Nika Prevc Nika Prevc Nika Križnar Nika Križnar smučarski skoki

Nedelja, 4. 2. 2024, 13.00

.smučarski skoki, svetovni pokal, posamična tekma, willingen (ž)

Nika Prevc v Willingenu do osebnega rekorda in drugega mesta #video

Nika Prevc | Vodilna skakalka zime Nika Prevc je zaostala le za zmagovalko Silje Opseth. 18-letnica je v finalu s 146 metri skočila do osebnega rekorda. | Foto Guliverimage

Vodilna skakalka svetovnega pokala Nika Prevc je v finalu s skokom, dolgim 146 metrov, kar je njen osebni rekord, s šestega mesta po prvi seriji skočila na drugo. Tokrat je bila od slovenske najstnice boljša Norvežanka Silje Opseth, ki je v finalu skočila kar 150 metrov in zmagala z 8,1 točke prednosti. Na tretjem mestu je končala Juki Ito. Tretja po prvi seriji Nika Križnar je zasedla peto mesto. Do točk sta od Slovenk prišli še Katra Komar z 22. in Taja Bodlaj z 28. mestom.

Nika Križnar, Willingen
Sportal Seifriedsbergerjeva slavila v razmočenem Willingenu, Križnarjeva najboljša Slovenka

Po sobotni tekmi v Willingenu, ki so jo izpeljali v neenakovrednih pogojih, so organizatorji na nemškem prizorišču pod streho spravili še drugo posamično tekmo smučarskih skakalk. Tudi ta je delno potekala v dežju, a je v slovenski tabor prinesla več zadovoljstva.

Glavni trener Zoran Zupančič po zahtevnem koncu tedna v Nemčiji (Vir videa: SZS):

Vesela, da se je po vseh težavah lahko sprostila

Vodilna v skupnem seštevku svetovnega pokala Nika Prevc je po prvem skoku (133,5 metra)  zasedala šesto mesto, v finalni seriji pa zajadrala vse do 146 metrov, kar je njen osebni rekord, in ob lepem doskoku v telemark napredovala vse do drugega.

"Jaz sem danes srečna in zadovoljna, da mi je po vseh težavah na koncu le uspel en super skok, ob katerem sem se lahko sprostila in uživala," je po drugem mestu dejala 18-letnica.

Nika Prevc po drugem mestu (Vir videa: SZS):

Premočna je bila tokrat Silje Opseth. Norvežanka je imela po sobotnih kratkih skokih kar veliko za povedati vodstvu tekmovanja, danes pa le dobila priložnost za precej daljše skoke.

V obeh serijah ji je uspel najdaljši skok. V prvi je skočila 141,5 metra, v finalni pa kar 150 metrov in se razveselila šeste posamične zmage svetovnega pokala. Prav vse je dosegla na velikih skakalnicah.

Najboljša trojica nedeljske tekme. | Foto: Guliverimage Najboljša trojica nedeljske tekme. Foto: Guliverimage

Na najnižjo stopnico zmagovalnega odra je tokrat stopila četrta po prvem skoku Juki Ito. Finalnih 144,5 metra je bilo dovolj, da je s stopničk izrinila drugo po polovici, rojakinjo Saro Takanaši. In to konkretno, Takanašijeva je za tretjim mestom zaostala za 16 točk, za prvim pa za dobrih 30. Brez stopničk je na koncu ostala tudi tretja po prvi seriji Nika Križnar (130 metrov in 138,5 metra), ki je v finalu ob zajetnem vetrovnem odbitku (v prvi seriji ni imela najvišjega odbitka) zdrsnila na peto mesto. Nika Križnar je po prvi seriji zasedala tretje mesto, po finalnem skoku pa končala na petem. | Foto: Guliverimage Nika Križnar je po prvi seriji zasedala tretje mesto, po finalnem skoku pa končala na petem. Foto: Guliverimage

"Vesela sem, da je današnji dan zaključen, da je tekmovanje v Willingenu zaključeno in da se odpravljamo domov. Sama sem lahko zadovoljna z današnjimi predstavami. Upam, da naprej štartam z malenkost več samozavesti in da ne obupam takoj. Čeprav so napovedi slabše, kaže, da se znam zbrati in pokazati, da tudi me nastopamo v najboljši luči. Danes se je nekako izšlo po naših najboljših željah. Čestitke Niki Prevc za vrhunsko drugo mesto, sama pa lahko rečem, da upam, da nadaljujem te skoke še naprej," je po petem mestu v izjavi za SZS dejala Križnarjeva.

Do točk sta od Slovenk prišli še Katra Komar (109,5 metra in 116 metrov) z 22. mestom in Taja Bodlaj (101,5 metra in 111 metrov) z 28. mestom. Ajda Košnjek je v prvi seriji pristala pri 99 metrih in na 31. mestu ostala brez finala in točk.

Prevčeva povečala prednost, Pinkelnigova izpustila tekmo  Prevčeva zanesljivo vodi v svetovnem pokalu.

| Foto: Guliverimage Prevčeva zanesljivo vodi v svetovnem pokalu. Foto: Guliverimage

Nika Prevc je v skupnem seštevku svetovnega pokala povečala prednost pred najbližjo zasledovalko Juki Ito. Na vrhu ima 949 točk, Japonka pa je pri 771.

Avstrijska veteranka Eva Pinkelnig je izpustila današnjo tekmo. V soboto je zasedla 13. mesto in zadržala tretje mesto svetovnega pokala, dan pozneje pa se na drugi preizkušnji na nemškem prizorišču ni pojavila. 35-letnica je ostala na tretjem mestu, saj se Alexandrii Loutitt finalni skok tokrat ni izšel, s petega je zdrsnila na 19. mesto.

V pokalu narodov še naprej vodijo Avstrijke, a so Slovenke nekoliko stopile prednost (iz 113 na 85).

Prost prihodnji konec tedna, v Planici mladinsko nordijsko SP

Tekmovalke bodo imele prihodnji konec tedna v svetovnem pokalu prost, 16. februarja pa bodo sezono nadaljevale v romunskem Rašnovu.

Nekatere se bodo prihodnji teden udeležile FIS mladinskega svetovnega prvenstva v nordijskem smučanju v Planici, a med temi ne bo Prevčeve, ki misli usmerja v branjenje rumene majice. Slovenske barve bodo tam branile Bodlajeva, Košnjekova, Tina Erzar, Urša Vidmar in Jerica Jesenko.

Izidi:

1. Silje Opseth (Nor)               229,8 točke (141,5/150 m)
 2. Nika Prevc (Slo)                 221,7 (133,5/146)
 3. Yuki Ito (Jap)                   215,5 (137/144,5)
 4. Sara Takanashi (Jap)             199,5 (138,5/136)
 5. Nika Križnar (Slo)               193,4 (130/138,5)
 6. Katharina Schmid (Nem)           193,1 (127/137)
...
22. Katra Komar (Slo)                113,1 (109,5/116)
28. Taja Bodlaj (Slo)                 84,8 (101,5/111)
...
- ni se uvrstila v finale:
31. Ajda Košnjek (Slo)                31,2 (99)