Thermometer Red 10

Luka Dončić Luka Dončić Aleksander Sekulić Nemčija SP 2023 Slovenska košarkarska reprezentanca

Nedelja, 3. 9. 2023, 18.16

SP V KOŠARKI 2023, DRUGI DEL, 10. DAN

Visok poraz Slovencev, ki jih po drami čaka Kanada! Litva ugnala ZDA, slovo Špancev.

Luka Dončić | Luka Dončić je na dvoboju z Nemčijo malce zaostal za svojim povprečjem (dobrih 26 točk), s katerim je najboljši strelec svetovnega prvenstva. | Foto Reuters

Slovenska košarkarska reprezentanca je v zadnji tekmi drugega dela svetovnega prvenstva visoko izgubila proti Nemčiji (71:100) in  v skupini K osvojila drugo mesto. V četrtfinalu se bo tako v Manili pomerila s Kanado, ki je v poslastici dneva prekrižala načrte Španiji. Nemce čaka v četrtfinalu Latvija, Litva, ki je po festivalu košev kot prva na tem tekmovanju premagala ZDA (110:104), se bo za polfinale udarila s Srbijo, Američane pa bo izzvala slovenska soseda Italija.

Aleksander Sekulić Slovenija : Venezuela
Sportal Selektor Sekulić: Preveč smo se ukvarjali z zadevami, na katere nimamo vpliva #video

SP v košarki 2023, 10. dan

Slovenija je dvoboj z Nemčijo začela s peterko Dončić, Nikolić, Dragić, B. Prepelič in Tobey. Luka Dončić, najboljši strelec letošnjega svetovnega prvenstva, je začel hitro polniti mrežico Nemcev. Z njim je imel največ težav v obrambi košarkar Bayerna Isaac Bonga, zvezdnik Dallasa pa je do prve minute odmora, Slovenija je šest minut pred koncem uvodne četrtine na prvi počitek na srečanju odšla s prednostjo +5 (16:11), dosegel že devet točk.

Nemci so bili v prvi četrtini razglašeni v napadu, slovenska obramba jim je povzročala veliko težav, za nameček pa sta se sporekla še prvi nemški as Dennis Schröder in selektor Gordie Herbert. Sekulićeva četa je v uvodni četrtini prejela le 11 točk, po trojki Klemna Prepeliča pa si zagotovila lepo prednost +14 (25:11).

Luka Dončić je na srečanju proti Nemčiji odigral 30 minut. Prispeval je 23 točk, 6 skokov in 6 asistenc. | Foto: Reuters Luka Dončić je na srečanju proti Nemčiji odigral 30 minut. Prispeval je 23 točk, 6 skokov in 6 asistenc. Foto: Reuters

Če je prva četrtina slovenske navijače spravila v dobro voljo, pa je bilo v nadaljevanju drugače. Nemci so izboljšali igro v napadu, stekel jim je tudi met z razdalje. Prednost Slovenije se je topila, Dončiću pa se je ustavilo v napadu. Nenatančen je bil tako pri metih za tri točke kot tudi s črte prostih metov. Nemci so se po trojkah Bonge in Obsta približali na -1 (31:32).

Slovenija je nadaljevala v podobnem ritmu, nizala zgrešene mete, Nemcem pa je uspel dokončen preobrat. V drugi četrtini so dvignili raven obrambe in Sloveniji dovolili le devet točk. Četrtino so dobili kar s 27:9, na počitek med polčasoma po odšli s +4 (38:34). Dončić je bil s 14 točkami najboljši strelec uvodnega polčasa, dodal je 3 skoke in 2 asistenci, iz igre pa zadel 6 od 14 metov (trojke 1/7).

V drugi četrtini je prišlo tudi do vroče krvi po prekršku v napadu Moritza Wagnerja nad Luko Dončićem. | Foto: Reuters V drugi četrtini je prišlo tudi do vroče krvi po prekršku v napadu Moritza Wagnerja nad Luko Dončićem. Foto: Reuters

Če je prvi polčas ponudil dve povsem različni četrtini, pa je nadaljevanje ponudilo drugačno, bolj enovito sliko, v kateri so prevladovali Nemci. Kriznega obdobja Slovenije še dolgo ni bilo konec. Nemci so marljivo višali prednost, ki je štiri minute pred koncem tretje četrtine narasla že na +17 (59:42). Sekulićeva četa je močno popustila. Nemci so nekaj minut pred koncem tretje četrtine vodili že za 21 točk, a so slovenski košarkarji do konca nekoliko omilili zaostanek in se približali na -16 (52:68).

Slovenija : Nemčija 71:100 (25:11, 34:38, 52:68)

Dvorana Okinava Arena, gledalcev 6600, sodniki: Zurapović (BiH), Vazquez (Portoriko), Bermudez (Mehika).

Slovenija: Nikolić 7 (2:2), K. Prepelič 12 (4:5), Tobey 4, Hrovat 4 (2:3), Dimec 9 (3:4), Dragić 5 (0:2), B. Prepelič 4, Čebašek 3, Dončić 23 (3:5).
Nemčija: Bonga 12 (1:1), Lo 6, Giffey 10, Voigtmann 4, Theis 14, M. Wagner 10 (4:5), Schröder 24 (4:5), Hollatz 3, Thiemann 7 (2:2), Obst 8 (2:2), Kramer 2 (2:2).

Prosti meti: Slovenija 14:21, Nemčija 15:17.
Met za dve točki: Slovenija 18:29, Nemčija 20:32.
Met za tri točke: Slovenija 7:32 (K. Prepelič 2, Dončić 2, Čebašek, Dragić, Nikolić), Nemčija 15:31 (Schröder 4, Lo 2, Giffey 2, M. Wagner 2, Obst 2, Thiemann, Hollatz, Bonga).
Skoki: Slovenija 28 (20 + 8), Nemčija 38 (30 + 8).
Osebne napake: Slovenija 20, Nemčija 20.
Pet osebnih: /.

V zadnji četrtini ji je dokončno zmanjkalo moči. Nemci so na krilih razigranega Dennisa Schröderja (dvojni dvojček - 24 točk in 10 asistenc), najboljšega strelca tekme, višali prednost in na koncu odpravili evropske prvake iz leta 2017 kar s 100:71.

Dennis Schröder je bil prvi strelec dvoboja. | Foto: Reuters Dennis Schröder je bil prvi strelec dvoboja. Foto: Reuters

Slovenijo v sredo na Filipinih čaka četrtfinalna tekma, na drugi strani bo stala Kanada, ki je v poslastici dneva z 88:85 premagala Španijo in poskrbela, da so branilci svetovnega naslova ostali brez preboja med najboljših osem. V kanadskih vrstah je blestel Shai Gilgeous-Alexander. Eden izmed najboljših strelcev v ligi NBA je dosegel 30 točk (met iz igre 7/12, trojke 2/3), dodal pa še sedem asistenc.

Shai Gilgeous-Alexander je bil nerešljiva uganka za špansko obrambo. Kanada je zadnjo četrtino dobila s 27:12. | Foto: Reuters Shai Gilgeous-Alexander je bil nerešljiva uganka za špansko obrambo. Kanada je zadnjo četrtino dobila s 27:12. Foto: Reuters

Pri sredinih tekmecih Slovenije sta se izkazala tudi Dillon Brooks (22) in RJ Barrett (16), pri poražencih, ki so doživeli nepričakovano razočaranje, saj so ostali brez boja za medalje že po drugem delu tekmovanja, pa je s 25 točkami izstopal Willy Hernangomez (25). Selektor Sergio Scariolo na srečanju, kjer so njegovi varovanci v drugem delu zapravili prednost 12 točk, s katero so vstopili v zadnjo četrtino, ni skrival nezadovoljstva nad nekaterimi sodniškimi odločitvami.