NATISNI PISAVA

EP 2012, finale

Španci kot prvi ostali na prestolu!

Avtor: Dario Dotto

Kijev - Španska reprezentanca je v finalu EP v Kijevu premagala Italijo (4:0) in na ta način kot prva ubranila naslov. Aktualni svetovni prvaki so tako tretjič na evropskem prestolu, Italija ostaja pri enem.

0
0
0
0
0

Jordi Alba: Kot da ne bi bilo res

Ko je Jordi Alba, levi branilec v španski izbrani vrsti, v zaključku prvega polčasa povišal vodstvo na 2:0, je bila usoda italijanskih tekmecev v finalu evropskega prvenstva zapečatena.

Komentar 19. dne EP:

Španija je bila boljša od prve minute finala in že v prvem polčasu po zadetkih Davida Silve in Jordija Albe naredila velik korak do tretjega naslova, kolikor je doslej zbrala le Nemčija. V drugem polčasu, v katerem je Italija po poškodbi Thiaga Motte igrala številčno oslabljena, sta za najvišjo zmago v zgodovini prvenstev poskrbela še rezervista Fernando Torres in Juan Mata. Selektor Vicente del Bosque je tako po svetovnem s "furijo" osvojil še evropski naslov. Na Euru 2012 je Španija do lovorike prišla brez poraza. V skupinskem delu je remizirala z Italijo (1:1), premagala Hrvaško in Irsko, v četrtfinalu Francijo in po enajstmetrovkah v polfinalu še Portugalce.

Italijani so se leta 2006 povzpeli na svetovni prestol, nato pa se je začela dominacija Španije. ''Azzurri'' na evropski naslov čakajo že 44 let (1968). Španija je za zmago prejela 7,5 milijona evrov, Italijani pa tri milijone manj.

Potek finala:

Konec finala: Španija je kot prva v zgodovina ubranila evropski naslov in se s tremi izenačila z Nemčijo.

88. minuta: Po podaji Torresa je zadel še en rezervist Juan Mata.

86. minuta: Namesto Andresa Inieste je vstopil še Juan Mata.

84. minuta:Gooooool!!! Med strelce se je vpisal tudi rezervist Fernando Torres.

62. minuta: Thiago Motta, ki je pred kratkim vstopil v igro, si je poškodoval mišico na nogi in Italija je številčno oslabljena.

59. minuta: Prva zamenjava tudi pri Španiji. Namesto strelca prvega zadetka Davida Silve je vstopil Pedro Rodriguez.

56. minuta: Prandelli je opravil še zadnjo zamenjavo, a tokrat na sredini igrišča. Namesto Ricarda Montoliva je vstopil Thiago Motta.

51. minuta: Italija je spet preko di Nataleja s kakšnih sedmih metrov ogrozila španska vrata, a je bil Casillas dobro postavljen in je dvakrat zaustavil strel klubskega soigralca Samirja Handanovića.

48. minuta: Cesc Fabregas je preigral Balzarettija in iz bližine ter težkega položaja sprožil proti golu, a je Buffona na tleh zaustavil žogo, ki jo je odbil Abate, sicer bi Španci lahko dosegli še en zadetek.

46. minuta: Antonio di Natale se je hitro ob vstopu v igro znašel v priložnosti, in sicer je po podaji Ignazia Abateja z glavo streljal prek vrat.

Začetek drugega polčasa: Cesare Prandelli je opravil zamenjavo. Namesto Cassana je v igro vstopil napadalec Udineseja Antonio di Natale.

Konec prvega polčasa: Po prvem polčasu so imeli Španci 48 odstotkov žogo v svoji posesti, kar je zanimiv podatek glede na njihovo suverenost iz preteklosti. Obe ekipi sta imeli po osem poizkusov strelov, obe prav tako pet v okvir vrat.

41. minuta: Gooooool!!! Španija je pred koncem prvega polčasa dosegla še drugi zadetek. Z izvrstno podajo se je izkazal Xavi, ki je videl vtekajočega branilca Jordija Albo, novopečeni član Barcelone pa je odlično sprejel žogo in prav tako premagal Buffona.

33. minuta: Italija je prevzela pobudo in spet je poizkusil Cassano, a je Casillas strel po tleh s kakšnih 20 metrov odbil.

29. minuta: S strelom je poizkusil tudi Antonio Cassano.

27. minuta: Prva polpriložnost za Italijo. Z leve strani je visoko žogo podal Balzaretti, a je pred Mariem Balotellijem žogo ustavil Iker Casillas.

21. minuta: Giorgio Chiellini se je poškodoval, mesto na levi strani v obrambi je zasedel Federico Balzaretti.

14. minuta Gooooool!!! Izjemni potezi španskih nogometašev. Najprej se je Cesc Fabregas na desni strani prebil mimo Giorgija Chiellinija, podal visoko žogo pred vrata, kjer se je odlično znašel David Silva in premagal Gianluigija Buffona.

10. minuta: Prva večja priložnost na tekmi. Xavi je z vrha kazenskega prostora nevarno poizkusil, a žoga je šla čez vrata.

7. minuta: Španija je bolje začela in po prvem kotu je z glavo prek gola streljal Sergio Ramos.

Začetek finala ob 20.45:

Finale EP 2012 v nogometu, Olimpijski štadion v Kijevu, začetek ob 20.45, sodnik: Pedro Proenca (Portugalska)
Španija: Casillas; Arbeloa, Pique, Sergio Ramos, Jordi Alba; Busquets, Xabi Alonso, Xavi; Iniesta, Silva; Fabregas.
Italija Buffon; Abate, Bonucci, Barzagli, Chiellini; Pirlo, Marchisio, De Rossi, Montolivo; Balotelli, Cassano.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Zanimivosti pred tekmo:
20.05: Komu ''zlati nogometni čevelj''? Nemški nogometaš Mario Gomez je podobno kot Italijan Mario Balotelli, Rus Alan Dzagojev, Hrvat Mario Mandžukić in Portugalec Cristiano Ronaldo dosegel tri zadetke, a je za razliko od ostalih prispeval tudi eno podajo. V primeru večjega števila strelcev z enakim številom doseženih zadetkov bi odločal prav ta kriterij.

20.00 Pri Španiji ni sprememb glede na polfinale proti Portugalski, pri Italiji pa je za razliko od srečanja z Nemčijo na desnem bočnem položaju v obrambi namesto nogometaša Palerma Andree Balzarettija priložnost dobil član Milana Ignazio Abate.

19.50: Tradicija je na strani Italije. Španija na največjih tekmovanjih (evropsko in svetovno prvenstvo) še ni premagala Italije. Vsaj po rednem delu ali podaljških. Trikrat je izgubila, štirikrat pa sta tekmici remizirali.

19.45: Italija je edina reprezentanca, ki do finala ni zaostajala.

19.40: Španci bi z zmago postali prvi, ki bi osvojili tri naslove zapored, obenem pa bi kot prvi v zgodovini evropskih prvenstev ubranili naslov. Italijani se po letu 1968 nadejajo drugemu naslovu evropskega prvaka.

19.35: Italija in Španija sta se na EP srečali že v skupini C, izid pa je bil 1:1. V 61. minuti je za "azzurre" zadel Antonio Di Natale, tri minute kasneje pa Cesc Fabregas.

19.20: Cesare Prandelli na uradnih tekmah, ki so štele za točke, v vlogi italijanskega selektorja še ni izkusil poraza. Pa čeprav je vodil ''azzurre'' že na petnajstih tekmah. Neporažen je ostal tako v kvalifikacijah za EP 2012, v katerih je dvakrat premagal Slovenijo, neporažen je tudi na tem Euru. Pred Eurom je po aferi z nameščanjem izidov, v katero so bili vpleteni tudi nekateri reprezentanti dejal, da ne bo imel nič proti, če Italije ne bo na prvenstvu. Med prvenstvo pa je dejal, da utegne odstopiti z mesta selektorja, saj ga zanima delovanje v klubu. "Moč Španije ni le posest žoge, ampak tudi način na katerega si priborijo žogo," je dejal Prandelli.

19.10: Pred začetkom tekme je bilo napeto pred olimpijskim štadionom v Kijevu, kjer so policisti prijeli več protestnic, ki so nasprotovale obisku beloruskega predsednika Aleksandra Lukašenka na finalni tekmi. Spet so opozarjale na prostitucijo.

EP 2012, finale:

Nedelja, 1. julij:
Španija : Italija 4:0 (2:0)
Silva 14., Alba 41., Torres 84., Mata 88.

Statistika

Kdo so nogometaši, ki so zabili gole? Kdo je prispeval podaje? Kdo je prejemal kartone? Oglejte si statistiko letošnjega evropskega nogometnega prvenstva.

Polfinale (2.)

V finalu 14. evropskega nogometnega prvenstva se bosta pomerili Španija in Italija. Slednja je v drugem polfinalu z 2:1 premagala Nemčijo. Junak je bil strelec dveh golov Mario Balotelli.

Polfinale (1.)

Prvi finalist letošnjega evropskega prvenstva je Španija, ki je v polfinalu po napeti seriji enajstmetrovk izločila Portugalsko. Po 120 minutah igre je bilo 0:0.

Četrtfinale (4.)

Nogometaši Italije so zadnji polfinalisti na letošnjem evropskem prvenstvu v Ukrajini in na Poljskem. Po strelih z enajstih metrov so premagali Anglijo.

Četrtfinale (3.)

Španska nogometna reprezentanca je po Nemčiji in Portugalski tretja polfinalistka evropskega prvenstva v nogometu. V četrtfinalu je z 2:0 premagala Francijo.

Četrtfinale (2.)

Nemška nogometna reprezentanca je v četrtfinalu evropskega prvenstva v Ukrajini in na Poljskem v Gdansku premagala Grčijo s 4:2. Nemci že čakajo boljšega iz dvoboja Anglija - Italija.

Četrtfinale (1.)

Prva polfinalistka Eura 2012 je Portugalska, ki je bila izrazito boljša od Češke, a je uspela zmagati z le 1:0. Edini gol na srečanju je v 79. minuti z glavo zabil Cristiano Ronaldo.

Komentarje prikazujemo 7 dni po objavi članka. Po tem času komentarjev ne prikazujemo več.