Atlanta Hawks Amare Stoudemire Luka Dončić Luka Dončić Dallas Mavericks NBA Liga NBA

Petek, 5. 4. 2024, 3.50

Liga NBA, 4. april

Luka Dončić z novim velikim razlogom za nasmeh #video

Luka Dončić | Luka Dončić je z Dallasom dobil še peto zaporedno tekmo na domačem parketu. | Foto Reuters

Luka Dončić je z Dallasom dobil še peto zaporedno tekmo na domačem parketu.

Košarkarji Dallas Mavericks so se po nizu petih zaporednih gostovanj z izredno pomembno zmago v boju za končnico vrnili na parket American Airlines Centra. Mavericks so pred domačimi navijači s 109:95 strli odpor Atlante Hawks in dosegli svojo 46. zmago v sezoni, s čimer ostajajo na petem mestu zahodne konference. Luka Dončić je k zmagi prispeval 25 točk, 12 skokov in osem asistenc, prvi strelec je bil s 26 točkami Kyrie Irving. Za dodaten razlog za veselje Mavericksov so poskrbeli še košarkarji New York Knicks, ki so s 120:109 zaustavili Dallasove tekmece v boju za končnico Sacramento Kings.

Sean Sweeney
Sportal Sean Sweeney spregovoril o prihodu v slovensko reprezentanco

Dallas Mavericks : Atlanta Hawks 109:95

Strelci: Irving 26, Dončić 25 (12 sk., 8 as.), Washington 19 (8 sk.), Jones Jr. 14; Bogdanović 17 (7 sk.), Murray 16, Matthews 14

Učinek Luke Dončića: 25 točk (2/10 za 2, 6/15 za 3, 3/3 prosti meti), 12 sk., 8 as., 2 ukr. žogi, 1 blokada, 5 izg. žog v 37:03

Vrhunci igre Dončića:

Vrhunci tekme:

Triler v boju za končnico lige NBA se je čez lužo nadaljeval tudi v noči na petek, ko je pomembno zmago v boju za neposredno uvrstitev med najboljše ekipe lige dosegel tudi Dallas. Ta je dobil še svojo 12. od zadnjih 14 tekem, medtem ko je Atlanta izgubila šele drugič na zadnjih osmih obračunih. Zasedba Jasona Kidda je proti Hawksom dobila tudi drugo medsebojno tekmo v tej sezoni, na prvo pa ima zagotovo lepe spomine Luka Dončić, ki je 26. januarja Atlanti nasul kar 73 točk. Tokrat ni bil tako strelsko navdahnjen, a je bil znova izjemno pomemben kamenček v mozaiku ekipnega uspeha domače zasedbe. Na koncu je dosegel 25 točk, v prvi in zadnji četrtini se sploh ni vpisal med strelce, temu dosežku pa dodal 12 skokov in osem asistenc, točko več je dosegel Kyrie Irving, še bolj kot z napadalnim dosežkom pa so Mavericks svoje delo dodobra opravili predvsem v obrambi, kjer so tekmeca pustili pod mejo stotih doseženih točk.

Kyrie Irving in Luka Dončić sta skupaj dosegla 51 točk Dallasa. | Foto: Guliverimage Kyrie Irving in Luka Dončić sta skupaj dosegla 51 točk Dallasa. Foto: Guliverimage

Odlično delo v obrambi je znova opravil P. J. Washington, ki je ob tem s petimi trojkami iz osmih poskusov poleg Dončića in Irvinga najzaslužnejši za nov uspeh Dallasa. "Za nas je bila danes pomembna le zmaga, sploh po zadnjem porazu proti Golden Statu. Vsi smo resno pristopili k tekmi, opravili smo svoje in dosegli pomemben uspeh. Sam ogromno vlagam v svoje delo, vesel sem, da sem končno boljši pri metu. Gremo tekmo za tekmo, vsako noč pa si želimo le zmage s pravo mentaliteto in pravim odnosom," je bil po tekmi zadovoljen Washington.

"Danes smo bili malce utrujeni, to je bila naša prva tekma po dolgem nizu gostovanj. Še enkrat več smo pokazali našo kemijo in zaupanje eden v drugega. Ni bilo lepo, a naredili smo tisto, kar smo morali, in to je bilo doseči zmago. Luka je imel hitro težave zaradi osebnih napak, a pokazali smo, da smo ekipa. Takšne stvari se nam lahko zgodijo na vsaki tekmi, ko bo moral vskočiti še kdo drug, in to se je danes tudi zgodilo. Kyrie je opravil svoje, tudi Dante Exum in preostali so mu potem sledili. Ritem je bil na res visoki ravni, žal nam ni uspelo zadevati, a smo znova zaupali in na koncu našli način. Tudi ko Luka ni mogel biti na parketu, so drugi dodali svoj delež in to je izjemno pomembno. Znova smo opravili odlično delo v obrambi," pa je bil po tekmi zadovoljen Jason Kidd.

Dončić hitro na klop

Dončić sicer po nizu dolgih in napornih petih gostovanj ob vrnitvi na domači parket v American Airlines Areni na uvodu ni bil pri metu, zgrešil je vseh prvih pet poskusov iz igre, za nameček pa je moral že po manj kot polovici prve četrtine na klop, saj je prejel svojo drugo osebno napako. Uvod je sicer za malenkost bolj pripadel Atlanti, Dallas, ki je vnovič pogrešal Josha Greena in Derecka Livelya II, je prvič na tekmi povedel po petih zaporednih točkah Washingtona, ta je s črte prostih metov po dobrih štirih minutah igre zadel za vodstvo Mavsov z 10:9.

Dallas je znova pokazal dobro ekipno predstavo. | Foto: Reuters Dallas je znova pokazal dobro ekipno predstavo. Foto: Reuters

Pobuda je bila nato na strani gostov, s košem ob zvoku sirene je izid prve četrtine (31:25) postavil Kobe Bufkin. Dallas je v prvi četrtini zadel le dobrih 33 odstotkov vseh metov iz igre, še slabši so imeli odstotek za tri (30,8 %), povsem drugače je bilo pri Hawsksih, ki so unovčili skoraj 56 odstotkov vseh metov iz igre. Prva četrtina ni niti približno postregla s kakšnim presežkom za košarkarske navdušence, obe zasedbi sta že v prvih minutah izgubili po šest žog.

Dončić na strelsko listo šele na začetku druge četrtine

Po nekaj "prisilnega" odmora se je na začetku druge četrtine na parket vrnil slovenski superzvezdnik. Ta je po dveh minutah igre v drugem delu vendarle prvič na tekmi našel pot do obroča, potem ko je s trojko znižal zaostanek gostiteljev na 31:35. Mavsi so nato dali v prestavo višje, na račun osmih zadetih trojk in s skupno 40 točkami v drugi četrtini pa so do glavnega odmora na srečanju gostom pobegnili na +8. Dončić je prvi polčas dosegel 16 točk, vse v drugih dvanajstih minutah, prav toliko točk je dodal tudi Kyrie Irving.

Luka Dončić je vseh 25 točk dosegel v drugi in tretji četrtini. | Foto: Reuters Luka Dončić je vseh 25 točk dosegel v drugi in tretji četrtini. Foto: Reuters

Dallas je na začetku tretje četritne po asistenci Washingtona Derricku Jonesu Jr. prvič na srečanju povedel z dvomestno prednostjo (73:62). V tem nizu se je s tremi step back trojkami izkazal tudi Dončić, ki je prispeval levji delež k dejstvu, da je Dallas nato pobegnil na +16. A Atlanta ni odnehala, na začetku zadnje četrtine so se gostje po šestih zaporednih točkah znova približali (86:93), a Dallas vodstva ni več izpustil iz rok. Slabih pet minut pred koncem so domači po Irvingovi vrnitvi na parket vodili s 102:93, zatem pa je po asistenci Dončića, ki je našel samega Washingtona, ta s trojko Dallas znova popeljal do prednosti z dvomestno razliko, domači pa so tekmo nato brez pretresov pripeljali v svojo korist. Ekipi sta v zadnji četrtini skupaj dosegli le 30 točk (16:14 v korist Dallasa), obe sta imeli na koncu le nekaj več kot 40-odstotni izkupiček meta iz igre, a za Dallas je na koncu obveljala le pomembnost zmage s 109:95.

Poleg Dončića in Irvinga se je pri Dallasu strelsko najbolj izkazal Washington, ki je 19 točkam dodal osem skokov, zadel je pet trojk iz osmih poskusov. 14 točk je dodal Derrick Jones Jr. Pri Atlanti, ki že nekaj časa pogreša zvezdnika Traea Younga, je bil strelsko najbolj navdahnjen Bogdan Bogdanović s 17 točkami, točko manj je prispeval Dejounte Murray.

Bogdan Bogdanović je za Atlanto dosegel 17 točk. | Foto: Reuters Bogdan Bogdanović je za Atlanto dosegel 17 točk. Foto: Reuters

Golden State boljši od Houstona

Dallas zdaj do konca rednega dela čaka še šest tekem, naslednja že v noči na soboto, ko bodo Mavericks gostili Golden State Warriors in se jim skušali oddolžiti za torkov poraz v San Franciscu. Bojevniki so danes v neposrednem boju za mesto na lestvici, ki še vodi v play-in s 133:110 premagali Houston Rockets, ki se jim mesto v končnici vse bolj izmika. Klay Thompson (7/11 za 3) in Stephen Curry sta ob zmagi prispevala po 29 točk, Trayce Jackson-Davis jih je dodal 20. Pri Houstonu, ki je na koncu zbral 16 skokov manj od nasprotnika (37:53) je Jabari Smith Jr. dosegel 24 točk.

Pred srečanjem Dallasa in Atlante se je o Luki Dončiću razgovoril Amar'e Stoudemire. Nekdanji zvezdnik lige NBA, najboljše sezone je podaril New Yorku in Phoenixu, nekaj časa pa je nosil tudi dres Dallasa (2015), je v pogovoru za Scoop B Radio odgovoril na vprašanje, ali lahko kdo izmed aktualnih košarkarjev popravi absolutni rekord LeBrona Jamesa po številu doseženih točk (40.327 – rekord še raste, saj 39-letni Američan še navdušuje v ligi NBA). Rekord, ki ga za mnoge še dolgo ne bo mogoče izboljšati, si torej lasti zvezdnik LA Lakers. Stoudemire ga je v karieri dobro spoznal, glede tega, kdo bi lahko izboljšal njegov dosežek, pa je dejal: "Mogoče Luka, kdo drug pa ne. No, morda Kevin Durant. Drugega kandidata ne vidim. Preprosto ga ne vidim," je dejal nekdanji zvezdnik lige NBA in popihal na dušo Dončiću, ki je do danes v ligi NBA dosegel 11.340 točk.

Jalen Brunson je dosegel 35 točk. | Foto: Reuters Jalen Brunson je dosegel 35 točk. Foto: Reuters Knicks iz –21 na pomoč Dallasu

New York Knicks so po treh zaporednih porazih po preobratu s 120:109 premagali Sacramento Kings, ki zdaj za Dallasom zastajajo dve zmagi. Kralji so srečanje odlično odprli, zadeli so prvih sedem trojk iz devetih poskusov, prvo četrtino so dobili s 35:20, nato pa vodili tudi z 21 točkami naskoka, a je New Yorku uspel povratek do velike zmage. Knicks, ki so nekaj ur pred tekmo sporočili, da je Julius Randle zaradi poškodbe desne rame že končal sezono, so vknjižili svojo 45. zmago sezone. Jalen Brunson je ob zmagi dosegel 35 točk in enajst asistenc, z osebnim strelskim rekordom sezone se je izkazal Josh Hart, ki je dosegel 31 točk. Pri Sacramentu je De'Aaron Fox dosegel 29 točk, sedem skokov in sedem asistenc.

Clippersi spet dve zmagi pred Dallasom

Do zmage pa so prišli košarkarji Los Angeles Clippers, ki so na četrtem mestu z dvema zmagama prednosti pred Dallasom. Clipperso so tokrat s 102:100 premagali Denver Nuggets. Nikola Jokić je na gostovanju v mestu angelov Denver 56 sekund pred koncem s trojko še pripeljal na zaostanek dveh točk, nato sta obe ekipi grešili, poskus za zmago pa je v zadnji sekundi iz fadeawaya in izjemno zahtevnega položaja zgrešil ravno Srb. Ta je bil sicer s 36 točkami, 17 skoki in desetimi asistencami prvi igralec tekme. V zadnji četrtini je bil sicer izključen trener Nuggetsov Mike Malone, ki je zaradi razburjanja na sodniškimi odločitvami prejel dve tehnični napaki. Za Clipperse je Paul George na koncu dosegel 28 točk, James Harden je 20 točkam dodal osem asistenc.