Thermometer Blue 0,30

maraton Beograd

Sobota, 16. 4. 2016, 16.31

Vročina delala preglavice maratoncem v Beogradu

Kenijca Abel Kibet Rop in Stellah Jepngetich Barsosio sta zmagovalca letošnjega maratona v Beogradu, ki je minil v znamenju precejšnje vročine.

Skoraj 5.000 polmaratoncev in skoraj 1.000 maratoncev se je podalo na progo letošnjega beograjskega maratona. Okrepčevalnice so bile polne kozarcev in plastenk vode, na progi pa so tekmovalce hladile tudi prhe in gasilske brizge. Temperatura je namreč v senci dosegla 25 stopinj Celzija, za povrhu pa je pripekalo sonce. To se je poznalo tudi pri rezultatih, ki so bili precej skromni.

Prvi so v cilj pritekli polmaratonci, že tretjič pa je zmagal olimpijec Darko Živanović, ki je s časom 1;10:41 kar za pet minut zaostal za osebnim rekordom. "Tekma je bila zaradi velike vročine zelo zahtevna, a so organizatorji dobro poskrbeli za osvežitev. Zadovoljen sem," je dejal zmagovalec, ki je na igrah v Londonu nastopil v maratonu. Pri dekletih je zmago slavila Slađana Perunivić iz Črne gore (1;21:33).

Kenijska prevlada, a skromni rezultati

Na maratonski razdalji je slavil Kenijec Abel Kibet Rop, ki je dosegel prvo maratonsko zmago. Ciljni trak, ki ga je držal svetovni rekorder v skoku v višino in ambasador beograjskega maratona Javier Sotomayor, je z njim odvihral po dveh urah, 23 minutah in 58 sekundah. "Zadovoljen sem z zmago, saj je bila tekma zaradi visokih temperatur zahtevna. To je bil moj drugi maraton, a prva zmaga. Maraton je velik izziv, zato sem srečen vsakič, ko ga premagam," je dejal 30-letni Kenijec. Skoraj pet minut je za njim zaostal njegov rojak Moses Kipruto Kibire, tretji pa je bil Madžar Tamas Nagy.

Kenijec Abel Kibet Rop je zmagovalec letošnjega beograjskega maratona, ki je minil v znamenju vročine. | Foto: Kenijec Abel Kibet Rop je zmagovalec letošnjega beograjskega maratona, ki je minil v znamenju vročine.

Med dekleti je bila s časom 2;43:41 najhitrejša Stellah Jepngetich Barsosio, katere osebni rekord je kar za deset minut boljši. Kenijka tekmuje na manjših maratonih, a redno zmaguje. Tako je v zadnjem obdobju slavila tudi v Debnem, v Wroclawu in lani v Zagrebu. "Prvič sem nastopila v srbski prestolnici in presenečena sem, da sem zmagala. Bilo je zelo naporno, a sem dala vse od sebe. Vzdušje ob progi je bilo odlično, tako da upam, da pridem tudi prihodnje leto," je dejala zmagovalka, ki je imela več kot pet minut prednosti.

Med dekleti je zmago slavila Stellah Jepngetich Barsosio. | Foto: Med dekleti je zmago slavila Stellah Jepngetich Barsosio.

Slovenskih tekmovalcev je bilo letos videti precej manj kot lani. Avtobus tekačev je podobno kot lani v Beograd peljalo Športno društvo Kepa, ki so se mu pridružili tudi nekateri tekači rekreativne skupine GiBit. Drugih večjih skupin nismo opazili.