Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
20. 6. 2022,
11.03

Osveženo pred

1 leto, 10 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 0,02

Natisni članek

transpolne osebe plavanje FINA

Ponedeljek, 20. 6. 2022, 11.03

1 leto, 10 mesecev

Nova pravila za transspolne športnike

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 0,02
Fina plavanje bazen | Fina je ob robu svetovnega prvenstva v Budimpešti določila nova pravila za transspolne plavalce na tekmovanjih.  | Foto Vid Ponikvar

Fina je ob robu svetovnega prvenstva v Budimpešti določila nova pravila za transspolne plavalce na tekmovanjih.

Foto: Vid Ponikvar

Mednarodna plavalna zveza Fina je ob robu svetovnega prvenstva v Budimpešti določila nova pravila za transspolne plavalce na tekmovanjih. Pravilnik predvideva, da smejo transspolni športniki na ženskih tekmovanjih nastopiti le, če so svojo spolno identiteto prilagodili do 12. leta. S tem so v prvih odmevih naleteli tudi na vrsto ostrih kritik.

Fina je ob tem ustanovila tudi delovno skupino, ki bo preučila nastope v tako imenovani odprti kategoriji.

Tematika je nazadnje polnila medije marca, ko je Američanka Lia Thomas na ameriškem študentskem tekmovanju osvojila naslov prvakinje. Tudi v ZDA so se takrat takoj vnele debate o pravicah transspolnih športnic in zaščiti vseh dosedanjih dosežkov ženskega športa.

V ZDA so se številni obregnili ob nastope Thomasove v ženski konkurenci, saj naj bi imela po biološki plati prednost, ki je nepoštena do tekmic. Na drugi strani pa zagovorniki nastopov transspolnih športnic v ženski konkurenci trdijo, da fizične razlike v nobenem primeru niso poštene in da ima večina vrhunskih športnikov na tak ali drugačen način nekakšno biološko prednost in so zato tako dobri v svojih športih.

Pred odločitvijo o novem pravilniku so svoja stališča na kongresu predstavili predstavniki delovnih skupin, ki so jih tvorili športniki, znanstveniki, zdravniki in tudi strokovnjaki za človekove pravice. Kar 71,5 odstotka delegatov je novi pravilnik potrdilo.

Pravilnik na tem področju je bil nujen, saj je osnova za nacionalne panožne športen zveze, ki lahko svoje odločitve zdaj gradijo na temeljih odločitve krovne organizacije.

Ne spreglejte