Sobota, 21. 1. 2023, 11.56

alpsko smučanje, smuk (ž), cortina d`ampezzo

Ilka Štuhec v Cortini ugnala vso konkurenco za 10. zmago!

20

Ilka Štuhec Cortina 2023 | Ilka Štuhec je v Cortini d'Ampezzo premagala vso konkurenco in se veselila jubilejne 10. zmage v svetovnem pokalu. | Foto Guliverimage

Ilka Štuhec je velika zmagovalka drugega smuka v Cortini d'Ampezzo! To je jubilejna 10. zmaga in 20. zmagovalne stopničke v svetovnem pokalu za 32-letno Mariborčanko, ki navdušuje v letošnji sezoni. Najboljša smukačica te zime Italijanka Sofia Goggia je po padcu odstopila. Ob stiku s snežno podlago se ji je sprožila zaščitna blazina, k sreči jo je odnesla brez poškodb. Zaradi močnega vetra v zgornjem delu proge so se tekmovalke merile na skrajšani progi.

Ilka Štuhec, ki je bila že v petek odlična druga na smuku na istem prizorišču, a s startom z višjega izhodišča, je na progi Olympia delle Tofane zmagala prepričljivo.

Že zgoraj je bila 24 stotink sekunde hitrejša od takrat vodilne Norvežanke Ragnhild Mowinckel, nato je bila zelo hitra s 43 stotinkami prednosti, tudi ob tretjem vmesnem času je bila 29 stotink hitrejša ter znova najhitrejša od vseh v finalnem delu. Ciljno črto je prečkala v zeleni barvi vodilne s prednostjo 35 stotink.

Ilka Štuhec Cortina 2023 | Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko

Po prihodu v cilj se je v izteku vrgla na hrbet ter se veselila. Nato pa se je usedla na rdeči stol vodilne v ciljnem izteku ter zadovoljna spremljala potek tekme in se veselila z drugimi smučarkami. Čestitke in objem je prejela od Mikaele Shiffrin, po njeni sijajni vožnji pa je objela mlado Norvežanko Kajso Vickhoff Lie, ki se je s startno številko 30 prebila na izjemno drugo mesto (+0.26).

Tretje mesto je osvojila Italijanka Elena Curtoni (+0.34), četrto pa Švicarka Lara Gut-Behrami (+0.35)

Ilka Štuhec je druga najboljša smukačica sezone. 32-letna Mariborčanka je v posebnem seštevku discipline zbrala že 372 točk. Več jih ima le Goggia 480. V skupnem seštevku zime je skočila na deseto mesto s 388 točkami, kar je že zdaj več, kot je osvojila točk v zadnjih dveh sezonah skupaj. Še naprej vodi danes sedma Američanka Mikaela Shiffrin (1281).

Ilka Štuhec Alberto Tomba | Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko

Padec Goggie, ki jo je pri padcu obvarovala zaščitna blazina

Najboljša smukačica te zime Italijanka Sofia Goggia je tokrat ostala brez uvrstitve, saj je tik pred nastopom Slovenke padla. Ob stiku s snežno podlago se ji je sprožila zaščitna blazina, a jo je očitno odnesla brez poškodb. Po padcu se je nemudoma pobrala, dvignila roko, da je vse v redu, ter na smučeh prismučala v cilj.

Sofia Goggia je po padcu odstopila.  | Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko Sofia Goggia je po padcu odstopila. Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko

Po padcu je brez uvrstitve ostala tudi Avstrijka Nina Ortlieb, ki je pristala v zaščitni mreži, Švicarka Corinne Suter, aktualna svetovna in olimpijska prvakinja, pa je po včerajšnjem padcu odpovedala nastop.

V nedeljo bo Cortina gostila še superveleslalom.