Crans Montana, smuk (ž)

Švicarka do premierne zmage, Ilka Štuhec do točk

Priska Nufer | Zmagala je Priska Nufer. | Foto Guliverimage

Zmagala je Priska Nufer.

Švicarsko prizorišče Crans Montana je danes gostilo še drugi smuk ta konec tedna. Na predzadnjem smuku sezone se je prve zmage v svetovnem pokalu razveselila Švicarka Priska Nufer, pred Čehinjo Ester Ledecko (+0,11) in Italijanko Sofio Goggio (+0,23). Ilka Štuhec je osvojila 26. mesto (+1,82), Maruša Ferk Saioni pa je ostala brez točk na 35. mestu (+2,20).

Na predzadnjem smuku sezone so se alpske smučarke v Crans Montani pomerile v precej drugačnih razmerah kot v soboto, ko se je le najboljših pet smučark zvrstilo znotraj sekunde. Tokrat so bili zaostanki zelo majhni, prvo in 16. smučarko je na koncu ločila manj kot sekunda razlike.

Po drami stotink je bila tako danes najbolj prešerno razpoložena Švicarka Priska Nufer. 30-letna Nuferjeva, ki je na zimskih igrah na Kitajskem v internih kvalifikacija ostala brez nastopa na olimpijskem smuku, je že v soboto presenetila, ko je z visoko startno številko 30 zasedla četrto mesto. Na 144. tekmi svetovnega pokala je le prišla do prvih stopničk in hkrati prve zmage.

Le enajst stotink je za njo zaostala včerajšnja zmagovalka, Čehinja Ester Ledecka, tretje mesto pa je osvojila Italijanka in vodilna v seštevku smuka Italijanka Sofia Goggia (+0,23).

Dobro je bila na poti tudi Avstrijka Cornelia Hütter, ki je bila v boju za sam vrh, a je na zadnjem skoku pred ciljem grdo padla. Štajerko je z več kot 100 km/h zasukalo v zraku, pristala je na boku ter s telesom in glavo močno udarila v zaledenelo progo. Zdrsnila je po celotnem ciljnem pobočju. Nato je z okrvavljenim obrazom, a po nekaj trenutkih z nasmehom in na nogah zapustila ciljni iztek. Kot je povedala sotekmovalka Tamara Siebenhofer za avstrijsko televizijo ORF, sta ostali nogi Hütterjeve nepoškodovani, zaradi rahlega glavobola pa so posumili na pretres možganov, poroča avstrijska tiskovna agencija APA.

Cornelia Hütter je tik pred ciljem grdo padla. | Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko Cornelia Hütter je tik pred ciljem grdo padla. Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko

Štuhčeva v drugo do točk

Ilka Štuhec je danes prvič po decembru 2016 prvič nastopila s štartno številko zunaj najboljše dvajseterice. V soboto je ostala brez točk, danes jih je s 26. mestom (+1,82) osvojila peščico. Brez točk pa je še drugi dan zapored ostala Maruša Ferk Saioni (+2,20), ki je osvojila 35. mesto med 48 uvrščenimi smučarkami.

Ilka Štuhec je osvojila 26. mesto. | Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko Ilka Štuhec je osvojila 26. mesto. Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko

Pred zadnjim smukom v sezoni ima zdaj Goggia 75 točk prednosti pred olimpijsko prvakinjo Švicarko Corinne Suter, ki je bila danes četrta. Ta mora tako ob tem na zadnjem smuku v Courchevel/Meribelu osvojiti vsaj drugo mesto, če še želi vsaj teoretično računati na mali kristalni globus.

Obeta se tudi nor odločilni boj za veliki kristalni globus. V nedeljo je Slovakinja Petra Vlhova na 16. mestu kot branilka lanske skupne zmage uspela dohiteti Mikaelo Shiffrin iz ZDA, ki je izpustila tekmi v švicarskem kantonu Valais. Na sporedu je še osem tekem, obe imata 1026 točk.