Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
29. 3. 2012,
22.20

Osveženo pred

8 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Četrtek, 29. 3. 2012, 22.20

8 let, 1 mesec

Velika Britanija

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 4
So med ustanovnimi člani Mednarodne hokejske zveze, vendar pa nikoli niso prišli do večjega uspeha, že lep čas so zasidrani v diviziji I. Imajo pa v zbirki zlato olimpijsko odličje iz leta 1936.

Kljub temu, da so bili hokejisti Velike Britanije zmagovalci prvega evropskega prvenstva pod okriljem IIHF - leta 1910 so se v švicarskem Les Avantsu veselili medalje pred Nemci in Belgijci - ter so na prvih zimskih olimpijskih igrah, leta 1924 v Chamonixu v Franciji osvojili bronasto odličje in na igrah leta 1936 v Nemčiji postali celo olimpijski prvaki, pa so leta slave že dolgo za njimi.

Na svetovnih prvenstvih elitne divizije so Britanci sicer nastopili enajstkrat, bili leta 1937 v Londonu celo srebrni in leta 1935 v Davosu bronasti, a so v nekdanji skupin A nazadnje igrali leta 1994, ko so na prvenstvu v Italiji (Bolzano, Canazei, Milano) osvojili 12. mesto.

Večinoma so Otočani nastopali na prvenstvih skupine B ali divizije I, v letih 1982 - 1987 celo nikjer in v letih 1989 - 1990 v skupini D, za slovenske hokejiste pa niti niso kakšna velika neznanka. Zanimivo je, da je izbrana vrsta Velike Britanije najhujši poraz doživela proti Jugoslaviji, leta 1979 na prvenstvu skupine C v Barceloni z 1:21, z reprezentanco samostojne Slovenije pa so se Britanci pomerili šestkrat.

Na svetovnem prvenstvu skupine B, ki je leta 1998 potekalo na Jesenicah in v Ljubljani, je četa takratnega slovenskega selektorja Pavla Kavčiča Britance premagala s 5:3, leta 1999 na Danskem (skupina B) pa izgubila z 1:2. Leta 2000 je na prvenstvu na Poljskem (B) slovensko selekcijo vodil Rudi Hiti in proti Britancem vknjižil neodločen izid s 3:3, z istim izidom pa se je končala tudi tekma med Slovenijo in Veliko Britanijo na za nas zgodovinskem prvenstvu leta 2001 v Ljubljani, ko se je četa selektorja Matjaža Seklja sploh prvič uvrstila med elito. Takrat je prav zaradi omenjenega remija in sumljive Britanske zmage nad Kazahstanom (11:2) odločala razlika v golih, Risi pa so si napredovanje zaslužili z veliko zmago s 16:0 nad Estonijo.

Od takrat se Britanci niso več pobrali in na nek način opustili ambicije po uvrstitvi med najboljše hokejske reprezentance sveta. V naslednjih letih so se bolj ali manj zadovoljili z nastopanjem v diviziji I in se leta 2007 spet vrnili na "mesto zločina", v Ljubljano. Proti zvezdniški četi takratnega slovenskega selektorja Teda Satorja z izvrstnim Anžetom Kopitarjem, bratoma Rodman, Tomažem Razingarjem in Ivom Janom v napadu Levi niso imeli nobenih možnosti in izgubili z gladkih 0:4. Tudi nazadnje sta se izbrani vrsti pomerili na istem prizorišču, v Tivoliju, le da je bil obračun veliko bolj napet, zmagovalec je bil znan šele v podaljšku. Tega je v drugi minuti odločil Rok Tičar.

Ne spreglejte