Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
18. 2. 2015,
11.02

Osveženo pred

3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Štigličeve nagrade

Sreda, 18. 2. 2015, 11.02

3 mesece

Društvo slovenskih režiserjev prvič podelilo Štigličeve nagrade

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 2
Društvo slovenskih režiserjev je včeraj v Slovenski kinoteki prvič podelilo nagrade na področju filmske in televizijske režije.

Nagrado Franceta Štiglica za življenjsko delo je prejel režiser Jože Pogačnik, nagrado Štigličev pogled za izjemno režijo pa je društvo namenilo Barbari Zemljič, Matjažu Ivanišinu, Siniši Gačiću, Špeli Čadež in Roku Bičku.

Kot je zapisano v utemeljitvi nagrade za življenjsko delo, so Pogačnikova dela barvita, tudi kadar uporablja črno-belo fotografijo, in grafično nazorna, tudi kadar slika z barvami. Pogačnik je vedno angažiran in oster, obenem pa nežen in poetičen, in kot sam pravi, osredotočen na človeka, na obraz, saj je prav ta zrcalo duše.

Pogačnik se je rodil leta 1932 v Mariboru. Študiral je režijo na ljubljanski Akademiji za gledališče, radio, film in televizijo (AGRFT) ter pisal kritike za Dnevnik in Ljudsko pravico. Režiral je blizu 100 dokumentarcev in televizijskih filmov, med njimi Primer strogo zaupno, Na stranskem tiru, Derby, Jutrišnje Delo, Snaga je pol zdravja, Ko sem majhen bil in Cukrarna.

Za dokumentarce je prejel ugledne svetovne nagrade: berlinskega srebrnega medveda leta 1972, beneškega srebrnega leva leta 1973, beograjski grand prix leta 1987, glavno nagrado v Oberhausnu leta 1970, nagrado Prešernovega sklada leta 1966 in nagrado vstaje slovenskega naroda leta 1980.

Leta 2005 je prejel nagrado Metoda Badjure za življenjsko delo, ki jo podeljuje Društvo slovenskih filmskih ustvarjalcev. Društvo slovenskih režiserjev, katerega eden od ustanovnih članov je, mu je kot prvemu med kolegi dodelilo naziv častnega člana.

Pogačnik je režiral tudi tri celovečerne igrane filme: Grajski biki, Naš človek in Kavarna Astoria. Z ostrino prvenca iz leta 1967 si je nakopal jezo takratnih odločevalcev in se potem dolga leta boril z odrinjenostjo, obenem je z istim filmom navdihoval generacije prihajajočih filmarjev. Za svoj filmski spomenik Mariboru Kavarna Astoria je leta 1989 prejel eno zadnjih slovenskih puljskih aren.

Barbara Zemljič je nagrado Štigličev pogled za izjemno režijo prejela za celovečerni igrani film Panika (2013), Ivanišin za režijo dokumentarnega filma Karpopotnik (2013), Gačić za celovečerni dokumentarni film Boj za (2014), Čadeževa za kratki animirani film Boles (2013) in Biček za režijo celovečerca Razredni sovražnik (2013).

V letošnji žiriji so bili člani Upravnega odbora Društva slovenskih režiserjev Klemen Dvornik (predsednik), Boris Petkovič, Miha Hočevar, Janez Burger, Miha Knific, Matevž Luzar in Urša Menart.

Nagrade so avtorsko delo akademskega kiparja in režiserja Mihe Knifica.

Štigličeva nagrada, poimenovana po režiserju in avtorju prvega slovenskega celovečernega igranega zvočnega filma Na svoji Zemlji Francetu Štiglicu, je druga nagrada, ki jo je ustanovilo Društvo filmskih režiserjev. Lani je namreč prvič podelilo nagrade bert za življenjsko delo na področju filmske igre.

Ne spreglejte