Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Nedelja,
3. 7. 2011,
13.37

Osveženo pred

8 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Nedelja, 3. 7. 2011, 13.37

8 let, 1 mesec

Mahlerjeva Simfonija tisočev za uvod v Festival Ljubljana (FOTO)

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 2
Pred polnim Kongresnim trgom se je v izvedbi Mahlerjeve Osme simfonije v Es-duru, Simfonije tisočev, pod taktirko dirigenta Valerija Gergijeva združilo več kot 1100 simfonikov, zboristov in solistov.

Koncert, poln simbolnega pomena in glasbenih presežkov, so uvedle tri himne - hrvaška Lijepa naša domovino (Naša lepa domovina), slovenska Zdravljica in Oda radosti, himna EU. Spregovorila sta direktor in umetniški vodja Festivala Ljubljana Darko Brlek in ljubljanski župan Zoran Janković. "Stati tukaj so sanje vsakega festivalskega direktorja" Stati tukaj so sanje vsakega festivalskega direktorja, je zadovoljstvo pred začetkom koncerta izrazil Brlek. Janković je poudaril, da je to izjemen dan, ki se bo s poklonom glasbi in prijateljstvu med Slovenijo in Hrvaško vpisal v zgodovino. Častna pokrovitelja slovenski in hrvaški predsednik Častno pokroviteljstvo nad letošnjim največjim simfoničnim koncertom na svetu, ki se bo v ponedeljek odvil še v zagrebški Areni, sta prevzela predsednik republike Danilo Türk in hrvaški predsednik Ivo Josipović, ki sta se, poleg nekaterih drugih slovenskih politikov, z vidnim ponosom udeležila koncerta.

Kot je pred koncertom povedal Gergijev, upa na še več miru, medsebojnega razumevanja in sodelovanja med državami - tudi na področju kulture, glasbe in gledališča. "Zelo rad slišim, da so moji slovenski in hrvaški prijatelji čedalje bližje fantastičnemu sodelovanju. Biti dober sosed pomeni korak bližje temu, kar verjamemo, da je prihodnost Evrope," je sporočilo koncerta strnil Gergijev.

Simfonijo tisočev je Mahler napisal leta 1906 Približno uro in pol dolgo Simfonijo št. 8 v Es-duru, znano tudi kot Simfonijo tisočev, je avstrijski skladatelj in dirigent Gustav Mahler napisal leta 1906 v koči ob Vrbskem jezeru. Prvič je bila izvedena septembra leta 1910 v Münchnu na odru z 850 zboristi.

"Sporočilo ljubezni v časih brez ljubezni" Skladatelj jo je imenoval za "sporočilo ljubezni v časih brez ljubezni". "Pravkar sem končal svojo Osmo - je največja, kar sem jih napisal in tako nenavadna, posebna v vsebini in v obliki, da se o tem pravzaprav ne da pisati. Predstavljajte si, da nenadoma zazveni vesolje," je Mahler zapisal v pismo dirigentu Willemu Mengelbergu.

Osem solistov iz Slovenije, Hrvaške in Rusije Na prenovljenem Kongresnem trgu je pred osredotočenim občinstvom simfonijo nocoj izvedlo 950 zboristov iz 21 slovenskih in hrvaških zborov v spremljavi orkestra Slovenske in Zagrebške filharmonije. Svoj glas k Simfoniji tisočev je prispevalo osem solistov iz Slovenije, Hrvaške in Mariinskega gledališča v Sankt Peterburgu.

Solistične vloge so imeli sopranistke Viktoria Jastrebova, Anastazija Kalagina in Sabina Cvilak, altistki Martina Gojčeta Silić in Zlatomira Nikolova, tenorist Sergej Semiškur, baritonist Jože Vidic ter basist Vladimir Feljauer.

Mahler je v pričujoči simfoniji glasu dal vlogo inštrumenta pa tudi komentatorja, ki razlaga njegove misli prek izbranega teksta. V Osmi simfoniji sta to latinski tekst binkoštne krščanske himne iz 9. stoletja "Veni creator spiritus" ter besedilo sklepnega dejanja Goethejevega Fausta.

Koncert je poleg obletnic samostojnosti obeležil še 310-letnico ustanovitve Academie Philharmonicorum, 130-letnico Mahlerjevega delovanja v Ljubljani, takrat mestu z manj kot 30.000 prebivalci, kjer se je kot dirigent izučil svoje obrti, 100-letnico njegove smrti ter 140. obletnico Zagrebške filharmonije.

Prodanih okoli 5500 vstopnic Po besedah organizatorjev je bilo prodanih približno 5500 vstopnic, številni obiskovalci so koncert spremljali tudi v Parku Zvezda in okoliških ulicah. Slikar Zmago Modic je koncert v živo upodabljal na platnu.

Z dogodkom, ki je imel tudi dobrodelno noto, zbiranje prispevkov za svojce žrtev vojne za Slovenijo, se je začel letošnji Festival Ljubljana. Festival s skoraj 60-letno zgodovino bo do 7. septembra mednarodnemu in slovenskemu občinstvu ponudil približno 40 prireditev, ki jih bo izvedlo več kot 2000 umetnikov.

Ne spreglejte