Formula 1 VN Abu Dabija Nico Rosberg Mercedes svetovno prvenstvo

Nedelja, 27. 11. 2016, 15.42

VN Abu Dabija, dirka

Hamiltonu še zadnja dirka sezone, Rosbergu pa prvi naslov prvaka

VN Abu Dabija formula 1 | Foto Reuters

Zmagovalec dirke za veliko nagrado Abu Dabija, zadnje preizkušnje letošnjega svetovnega prvenstva formule ena, je Lewis Hamilton, drugo mesto in z njim svoj prvi naslov svetovnega prvaka pa si je pridirkal drugi dirkač Mercedesa, Nemec Nico Rosberg.

Z dirko v Abu Dabiju se je končala 67. sezona svetovnega prvenstva formule ena, svetovni prvak pa je postal 31-letni Nemec Nico Rosberg. Danes se je uresničil najverjetnejši scenarij, Lewis Hamilton je prišel do svoje desete zmage v sezoni, Nico Rosberg pa je z drugim mestom naredil dovolj, da je ubranil prednost v skupnem seštevku in se veselil svojega prvega naslova svetovnega prvaka.

V zadnjih krogih mercedesa popustila

Na precej mirni in predvidljivi 21. dirki sezone je tretje mesto zasedel Nemec Sebastian Vettel s ferrarijem, ki se je v zadnjih krogih povsem približal vodilnima mercedesoma, a mu je za resnejši napad zmanjkalo časa. Četrti je bil mladi Nizozemec Max Vestappen (Red Bull).

"Dirka je bila neverjetno napeta"

Rosberg je letos zmagal devetkrat, na 21 dirkah pa zbral pet točk več od moštvenega kolega Hamiltona (385:380). "Vse skupaj je skoraj neresnično! Zelo, zelo ponosen sem. Uspel mi je enak podvig kot mojemu očetu," je po dirki dejal novi svetovni prvak, ki ob koncu dirke ni ravno užival: "Dirka je bila neverjetno napeta. Ko so mi iz boksov sporočili, da moram prehiteti Maxa, sem si rekel vau. Lewis se je trudil, da bi me zadržal blizu tekmecev v ozadju in to mu je odlično uspevalo. Bil sem ujet, nato pa so se v zadnjih krogih obrabile še pnevmatike in približal se mi je še Vettel. Težko je pojasniti, kako napeti so bili ti trenutki. Grozno je bilo."

Z naslovom prvaka se je med nesmrtnimi pridružil očetu Kekeju Rosbergu, ki je bil najboljši dirkač formule ena leta 1982. Rosberga sta tako druga oče in sin, ki sta osvojila naslov svetovnega prvaka v formuli ena. Prva sta bila Britanca Graham (dva naslova 1962 in 1968) in Damon Hill (1996).

Do točk so danes prišli še Daniel Ricciardo (Red Bull), Kimi Räikkönen (Ferrari), Nico Hülkenberg (Force India), Sergio Perez (Force India), Felipe Massa (Williams) in Fernando Alonso (McLaren).

Na svidenje, Felipe in Jenson!

Petintridesetletni brazilski veteran Massa je s svojo 250. dirko končal kariero v formuli ena. Svetovni prvak ni bil nikoli, je pa enajstkrat zmagal in se 41-krat uvrstil na stopničke. Po današnji dirki se od formule ena poslavlja tudi Anglež Jenson Button, svetovni prvak iz leta 2009, ki pa VN Abu Dabija ni končal, odstopil je v 12. krogu zaradi okvare dirkalnika.