Cedevita Olimpija Cedevita Olimpija KK Krka Novo mesto liga ABA ABA

Olimpija v dramatičnem derbiju boljša od Partizana, Krka nemočna v Beogradu

6

ABA: Cedevita Olimpija - Partizan | Cedevita Olimpija je v Hali Tivoli premagala Partizan. | Foto Nik Moder/Sportida

Cedevita Olimpija je v Hali Tivoli premagala Partizan.

Cedevita Olimpija je v velikem derbiju 24. kroga lige ABA v do roba polni Hali Tivoli z 81:79 premagala beograjski Partizan. Ljubljančani so si s to zmago že zagotovili tudi mesto v končnici jadranske lige. V ponedeljek je Krka pričakovano izgubila na gostovanju v Beogradu pri Crveni zvezdi. Srbski klub je zmagal s 76:56.

Košarkarji Cedevite Olimpije so niz zmag v ligi Aba podaljšali na sedem tekem. V razprodanem Tivoliju so še drugič v sezoni premagali vodilno ekipo tekmovanja Partizan z 81:79. Ljubljančani z izkupičkom 15-7 ostajajo na četrtem mestu, do konca rednega dela pa jih čakajo še štiri tekme. Naslednji teden pri Studentskem centru v Podgorici, nato pa še s Cibono in Borcem doma ter FMP v gosteh. Že zdaj pa je jasno, da si je Olimpija zagotovila nastop v končnici lige ABA.

Fotogalerija s tekme (Nik Moder/Sportida):

1 / 57

Pregovorno vročekrvni Obradović ostajal miren, dokler ...

Prva četrtina derbija je bila izjemno bojevita, Beograjčani pa so jo zaključili s točko prednosti. Za ljubljansko obrambo je bil nerešljiva uganka predvsem Aleksa Avramović, ki je v prvih desetih minutah igre dosegel 11 točk. Pri Olimpiji je z osmimi točkami izstopal Jaka Blažič.

Na parketu je potekal hud boj, tudi z nekaj živčnosti, tako so sodniki s tehnično napako kaznovali trenerja domačih Jurico Golemca, košarkarjem Partizana piskali dve nešportni in eno tehnično napako, na sodniške odločitve so se čustveno odzvali tudi gledalci, na parket je s tribun tudi poletelo nekaj stvari. Le legendarni trener Partizana Željko Obradović je ostajal povsem miren, dokler ob koncu druge četrtine ni tretjega prekrška naredil Alen Smajlagić, ki je po ugovarjanju od sodnikov prejel tudi tehnično napako. Takrat je pritisk narastel tudi pregovorno vročekrvnemu strategu Beograjčanov, ki je najprej nadrl svojega igralca, po polčasu pa nekaj krepkih namenil še sodniški trojki.

Sprva je bil legendarni Željo Obradović nenavadno miren, nato pa ... | Foto: Nik Moder/Sportida Sprva je bil legendarni Željo Obradović nenavadno miren, nato pa ... Foto: Nik Moder/Sportida

Olimpiji ni in ni stekel met za tri točke, iz štirinajstih poskusov je v prvem polčasu zadela le eno samo in na odmor odšla s tremi točkami zaostanka. Avramović je polčas končal z 19 točkami, najboljši pri zmajih pa je bil s 14 točkami Blažič.

Napet in izenačen boj vse do infarktne končnice

Drugi polčas je Olimpija odprla s trojko, šele svojo drugo na tekmi, natančen pa je bil nihče drug kot Jaka Blažič. Partizan je nadaljeval dobro igro, razigral se je Kevin Punter, po 30 minutah pa so imeli Beograjčani šest točk prednosti. Pri domačih je blestel motivirani Alen Omić, svoj čas tudi košarkar beograjske Crvene zvezde, ki je tretjo četrtino končal z enajstimi točkami.

V zadnji četrtini so Ljubljančani dolgo lovili goste iz Beograda, zadnja minuta tekme pa je bila naravnost infarktna. Po tem, ko so zmaji le s košem Yogija Ferrella prišli do vodstva z 79:77, je Partizan odgovoril za izenačenje na 79:79. V naslednjem napadu je Ferrell metal za tri, zgrešil, žoga pe se je od obroča odbila na zgornji rob table, preden jo je bojeviti Alen Omić po uspešnem skoku porinil v koš. Sodniki tega niso priznali, po dolgem ogledovanju posnetka akcije so prisodili žogo Ljubljančanom, Ferrell je poskrbel za vodstvo z 81:79, Partizan pa na drugi strani ni uspel zadeti in zmage se je veselila Olimpija.

Kultna dvorana Tivoli je bila polna do roba. | Foto: Nik Moder/Sportida Kultna dvorana Tivoli je bila polna do roba. Foto: Nik Moder/Sportida

Jaka Blažič je bil s 25 točkami prvi strelec tekme, pri Olimpiji jih je 14 prispeval še Zoran Dragić, po 13 pa Alen Omić in Yogi Ferrell. Najboljši košarkar Partizana je bil danes Aleksa Avramović z 21 točkami, Kevin Punter jih je prispeval 18.

Nostalgični pridih ob imenitnem jubileju

Dvoboj med Ljubljančani in Beograjčani je imel tudi velik pridih zgodovine, saj sta se obe ekipi poklonili časom nekdanje Jugoslavije. Cedevita Olimpija je namreč v svoji zgodovini osvojila šest naslovov jugoslovanskega državnega prvaka, Partizan pa ima v svojih vitrinah štiri naslove prvaka nekdanje skupne države. Moštvi sta igrali v retro dresih, 75-letnico ljubljanskega kluba pa so pozdravile tudi legende kluba ob igrišču.

Pri Krki je Rok Stipčević dosegel 17 točk. | Foto: Vid Ponikvar Pri Krki je Rok Stipčević dosegel 17 točk. Foto: Vid Ponikvar Krka poražena v Beogradu

Krka, ki ima čedalje manjše možnosti v boju za obstanek, je v gostovala v Beogradu pri Crveni zvezdi in izgubila s 56:76. V Beogradu sta se srečali ekipi z nasprotnih delov lestvice. Crvena zvezda kroji vrh z doslej le dvema porazoma v 22 tekmah, Krka pa je čisto na dnu s štirimi zmagami in 18 porazi. Novomeščani so sicer poudarjali, da lahko gredo sproščeno v tekmo, saj proti evroligašu nimajo česa izgubiti, toda zdržali so le prvo četrtino, pozneje pa je bilo vse v znamenju gostiteljev.

Novomeščani so v prvi četrtini še držali korak s favoriziranimi Beograjčani, a so ti drugo četrtino dobili kar s 27:9 in pobegnili na praktično neulovljivo prednost. Drugi polčas je bil bolj ali manj zgolj formalnost, domačini so tekmece ves čas držali na varni razdalji, razlika je že v tretji četrtini znašala tudi 28 točk, kar je bila tudi najvišja na tekmi.

Pri domačih so se vsi igralci vpisali med strelce, pri Krki pa je prednjačil Rok Stipčević s 17 točkami.