Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
15. 1. 2024,
18.13

Osveženo pred

3 mesece, 3 tedne

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 0,20

Natisni članek

Robert Golob vlada

Ponedeljek, 15. 1. 2024, 18.13

3 mesece, 3 tedne

Podpora vladi stagnira

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 0,20
Robert Golob |  Predsednik vlade in Svobode Robert Golob na lestvici priljubljenosti politikov zaseda 13. mesto. | Foto STA

Predsednik vlade in Svobode Robert Golob na lestvici priljubljenosti politikov zaseda 13. mesto.

Foto: STA

Ocena uspešnosti dela vlade zadnje tri mesece stagnira, kaže nova javnomnenjska raziskava, ki jo je za Dnevnik opravila Ninamedia. Delež podpornikov in nasprotnikov vlade se je januarja zvišal za dobro odstotno točko. Delo vlade kot neuspešno ocenjuje dobrih 55 odstotkov, kot uspešno pa slabih 33 odstotkov. Med strankami z dobrimi 22 odstotki vodi SDS. 

Delo vlade Roberta Goloba je kot neuspešno ocenilo 55,4 odstotka vprašanih (decembra 53,9 odstotka), kot uspešno pa 32,9 odstotka vprašanih (decembra 31,7 odstotka), kaže januarsko merjenje javnega mnenja.

Med parlamentarnimi strankami medtem tudi ta mesec z 22,4 odstotka (prejšnji mesec 22,6 odstotka) vodi opozicijska SDS, in sicer za 7,1 odstotne točke pred največjo vladno stranko Gibanje Svoboda. To podpira 15,3 odstotka vprašanih (decembra 16,7 odstotka).

Sledijo SD z 8,1-odstotno podporo (decembra 7,3 odstotka), NSi s 6,4-odstotno podporo (decembra 6,1 odstotka) in Levica, ki bi jo volilo 6,1 odstotka vprašanih (decembra pet odstotkov).

Največja še naprej ostaja t. i. stranka neopredeljenih. Koga bi volilo, ne ve 34,4 odstotka vprašanih (decembra 31,1 odstotka). 5,1 odstotka vprašanih ne bi volilo (decembra 7,7 odstotka), dva odstotka vprašanih pa bi izbralo druge stranke (decembra 3,4 odstotka). Pod druge stranke so anketiranci navedli SLS, Pirate, Domovinsko ligo, Logarjevo stranko, Resnico in Zelene Slovenije.

Logar prehitel Pirc Musarjevo

Na lestvici priljubljenosti politikov so januarja vsi politiki z izjemo prvaka SDS Janeza Janše zabeležili slabšo ali enako oceno kot decembra. Prvo mesto je sicer tokrat zasedel poslanec SDS Anže Logar, ki je tako prehitel predsednico republike Natašo Pirc Musar.

Sledijo evropska poslanka Ljudmila Novak, kočevski župan Vladimir Prebilič, zunanja ministrica in predsednica SD Tanja Fajon, gospodarski minister Matjaž Han, ljubljanski župan Zoran Janković, predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič in predsednik NSi Matej Tonin, ki je prejel enako oceno kot prejšnji mesec.

Deseterico najbolj priljubljenih politikov je tokrat sklenil vodja poslancev NSi Janez Cigler Kralj. Sledi mu predsednik SDS Janša, ki mu je uspel največji skok. Decembra je namreč zasedel 14. mesto na lestvici. Predsednik vlade in Svobode Robert Golob je pristal na 13. mestu. Na repu lestvice pa sta podpredsednik vlade in minister za delo Luka Mesec ter poslanec Levice Miha Kordiš.

Velika večina podpira gradnjo nove nuklearke

Anketirance so pri Dnevniku povprašali tudi o tem, ali podpirajo gradnjo drugega bloka krške nuklearke (Jek 2) in jedrsko energijo.

Iz rezultatov javnomnenjske raziskave izhaja, da bi prebivalci Slovenije večinsko podprli gradnjo Jek 2, prepričljivo pa podpirajo tudi jedrsko energijo. Podpora Jeku 2 je najbolj izrazita med mlajšimi anketiranci in hkrati narašča z izobrazbo. Eden glavnih razlogov za nasprotovanje so radioaktivni odpadki.

Gradnjo Jeka 2 bi podprlo 68,6 odstotka vprašanih, 21,1 odstotka pa bi ji nasprotovalo. Dobra desetina je neopredeljenih. Podpora projektu je najnižja med nizko izobraženimi; Jek 2 bi podprla polovica tistih s končano osnovno šolo, skupaj z izobrazbo pa narašča tudi podpora. Med tistimi, ki so pridobili univerzitetno diplomo oziroma bolonjski magisterij, podpora projektu presega 74 odstotkov.

Projekt nadpovprečno podpirajo mlajši anketiranci (do 30 let); podpora v tej starostni skupini je več kot 82-odstotna. Nekoliko bolj so mu naklonjeni moški kot ženske.

Javnomnenjsko raziskavo je med 10. in 11. januarjem za časnik Dnevnik opravila agencija Ninamedia na vzorcu 700 anketirancev.
Ne spreglejte