SiOL.net|Svet|Znanost in okolje

2

petek 29.08.2008, 11:34

V Belgiji med vikendom prišlo do uhajanja radioaktivnega joda

Bruselj - V belgijskem Državnem inštitutu za radioaktivne elemente je minuli konec tedna prišlo do uhajanja radioaktivnega joda.


Medtem ko so njegovi predstavniki najprej sporočili, da stopnja joda v okolju ni nevarna za zdravje zaposlenih in okoliških prebivalcev, so novi testi pokazali, da so razsežnosti incidenta večje kot so sprva domnevali. Po tem ko so konec tedna na inštitutu v ventilacijskem dimniku odkrili visoko stopnjo joda, so v ponedeljek tam ustavili proizvodnjo radioaktivnih izotopov. Stopnja joda v okolju naj po takratnih podatkih ne bi presegala dovoljene. Medtem pa je v četrtek zvečer posebna skupina belgijskega notranjega ministrstva sporočila, da so novejši testi vzorcev trave iz bližine inštituta pokazali višje stopnje joda kot prvotni.

Prebivalci posvarjeni naj ne jedo solate z vrta


V skladu z novimi ugotovitvami se je incident uvrstili na tretjo izmed sedmih stopenj na mednarodni lestvici jedrskih nesreč in s tem postal najresnejši v belgijski zgodovini. Belgijska zvezna agencija za jedrski nadzor (AFCN) je prebivalce v bližini inštituta zaradi tega tudi posvarila, naj ne jedo solate s svojih vrtov, kmete pa opozorile, naj krav ne hranijo s travo s tamkajšnjih polj.

Iz inštituta, ki se nahaja v bližini mesta Charleroi na jugu Belgije, so sicer že v sredo sporočili, da bi se bolnišnice v večih državah zaradi ustavitve proizvodnje v njihovem laboratoriju lahko soočile s pomanjkanjem medicinskih radioaktivnih izotopov, ki jih med drugim uporabljajo tudi za zdravljenje raka.

STA

Foto: Reuters


  • Oceni Oceni pozitivno Oceni negativno
Dodaj v:
  • Digg
  • Del.icio.us
  • Facebook
  • Reddit
  • Povezava:

Komentarji

Komentarjev: 2

  • 1. Andrej29.08.2008 12:38:53

    Kako so vsi lajali na nas, ko je popustil en bogi nepomembni ventilček. Se morda ponavlja Černobil?!

  • 2. Fairy29.08.2008 16:31:37

    SE JE ZE ZACELO!!! MAR NISO ZANIMIVA TA NAKLJUCJA PO EU DRZAVICAH, KAR NAENKRAT POVSOD NEKAJ RADIOAKTIVNEGA PO MALEM UHAJA???? ZELO NENAVADNO SE TO STOPNJUJE, ME ZARES ZANIMA KJE BO PA NASLEDNJE KAJ POPUSTILO, ALI SPUSTILO, HMMM - PA K SRECI VEDNO JE VSE V MEJAH NORMALE, NI NEVARNO ZA LJUDI LE IZ PREVENTIVE NE JESTI DOLOCENE STVARI. MISLIM, DA SE JE ZA ZAMISLIT. ZGLEDA BO TREBA KUPIT SOLATO IN TRAVO ZA KRAVE PRI PODJETJU `` MONSANTO`` ? CE BO TKO SLO NAPREJ BODO SAMO ONI IMELI SE KAJ UZITNO.

Če želite komentirati, morate biti prijavljeni v MojSiOL.

Prijavi se
Registriraj se!