Konec avgusta bo avtobusne žetone nadomestila Urbana
Ljubljana - Mestna občina Ljubljana bo začela 15. aprila poskusno uporabljati Enotno mestno kartico. Žetone in mesečne vozovnice bodo ukinili 31. avgusta. Urbana bo omogočala še plačilo parkirnine in knjižnice.
Urbana je brezkontaktna pametna kartica, ki bo predstavljala enotno predplačilno sredstvo za storitve, ki jih Mestna občina Ljubljana (MOL) zagotavlja prebivalcem in obiskovalcem Ljubljane. Kot je na novinarski konferenci dejal župan Zoran Janković, želijo s kartico čim bolj približati storitve uporabnikom.
Z enim plačilom se bo mogoče voziti 90 minut
Zagotovil je, da se storitve zaradi uvedbe kartice ne bodo podražile. Prav pri storitvah Ljubljanskega potniškega prometa (LPP) prinaša Urbana ugodnost, saj se bo mogoče z enim plačilom v vrednosti enega žetona (0,80 evra) z mestnim avtobusom voziti 90 minut, brez doplačila pri prestopanju.
Cilj je vključitev železniškega prometa
V prvem obdobju bo kartica omogočala plačevanje prevoza z mestnimi avtobusi, parkiranja na parkiriščih v lasti MOL, prevoz z vzpenjačo ter storitev Ljubljanskih knjižnic. Urbana bo nadomestila tudi turistično kartico, v prihodnje pa je predvidena razširitev uporabe kartice v muzejih, športnih zavodih in na kulturnih prireditvah. Kot cilj je direktorica holdinga Zdenka Grozde izpostavila tudi vključitev železniškega prometa, o čemer se že pogovarjajo s Slovenskimi železnicami.
Na voljo bosta dve vrsti kartic
Izdali bodo dve vrsti kartic. Zelene terminske kartice Urbana bodo poimenske in jih bodo potniki lahko pridobili na prodajnih mestih LPP pod enakimi pogoji kot danes mesečne vozovnice, njihovo veljavnost pa bodo podaljševali s polnjenjem na urbanomatih in drugih prodajnih mestih. Prednost je tudi ta, da z novim šolskim letom ne bo treba izdati nove kartice, ampak se bo le podaljšala pravica do nižje cene.
Rumene vrednostne kartice Urbana bodo nadomestile plačevanje z gotovino in žetone na mestnih avtobusih. Poleg tega bodo omogočale plačevanje parkiranja, vzpenjače na grad in storitve Ljubljanskih knjižnic. Vrednostne kartice bodo prenosne in jih bo lahko uporabljal vsakdo za plačevanje navedenih storitev. Veljavnost kartice ni omejena, zato jo bo lahko uporabnik po potrebi napolnil in uporabil za plačilo storitev.
Plačevanje bo mogoče tudi z mobilnim telefonom
Imetnik terminske kartice bo prav tako lahko nanjo naložil določeno vrednost in jo uporabljal tudi za plačevanje drugih storitev, ki so vključene v enotno mestno kartico. Omogočeno pa bo tudi plačevanje z mobilnim telefonom.
Aprila bodo že postavili prve urbanomate
Urbano bo mogoče napolniti na prodajnih mestih in prodajnih avtomatih. Na kartico pa bo lahko imetnik položil od 10 do 50 evrov. Kot je pojasnila Grozdetova, bodo do 14. aprila postavili prvih 19 urbanomatov, na katerih bo mogoče kupiti in polniti kartice. Od sredine februarja pa že nameščajo terminale na mestnih avtobusih.
Sistem bo testiralo tudi 500 otrok
15. aprila se bo začelo trimesečno testiranje sistema. Sistem bodo testirali zaposleni v MOL, LPP, Javnem holdingu Ljubljana in javnem podjetju Ljubljanska parkirišča in tržnice. Testne kartice pa bo prejelo tudi 500 otrok, ki uporabljajo avtobus za prevoz v šolo in domov.
Poskusno obratovanje bodo po potrebi podaljšali, saj mora sistem ob polnem zagonu delovati brezhibno, je dejala Grozdetova. Za cilj so si postavili polno delovanje sistema do konca avgusta, ko naj bi dijakom in študentom že izdali poimenske kartice Urbana.
Po besedah Grozdetove prinaša Urbana največje spremembe pri plačevanju mestnega potniškega prometa. Ker uvaja novo vrsto vozovnic in ukinja plačevanje z žetoni, gotovino in dosedanjimi mesečnimi vozovnicami, bo mestni svet predvidoma na seji 30. marca obravnaval spremembo odloka o organizaciji in načrtovanju izvajanja mestnih linijskih prevozov.
Bo potrebno kartice kupiti?
Glede uporabe kartice je odprtih še nekaj vprašanj, na katere bodo poskušali najti odgovore v času poskusnega obratovanja. Tako še ni znano, ali bodo kartice dali brezplačno, ali pa jih bo MOL uporabnikom zaračunala. Vsaka kartica namreč stane 1,85 evra. Razmislili pa bodo tudi o zdaj sicer predvideni ukinitvi gotovinskega plačevanja prevoza z mestnim avtobusom, pri čemer se postavlja vprašanje, kako bodo avtobus plačevali turisti in naključni obiskovalci mesta, ki Urbane ne poznajo.
Terminske kartice veljavne le z osebnim dokumentom
Ker na terminskih karticah ne bo fotografije, bodo veljavne le z osebnim dokumentom. Zlorabo bodo nadzirali redarji in kontrolorji LPP. Slednji bodo v primeru kršitve odvzeli kartico, redarji pa bodo kartico odvzeli in kršitelja še oglobili. Po besedah Grozdetove bodo imeli v ta namen 10 nadzornikov.
MOL je za uvedbo enotne mestne kartice na javnem razpisu izbrala podjetje Ultra in z njim 13. oktobra podpisala pogodbo v višini 3,6 milijona evrov brez DDV. Gre za dve pogodbi, prva se nanaša na dobavo in implementacijo terminalov in kartic v vrednosti 1,9 milijona evrov, druga pa na triletno delovanje centra za upravljanje v vrednosti 1,7 milijona evrov.
Foto: BOBO
