenju krajši delovnik

Velenje - Vodstvo Gorenja je pred novim letom s podjetniškim sindikatom sklenilo začasni socialni sporazum o uvedbi 36-urnega delovnega tedna.

Vodstvo Gorenja je pred novim letom s podjetniškim sindikatom sklenilo začasni socialni sporazum o uvedbi 36-urnega delovnega tedna.

Predsednik sindikata v Gorenju Žan Zeba je pojasnil, da so bila pogajanja z upravo Gorenje dokaj dolga, saj so skušali preprečiti odpuščanje delavcev oz. delavce bodo odpuščali s t.i. mehko različico. "Prvi trije meseci bodo za Gorenje zagotovo težki. Z upravo smo se dogovorili, da vsak mesec preverjamo situacijo in takoj ko se bodo razmere izboljšale, bomo začeli z normalnim delovnikom. Plače so za 10 odstotkov nižje, vendar naj bi država prispevala 60 evrov na zaposlenega, tako da bodo najnižje plače ostale enake," je še dejal Zeba.

Krajši delovnik le za delavce v proizvodnji


Predsednik uprave Gorenja Franjo Bobinac je na decembrski novinarski konferenci povedal, da kljub krizi želijo ohraniti čim več delovnih mest, zato so sindikatu predlagali uvedbo 36-urnega delovnika, ki bo veljal za delavce v proizvodnji. S proizvodnjo bo tako Gorenje znova pričelo v ponedeljek, do takrat pa so delavci na kolektivnem dopustu. Plače zaposlenim v administraciji in managementu pa so tudi nižje za 10 odstotkov, vendar njihov delovni teden ostaja 40-urni.

STA
Foto: STA
Anketa

Ali podpirate višjo obdavčitev študentskega dela (z 12 na 23 odstotkov)?