Virant čaka na predloge za morebitne ustavne spremembe

Ljubljana - Predsednik državnega zbora Gregor Virant še danes pričakuje predloge parlamentarnih strank glede ustavnih sprememb, ki izhajajo iz njihovih programov.

Predsednik državnega zbora je predsednike parlamentarnih strank k predložitvi predlogov za ustavne spremembe pozval minuli teden ob robu seje ustavne komisije DZ. Po njegovih besedah želijo namreč ugotoviti, pri katerih pobudah lahko dosežejo dvotretjinsko večino za spremembo ustave.

SDS za krajše postopke imenovanja vlade, Lista Virant za spremembo volilnega sistema


Predloge so nekatere stranke že posredovale. V parlamentarni proceduri je že predlog skupine poslancev SDS za ustavno spremembo, s katero bi skrajšali postopke imenovanja vlade. Predsedniku državnega zbora je sicer SDS v skladu z dogovorom poslala dodatne predloge za ustavne spremembe. Predloge je posredovala tudi Lista Virant, ki je že v svoj program med drugim zapisala spremembo volilnega sistema in uvedbo preferenčnega glasu.

SLS bi kandidaturo v DZ omogočila tudi zamejcem in izseljencem


SLS sicer opozarja na previdnost in premišljeno spreminjanje ustave, med drugim pa se zavzemajo za ustavno določilo, s katerim bi omogočili, da v DZ kandidirajo tudi predstavniki zamejskih Slovencev in Slovencev po svetu. NSi bo predloge za ustavne spremembe, ki jih je posredovala Virantu, predstavila danes, koalicijska stranka DeSUS pa za pojasnilo o predlogih ni bila dosegljiva.

PS in SD za spremembo referendumske zakonodaje


Pozitivna Slovenija in SD se zavzemata za spremembo referendumske zakonodaje, SD pa tudi za ustavno spremembo, s katero bi razbremenili delo ustavnega sodišča.

Vse stranke za "zlato pravilo" v ustavi


Parlamentarne stranke pa so se že poenotile o tem, da bi v ustavo vnesli t.i. zlato pravilo.

STA
Foto: Bor Slana
Fotogalerija
Razstava bonsajev

V Ljubljani si lahko na peti mednarodni razstavi bonsajev lahko ogledate okoli 90 različnih primerkov iz 12 držav.

Anketa

Kakšne možnosti ima po vašem mnenju Borut Pahor za zmago na predsedniških volitvah?