Baku, svetovni pokal v šahu

Demčenko izpadel, za Slovenijo še Fedosejev

Anton Demčenko | Anton Demčenko je izpadel v prvem krogu. | Foto Guliverimage

Anton Demčenko je izpadel v prvem krogu.

Slovenske barve na svetovnem pokalu v šahu, ki bo v azerbajdžanski prestolnici Baku potekal do 21. avgusta, zastopata ruska velemojstra Vladimir Fedosejev in Anton Demčenko. Nedavno sta prestopila na slovensko rating listo, zanju pa je to prvi nastop za Slovenijo. Demčenko je že izpadel po prvem krogu.

Fedosejev je bil v prvem krogu prost, v drugem se bo pomeril v slovaškim velemojstrom Jergušem Pechačem. Nasprotnik Demčenka v prvem krogu je bil perujski mednarodni mojster Gianmarco Leiva. Ta je dobil prvo partijo v nedeljo z belimi figurami.

Demčenko, ki je leta 2021 na Islandiji postal evropski prvak, je moral v današnji drugi partiji po 136 potezah skleniti remi, saj kmeta ob trdnjavi in skakaču proti črni kraljici ni mogel pripeljati do promocije. Leiva je tako zmagal z 1,5:0,5.

V odprti konkurenci nastopa 206 igralcev, v ženski pa 103 igralke. Med njimi so tudi prvi s svetovne lestvice, Norvežan Magnus Carlsen, finalist letošnjega dvoboja za naslov svetovnega prvaka, Rus Jan Nepomnjašči, ter svetovna prvakinja, Kitajka Ju Wenjun.

Udeleženci se bodo pomerili v dvobojih na dve partiji po izločilnem sistemu. V primeru neodločenega izida je na vrsti podaljšek v hitropoteznem šahu. Najboljši trije v obeh konkurencah se bodo uvrstili na kandidatski turnir za svetovnega prvaka v naslednjem letu.