Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
5. 8. 2014,
12.54

Osveženo pred

8 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

plača

Torek, 5. 8. 2014, 12.54

8 let

Prvi policist Veniger mora namesto 83 tisoč vrniti le dobrih 8500 evrov

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 2
Ministrstvo za notranje zadeve je generalnemu direktorju policije Stanislavu Venigerju v podpis ponudilo dogovor, po katerem mora poravnati neupravičeno izplačani del plače v znesku okoli 8.500 evrov.

Kot so pojasnili na ministrstvu, je Veniger dogovor že podpisal, zato zoper njega ne bodo vložili tožbe.

Na DCAF služboval med septembrom 2008 in septembrom 2012 Časnik Delo je že v začetku junija poročal, da so državo nepravilno izplačane plače Venigerju, ko je bil ta napoten na švicarski Center za demokratični nadzor nad oboroženimi silami (DCAF), stale več kot 83 tisoč evrov. Veniger je na DCAF služboval med septembrom 2008 in septembrom 2012.

Portal podcrto.si, ki ga je navajalo tudi Delo, je vsoto 83 tisoč evrov dobil s preračunavanji plač, ki jih je Veniger prejemal kot direktor Policijske uprave Celje, od koder je šel na DCAF, in plač, ki jih je prejemal na švicarskem skladu.

Po informacijah portala je Veniger med septembrom 2008 in aprilom 2009 dobil še dodatek v višini 5.100 evrov za delo v Ženevi, čeprav je dejansko delal na predstavništvu DCAF v Ljubljani.

KPK: Veniger vedel oz. bi moral vedeti, da dodatek prejema nezakonito Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) je letos ugotovila, da je Veniger vedel oz. da bi moral vedeti, da nezakonito prejema dodatek za delo v tujini, a takrat tega ni nikomur sporočil oz. ni prostovoljno vrnil dodatka. Veniger je 5.100 evrov vrnil šele letos, ni pa želel, tako poroča podcrto.si, vrniti preostalih 83 tisoč evrov.

Vračilo, višje od 5.100 evrov, je Veniger zavrnil, ker je menil, da bi z vračilom priznal tudi odgovornost za odločitve, ki niso bile v njegovi pristojnosti in za katere se ne čuti odgovornega, je v ugotovitvah zapisala KPK.

Ministrstvo pojasnjuje, da je upoštevalo mnenje direktorata za javni sektor Ministrstvo v odgovoru pojasnjuje, da je v primeru Veniger upoštevalo mnenje direktorata za javni sektor. Nanj se je obrnilo z vprašanjem, ali je kot delodajalec dolžno vložiti tožbo za vračilo preveč izplačane plače, ker soglasja med delodajalcem in javnim uslužbencem ni.

Direktorat je v začetku junija pritrdil mnenju KPK, hkrati pa opozoril na novelo zakona o sistemu plač v javnem sektorju, ki je bila takrat še v parlamentarni proceduri. Še isti mesec je nato državni zbor sprejel novelo, ki tako zdaj določa, da mora javni uslužbenec preveč izplačano plačo vrniti le za zadnjih deset mesecev prejemanja previsoke plače.

Namesto 83 tisoč evrov preveč izplačane plače mora vrniti le 8.541,22 evra Poleg tega uslužbencu ni treba vrniti več kot dvakratnika plače, ki jo je prejel v zadnjem mesecu dni. Zaradi spremembe zakona mora Veniger tako namesto 83 tisoč evrov preveč izplačane plače vrniti le 8.541,22 evra neto plače.

STA je skušala dobiti tudi Venigerjevo pojasnilo, vendar je generalni direktor policije v teh dneh zaradi dopusta nedosegljiv.

Ne spreglejte