8.19

Sreda, 18. 2. 2015, 8.19

Leta 1993 sta uprizorila noro tekmo (video)

Boštjan Boh

V Falunu je zadnje svetovno prvenstvo potekalo leta 1993. Tisto prvenstvo pa je zaznamoval veliki dvoboj legendarnega Vladimirja Smirnova in Björna Dählieja.

Nekoliko starejši ljubitelji športa se bodo zagotovo spomnili dvoboja med Norvežanom Björnom Dähliejem in Kazahstancem Vladimirjem Smirnovom. Leta 1993 sta bila na 15-kilometrski razdalji glavna favorita. Tekmovalca sta pozneje na tej razdalji uprizorila pravi tekaški triler, ki pa se ni končal po prihodu v cilj. Tekmo je odločil fotofiniš. Sprva so časomerilci za novega svetovnega prvaka razglasili Smirnova, po ponovnem pregledu fotofiniša pa je šla zlata medalja v roke Norvežana.

Oba imata za seboj izjemno športno kariero

Legendarni Björn Dählie ima za seboj izjemno športno kariero. Danes 47-letni Norvežan se lahko pohvali s kar osmimi zlatimi olimpijskimi medaljami. Poleg tega ima v svoji vitrini še štiri srebrne olimpijske medalje. Zelo uspešen je bili tudi na svetovnih prvenstvih, kjer je zbral neverjetnih 17 medalj (devet zlatih, pet srebrnih in tri bronaste).¸ Velike uspehe je dosegal tudi njegov veliki nasprotnik Vladimir Smirnov. Tri leta starejši Kazahstanec je na treh olimpijskih igrah osvojil sedem olimpijskih medalj. Edino zlato je osvojil leta 1994 v Lillehammerju v kraljevski disciplini – 50 kilometrov. Na svetovnih prvenstvih je na stopničkah stal dvanajstkrat, od tega je štirikrat zmagal.