Nova KBM Branik Calcit Volley 1 DOL

Sreda, 17. 4. 2024, 21.37

1. DOL za ženske, finale in tekme za bron, prvi tekmi

Kamničanke po dramatični tekmi do vodstva v seriji

1. DOL, finale: Calcit Volley - NKBM Maribor | Kamničanke in Mariborčanke so začele finale državnega prvenstva. Z 1.0 v zmagah so povedle branilke naslova. | Foto Klemen Brumec

Kamničanke in Mariborčanke so začele finale državnega prvenstva. Z 1.0 v zmagah so povedle branilke naslova.

Začel se je finale slovenskega odbojkarskega prvenstva za ženske. Še 14. v zadnjih 16 letih se za krono merijo branilke naslova, članice favoriziranega Calcita Volleyja, ki lovijo peti zaporedni, skupno pa osmi naslov, in odbojkarice Nova KBM Branik, ki se borijo za 17. naslov. V finalu igrajo na tri zmage, z 1:0 pa so povedle Kamničanke, ki so tesno, s 3:2 (-21, 19, -17, 12, 5) dobile uvodno tekmo finala. V boju za tretje mesto so odbojkarice Sip Šempetra v Novi Gorici s 3:1 (20, 18, -18, 20) premagale domači Gen-I Volley in povedle v seriji na dve zmagi.

Calcit Volley : Nova KBM Branik
Sportal Začenja se boj za naslov: pri moških nehvaležna napoved, pri ženskah favoritinje Kamničanke

Tekma tradicionalnih tekmic je ponudila zanimivo predstavo, predvsem v pogledu dramatičnosti. Dvoboj je bil poln preobratov, po vodstvu Mariborčank z 2:1 je kazalo, da bodo po finalu pokala v prvenstvu neporažene Kamničanke premagale še drugič zapovrstjo. A ko je bilo potrebno še postaviti piko na i, so povsem odpovedale, tekmicam so dopustile, da se razigrajo in jih v četrtem in petem nizu povsem nadigrajo.

Odbojkarice Calcita in Nove KBM Branika tri tedne niso imele tekem, zato ne čudi negotov začetek tekme z obeh strani. Prve štiri točke so osvojile po napakah tekmic, gostiteljice so povedle s 3:1, toda v nadaljevanju so Štajerke začele bolje servirati, servisi Tali Lekše so jim tudi zagotovili vodstvo z 12:8. Ko je dva asa zapovrstjo dosegla Ronja Štampar, svoje pa z blokom dodala še Nika Milošič je bila prednost gostij že šest točk. Izkazalo se je, da je bila ta prednost odločilna v nizu, v končnici so sicer domače približale, a njihov zaostanek ni znašal manj kot tri točke.

1. DOL, finale: Calcit Volley - NKBM Maribor, Iza Mlakar | Foto: Klemen Brumec Foto: Klemen Brumec

Je pa konec drugega niza napovedoval, da se bodo gostiteljice znebile začetne treme, kar se je v drugem dejansko zgodilo. Z dobrimi servisi Sare Najdič so že na začetku ušle, slovensko reprezentančno podajalko je na servisni črti posnemala Andjelka Radišković in Calcit je vodil s 13:6. Gostje so konca niza imele nekaj pozitivnih prebliskov, toda Gorenjke so vedno našle odgovor, tako da so niz mirno pripeljale do konca.

A ko so domači navijači pričakovali nadaljevanje premoči kamniških igralk, je spet prišlo do preobrata. Gostje so brez kakršnih koli težav dobile drugi niz, s tem pa zasukov še ni bilo konec. Četrti niz je gladko še v roke Calcita in zmagovalca je moral odločati "tie break".

Tudi v njem pa gostiteljice niso imele težav. Po seriji blokov Sare Hutinski so povedle s 7:1, pri izidu 13:3 je že bilo jasno, kdo bo zmagovalec.

V domači vrsti je bila z 20 točkami najučinkovitejša Lucy Charuk, izkazala se je s petimi bloki, Radišković je v statistiko vpisala 13 točk in šest asov. Pri Mariborčankah je bila z 18 točkami najučinkovitejša Iza Mlakar, Monika Potokar jih je dodala 13.

Druga tekma serije bo v soboto v Mariboru.

1. DOL, finale: Calcit Volley - NKBM Maribor, Maša Pucelj | Foto: Klemen Brumec Foto: Klemen Brumec

Najslabša tekma Kamničank letos?

"Realno je bila tekma slaba, naša zagotovo najslabša letos. Videlo se je, da je tisti poraz v finalu pokala Slovenije pustil določene posledice, kot da je v glavah ostal nekakšen vprašaj. Igra, ki smo jo prikazali, ni bila niti dvajset odstotkov tistega, kar kažemo na treningih, pa tudi treningi niso ravno idealni, ampak v tem trenutku je bila najbolj pomembna zmaga, ki sem jo neizmerno vesel. Igralkam čestitam, da so kljub slabi igri, kljub težki situaciji, vztrajale do konca in prišle do zmage, hkrati pa se moramo zavedati, da smo lahko in moramo biti boljši," je po tekmi povedal trener Calcit Volleyja Bruno Najdič.

Žiga Kos, trener Nove KBM Branika, pa je ocenil: "Na obeh straneh je bilo videti, da je prisotna nervoza, saj po tako dolgem premoru nismo vedeli, kje smo, prav tako ni bilo občutka za tekmovalni ritem. To so pokazali tudi rezultati vseh petih nizov, pa tudi točke smo oboji osvajali v serijah. Praktično že od četrtega niza naprej smo padli na elementu servis in sprejem, s tako neagresivnim servisom pa je nemogoče igrati blok in obrambo. Sicer pa je bilo na obeh veliko napak na sprejemu in potem je težko razviti ritem igre. To je bila prva tekma v finalni seriji, prepričan pa sem, da bodo naslednje bolj kakovostne. Pogledati bomo morali, kaj nismo delali dobro in to do sobote popraviti."

1. DOL, finale: Calcit Volley - NKBM Maribor | Foto: Klemen Brumec Foto: Klemen Brumec

Sedem naslovov Kamničank, 16 Mariborčank

Z največ naslovi državnih prvakinj se lahko pohvalijo mariborske odbojkarice, ki so jih do zdaj osvojile 16. Od tega pet zapored med letoma 1998 in 2002, leta 2003 pa so njihovo vladavino prekinile Novogoričanke. Mariborčanke so nato štirikrat zaporedoma zmagale med letoma 2011 in 2014, s prav tako štirimi zaporednimi naslovi pa se lahko pohvalijo tudi Kamničanke, ki imajo tako dobro priložnost, da izenačijo serijo neprekinjenih naslovov državnih prvakinj.

Kamničanke imajo sedem naslovov, trikrat je bil najboljši GEN-I Volley oziroma Hit Nova Gorica, kot se je takrat imenovala ekipa, dvakrat je bil najboljši Sladki greh Ljubljana, po enkrat pa Abes Trade Celje, Bank Austria Bled, Kemiplas Koper in TPV Novo mesto.