Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
14. 8. 2023,
8.51

Osveženo pred

9 mesecev, 1 teden

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Yellow 6,50

Natisni članek

Nataša Pirc Musar poplave Robert Golob

Ponedeljek, 14. 8. 2023, 8.51

9 mesecev, 1 teden

Golob: Okoli tisoč družin je izgubilo vse #foto

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Yellow 6,50
Poplave, Robert Golob | "Osnovno vodilo dneva naj bo solidarnost. Medsebojna pomoč in podpora. V kakršnikoli obliki in po lastnih zmožnostih. Če bo pomoč prišla prostovoljno in iz srca, bo naš namen dosežen," je pozval premier. | Foto Ana Kovač

"Osnovno vodilo dneva naj bo solidarnost. Medsebojna pomoč in podpora. V kakršnikoli obliki in po lastnih zmožnostih. Če bo pomoč prišla prostovoljno in iz srca, bo naš namen dosežen," je pozval premier.

Foto: Ana Kovač

Premier Robert Golob si je danes ogledal posledice uničujočih poplav v Komendi in Mengšu. Po Golobovih besedah so ujme po nekaterih ocenah prizadele od deset tisoč do 15 tisoč gospodinjstev, od tega je tisoč takšnih, ki so izgubila vse. "Najprej je treba pomagati tistim, ki so izgubili vse, hkrati pa ne pozabiti tudi na preostale," je dejal Golob. Vlada bo predlog dodatnih ukrepov za pomoč prizadetim v katastrofalnih poplavah obravnavala na četrtkovi seji. Prizadeta območja so obiskali tudi drugi člani vladne ekipe.

"Občina Komenda je specifična ravno zato, ker je za razliko od gorvodnih občin, kjer imajo veliko škode na infrastrukturi, tukaj škoda pri ljudeh," je v izjavi za medije dejal Golob med obiskom prizadetih krajev. V Mengšu pospešeno iščejo prostore za vrtec.

 
Fotogalerija
1 / 20

Današnji dan so razglasili za dan solidarnosti in dela prost dan zaradi naravne nesreče, ki je prizadela Slovenijo, je spomnil Golob. Odločitev je sledila pozivom državljank in državljanov, ki so v dodatnem prostem dnevu videli priložnost za čiščenje in pospravljanje po nedavni vodni ujmi in možnost, da priskočijo na pomoč soljudem in skupnosti, je dodal.

Pomoč ima več obrazov in je po njegovih besedah dobrodošla na več načinov − naj bo s prostovoljnim delom na terenu in v centrih za zbiranje pomoči ali pa z donacijami humanitarnim organizacijam. "Danes ali v naslednjih tednih in mesecih," je navedel Golob.

Dan solidarnosti pa je tudi dan, ko izražamo podporo vsem prizadetim in jim zagotavljamo, da v stiski niso in ne bodo ostali sami. "Osnovno vodilo dneva naj bo solidarnost. Medsebojni pomoč in podpora. V kakršnikoli obliki in po lastnih zmožnostih. Če bo pomoč prišla prostovoljno in iz srca, bo naš namen dosežen," je pozval premier.

Alen Djordjevič
Sportal Alen Djordjevič: Hvaležen, da sem lahko tam, kjer je lahko le redkokdo
Vlada v četrtek o dodatnih ukrepih za pomoč prizadetim v poplavah

Vlada bo predlog dodatnih ukrepov za pomoč prizadetim v katastrofalnih poplavah obravnavala na četrtkovi seji. Premier Robert Golob danes o njih še ni želel govoriti, je pa povedal, da je dobrodošel vsak predlog. 

"Predloge, ki se tičejo konkretno fizičnih oseb, bo vlada obravnavala v četrtek in jih združila v interventnem zakonu," je danes ob obisku v Komendi povedal Golob. Kot je dodal, je v tej fazi dobrodošel vsak predlog, ne bo pa se opredeljeval do nobenega od njih, saj morajo na ministrstvih najprej narediti analizo izvedljivosti in stroškov. Predloge je najbolje poslati preko civilne zaščite na upravo za zaščito in reševanje.

Premier zbira tudi predloge žrtev poplav za oblike pomoči

V ujmi je poplavilo približno 80 odstotkov občine Komenda in Golob je danes od domačinov že slišal nekaj predlogov, kako bi jim lahko država še priskočila na pomoč. Med njimi so gradnja zadrževalnika vode, pa tudi odpis dajatev na položnicah za elektriko in vodo ter moratorij na odplačevanje stanovanjskih posojil.

Podoben poziv je naslovil tudi na podjetnike. Pri pomoči malemu gospodarstvu je sicer država omejena, a tudi zanj bodo pripravljeni posebni ukrepi, je zagotovil. Največji problem bo sicer dobiti nove stroje in ne zagotoviti denarja, je ocenil in dodal, da bodo tudi pri tem pomagali, kolikor bo mogoče.

Ujme so po nekaterih ocenah prizadele od deset tisoč do 15 tisoč gospodinjstev, od tega je tisoč takšnih, ki so izgubila vse. "Najprej je treba pomagati tistim, ki so izgubili vse, hkrati pa ne pozabiti tudi na preostale," je dejal Golob.

Poplave | Foto: Ana Kovač Foto: Ana Kovač

Nujen je popis škode

Država brez popisa škode skorajda ne more pomagati, je izpostavil. Zato bodo maksimalno pospešili postopke za popis škode, pridobili podatke v naslednjih nekaj tednih in nato začeli učinkovito pomagati. "Zato sem danes tukaj, zato se o tem pogovarjam z ljudmi, ki so imeli škodo, da lažje načrtujemo ukrepe," je dodal.

Predsedniku vlade so danes predstavili glavne ukrepe, s katerimi bi se takšne poplave in katastrofe lahko preprečile. "To so zagotovo zadrževalniki, kjer bi država morala že leta 2020 začeti delo in bi moral biti zadrževalnik že končan," je izpostavil župan Občine Komenda Jurij Kern in opozoril, da je občina Komenda na 16. mestu v Sloveniji glede na poplavno ogroženost.

Tudi v Komendi sicer te dni odstranjujejo posledice ujme, po besedah župana so "naredili občino skoraj nazaj takšno, kot je sicer". Obsežnejša akcija pa še poteka na območju naselja Zeleni gozdiček v Mostah pri Komendi, kjer so nekatera stanovanja popolnoma uničena, iz kletnih etaž pa gasilci še danes črpajo vodo. 

Dobrodelne organizacije delijo denarno pomoč

Vsi prizadeti se lahko že danes obrnejo na organizaciji Rdeči križ Slovenije in slovenska karitas, ki sta v soboto uskladili merila in zneske za posamezne škodne primere, zdaj jih morajo uskladiti še na ravni uprave za zaščito in reševanje ter občin. Generalna sekretarka Rdečega križa Slovenije Cvetka Tomin je povedala, da si prizadevajo čim prej določiti enotna merila, da bo vsak prišel do pomoči in ne bo nihče pozabljen.

"Takoj je treba pomagati štiri tisoč gospodinjstvom, ki smo jih zaznali kot res najbolj ogrožena," je dejal generalni tajnik slovenske karitas Peter Tomažič. 

Konkretno v Komendi so za 300 prizadetih gospodinjstev namenili 100 tisoč evrov pomoči. Polovica je sredstva dobila v teh dneh, preostali jih bodo v sredo. Večji val pomoči je nato napovedal po zaključeni oceni škode konec avgusta oz. v začetku septembra, "kajti stiske se žal ne bodo prenehale".

Pirc Musarjeva je vsem, ki so izgubili domove in premoženje, sporočila: "Z vami smo in z vami bomo. Z vami so sokrajanke in sokrajani, z vami je država in z vami je množica prostovoljk in prostovoljcev." | Foto: Ana Kovač Pirc Musarjeva je vsem, ki so izgubili domove in premoženje, sporočila: "Z vami smo in z vami bomo. Z vami so sokrajanke in sokrajani, z vami je država in z vami je množica prostovoljk in prostovoljcev." Foto: Ana Kovač

"Slovenija je pokazala, da nima srca le v imenu"

"Slovenija je že drugič, tretjič, četrtič zapored pokazala, da nima srca le v imenu. Da srce živi. Da s srcem diha. Solidarnost je bila beseda lanskega leta ob velikem požaru. In še večja solidarnost se je pokazala ob velikih poplavah. Čeprav je v Sloveniji odneslo neznansko število mostov in cest, je ta poplava po besedah predsednice utrdila mostove med sosedi, družinskimi člani, sokrajani, sodržavljani," je zapisala predsednica republike.

most
Novice Dan solidarnosti. Na terenu je bilo okoli 12 tisoč ljudi

Oba sta se zahvalila vsem, ki so priskočili na pomoč, tako iz Slovenije kot tudi iz tujine. "Naj se velika enotnost in soglasje, ki ju izkazujemo v času, ko nas je prizadela velika nesreča, nadaljujeta pri vseh drugih odločitvah, ki so v dobro Slovenije. Skupaj smo najmočnejši," je zapisal Golob. "Dobro se z dobrim vrača, pravijo. Slovenija je hvaležna. Hvala vsem," pa je poudarila Pirc Musarjeva.

Fajonova mednarodno pomoč pri odpravi posledic ujme označila za neprecenljivo

"Danes sem si ogledala bazo, kjer so zadnje dni vzletali helikopterji v pomoč regiji. Tu imamo delegacije, obrambne enote iz vrste držav," je dejala ministrica ob obisku letališča. Ob tem je poudarila, da vlada pripravlja nov interventni zakon, za katerega so pomembne tudi informacije s terena.

Pojasnila je, da Sloveniji pomaga več kot deset držav, in sicer tako s helikopterji, pomožnimi mostovi kot s težko mehanizacijo za prečiščevanje rek, kar je te dni po njenih besedah ključno. Dodala je, da so danes en pomožni most končali na Prevaljah, gradijo pa tudi druge mostove.

Fajonova se je v imenu Slovenije, slovenske vlade in naroda zahvalila za pomoč. "Solidarnost, ki jo Slovenija doživlja v zadnjih dneh, je neprecenljiva in ne bo pozabljena," je izjavila.

Zunanja ministrica Tanja Fajon se je danes na letališču Slovenj Gradec sestala s predstavniki tujih oboroženih sil, ki pomagajo pri odpravi posledic ujme v Sloveniji. Zahvalila se jim je za neprecenljivo pomoč in poudarila, da ne bo pozabljena.

Z Behinom je obiskala tudi Rečico ob Savinji, od koder prav tako poteka koordinacija mednarodne pomoči, predvsem v obliki težke gradbene mehanizacije s pripadajočo opremo in osebjem ter koordinacijo postavitve montažnih mostov. Obiskala je tudi prostovoljce, ki pomagajo pri obnovi Kampa Menina.

Še posebej se je ministrica Fajon zahvalila pripadnikom ukrajinske enote. "Neprecenljivo je bilo videti, da država, ki je v vojni, danes tu čisti rečno strugo Savinje," je dejala.

Povedala je še, da vlada pripravlja nov interventni zakon in da bodo informacije, ki jih zbirajo na terenu, pri tem v veliko pomoč, so sporočili z zunanjega ministrstva.

Del vlade na terenu, drugi na delovnih mestih

Na Koroškem so se danes mudili tudi minister za obrambo Marjan Šarec, minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac in minister za vzgojo in izobraževanje Darjo Felda.

Z ekipo prostovoljcev ministrstva za delo, zavoda za zaposlovanje in inšpektorata za delo je za lopato v Škofji Loki prijel podpredsednik vlade, minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Luka Mesec.

Minister za visoko šolstvo, znanost in inovacije Igor Papič si je ogledal posledice poplav v izdelovalcu fotovoltaičnih panelov Bisol Group v Preboldu. Po prvih ocenah je škode za 30 milijonov evrov, s predsednikom uprave skupine Urošem Mercem sta se pogovorila o možnih korakih sanacije škode.

Na terenu v savinjski regiji, na Koroškem in Škofjeloškem so bili tudi ministri Asta Vrečko, Irena Šinko, Aleksander Jevšek, Boštjan Poklukar, Matjaž Han in Uroš Brežan.

Drugi ministri so bili po zagotovilih vlade na delovnih mestih.

Policijsko spremstvo mednarodnih konvojev

V povezavi s tujo pomočjo Sloveniji so se danes oglasili tudi na Generalni policijski upravi. Policisti namreč poleg opravljanja nalog za zagotavljanje varnosti ljudi in premoženja na prizadetih območjih zagotavljajo tudi organizirana spremstva konvojev mednarodnih enot.

Naloga policistov pri tem ni samo spremljanje, torej vožnja pred ali za vozilom, ki pelje tovor. Pred vsakim spremstvom morajo policisti preveriti morebitne ovire, zapore cest na načrtovani poti prevoza, stalno komunicirati z vozniki, ki jih spremljajo, in zelo pozorno spremljati promet v neposredni okolici. Pripravljeni morajo biti tudi na nepredvidljive situacije in nenadne ovire na cesti. Načrtovati morajo tudi pot zaradi varovanja voziščne konstrukcije in predvsem premostitvenih objektov, da bi se onemogočilo dodatno tveganje.

Policisti so do danes na prizadeta območja pospremili štiri konvoje mednarodnih enot. Danes po napovedi Generalne policijske uprave v pomoč prihaja še en konvoj iz Nemčije, ki bo prav tako deležen policijskega spremstva.  Slovenj Gradec, konvoj | Foto: Matic Prevc/STA Foto: Matic Prevc/STA
Ne spreglejte