BUDIMPEŠTA, SP V ATLETIKI, 8. DAN

Sloviti Šved napadel svetovni rekord, Američani zavladali v štafetah

Armand Duplantis | Armand Duplantis je poskušal zrušiti svoj svetovni rekord, pa mu ni uspelo. | Foto Reuters

Armand Duplantis je poskušal zrušiti svoj svetovni rekord, pa mu ni uspelo.

Slovenka Neja Kršinar (2:46:55) je v maratonu na 19. svetovnem prvenstvu v atletiki v Budimpešti zasedla 63. mesto. Zlato je osvojila Etiopijka Amane Beriso Shankule (2:24:23), srebro njena rojakinja in branilka naslova Gotytom Gebreslase (2:24:34), bron pa Maročanka Fatima Ezzahra Gardadi (2:25:17). Zvečer so v Budimpešti podelili špe sedem kompletov odličij.

V večernem programu 19. svetovnega prvenstva v atletiki je bilo v Budimpešti podeljenih še sedem kompletov odličij. Šved Armand Duplantis je pričakovano slavil v skoku ob palici. Preskočil je šest metrov in deset centimetrov ter osvojil svoj drugi naslov svetovnega prvaka, nato pa se je lotil še višine svetovnega rekorda, 6,23, a je v treh poskusih ni uspel preskočiti. Srebrno odličje je z natanko šestimi preskočenimi metri osvojil Filipinec Ernest John Obiena, bron pa sta si razdelila Avstralec Kurtis Marchall in Američan Christopher Nilsen s 5,95.

Ameriški štafeti sta pobrali še dve zlati odličji. | Foto: Reuters Ameriški štafeti sta pobrali še dve zlati odličji. Foto: Reuters

Šprinterske štafete povsem v barvah ZDA

V obeh štafetah na 4 x 100 m so slavili Američani. Christian Coleman, Fred Kerley, Brandon Carnes in Noah Lyles so v moškem finalu z najboljšim izidom sezone (37,39) premagali srebrne Italijane in bronaste Jamajčane. V ženskem so bile Tamari Davis, Twanisha Terry, Gabrielle Thomas in Sha'Carri Richardson z rekordom prvenstev (41,03) boljše od Jamajčank in Britank.

Lyles je na tem prvenstvu osvojil še tretje zlato po tekih na 100 in 200 m in je že dan pred koncem prvenstva najboljši udeleženec tekmovanja. Že pred tem je postal prvi po legendarnem Jamajčanu Usainu Boltu in letu 2015 z dvojnim svetovnim naslovom na 100 in 200 m.

Kenijka Kipyegon najboljša na 5000 m

Zmagovalec deseteroboja je Kanadčan Pierce LePage (8.909 točk), v ženskem suvanju krogle je zlato osvojila Američanka Chase Ealey, v finalu teka na 5000 metrov pa je bila Kenijka Faith Kipyegon premočna za članico nizozemske izbrane vrste Sifan Hassan, bron pa je osvojila še ena Kenijka Beatrice Chebet. Na 800 m je bil prvi Marco Arop iz Kanade (1:44,24)

Neja Kršinar je maraton končala na 63. mestu. | Foto: Peter Kastelic/AZS Neja Kršinar je maraton končala na 63. mestu. Foto: Peter Kastelic/AZS

Maratonke trpele že zgodaj zjutraj

Tekmovanje v središču madžarske prestolnice se je začelo zgodaj zjutraj, končalo pa na Trgu herojev, kjer je bilo sredi dopoldneva že 27 stopinj Celzija, številne tekmovalke so v cilju potrebovale vsaj malo zdravniške pomoči, da so prišle k sebi.

"S Finko sva tekli polovico proge skupaj, potem pa nisem šla za njo." | Foto: Peter Kastelic/AZS "S Finko sva tekli polovico proge skupaj, potem pa nisem šla za njo." Foto: Peter Kastelic/AZS "Zelo zadovoljna sem z nastopom, dosegla sem soliden čas glede na visoke temperature. Imela sem zelo pametno in razumno taktiko. Začela sem v počasnejšem ritmu in se pozneje odločala za hitrejšega. S Finko sva tekli polovico proge skupaj, potem pa nisem šla za njo. Zadnjih deset kilometrov sem namreč že kar čutila posledice vročine. Če bi se odločila drugače, bi se tudi končalo verjetno drugače. Poleg tega sem ves čas dajala led na hrbet, se polivala z vodo in dovolj pila, kar je tudi pomagalo, da sem se bolje počutila," je v cilju povedala 32-letna Kršinar.

Načrtuje nastop na OI v Parizu

Letos bo zagotovo nastopila še na ljubljanskem maratonu, za prihodnje leto pa načrtuje tudi nastop na olimpijskih igrah v Parizu, kamor se namerava uvrstiti prek svetovne lestvice. Dejala je namreč, da je norma za nastop zanjo ta čas težko dosegljiva. Pred SP se je razšla s trenerjem Dejanom Lenartom, glede novega pa se še ni odločila.

Amane Beriso Shankule in Gotytom Gebreslase | Foto: Guliverimage Amane Beriso Shankule in Gotytom Gebreslase Foto: Guliverimage

V boju za odličja je dolgo kazalo dobro trem Etiopijkam. Shankule je bila letos druga na bostonskem maratonu, kar je bil njen največji uspeh doslej. Kmalu po zadnjem krogu, po 36 kilometrih, se je ločila od dveh rojakinj, vodilna trojica si je tedaj pritekla že veliko prednost. Shankule, lani je po zmagi v Valencii prišla na tretje mesto v maratonu vseh časov, je nato prednost zadržala in v cilj prišla 11 sekund pred Gebreslase.

Gardadi je s tretjim mestom dosegla uspeh kariere, čeprav še nekaj kilometrov pred ciljem ni kazalo, da bo stopila na zmagovalni oder. Yalemzerf Yehulaw ni zdržala ritma vodilnih rojakinj ter je kot druga Etiopijka izpadla iz boja za odličje v samem zaključku in končala na petem mestu, pred njo je bila še Lonah Chemtai Salpeter iz Izraela (2:25:38), tretja lani na SP v ZDA. Četrta Etiopijka Tsehay Gemechu, je odstopila pred začetkom zadnjega kroga. Zmagovalka je na koncu povedala, da so si vse štiri rojakinje med seboj pomagale in imajo vse zasluge za to, da so dve končale na samem vrhu.

SP v atletiki, maraton | Foto: Guliverimage Foto: Guliverimage Odstopilo je 13 maratonk

Kršinar je bila 63. med 65 uvrščenimi, 13 maratonk pa je odstopilo. To je bil edini slovenski nastop predzadnji dan prvenstva. V nedeljo bosta v finalih nastopili še Lia Apostolovski v skoku v višino in Maruša Mišmaš Zrimšek v teku na 3.000 m zapreke.

Poleg maratona bo nocoj še šest končnih odločitev. Atletinje se bodo za odličja ob 20.15 pomerile v suvanju krogle, ob 20.50 v teku na 5000 m, tekačice v štafeti 4 x 100 m pa bodo ob 21.50 zaključile spored tekmovanj.

Pred tem se bodo atleti ob 19.25 pomerili v finalu skoka s palico, ob 20.30 v teku na 800 m, ob 21.25 pa bodo s tekom na 1.500 m dvodnevno tekmovanje zaključili deseterobojci.