Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
15. 3. 2013,
17.22

Osveženo pred

8 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Petek, 15. 3. 2013, 17.22

8 let

S kredo narisana Živalska farma

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 1
V preddverju Cankarjevega doma se s stensko poslikavo Živalska farma 33 predstavlja ilustratorka in striparka Kaja Avberšak.

V okviru cikla vizualnih postavitev Likovni kritiki izbirajo se v preddverju Cankarjevega doma do konca marca predstavlja umetnica Kaja Avberšak. Njena stenska poslikava z naslovom Živalska farma #33 je izpeljana iz stripovsko zasnovanih ilustracij, ki so lani izšle tudi v tiskani izdaji, format pa je prirejen razstavnemu prostoru, ki ga opazijo tudi povsem naključni mimoidoči. Gre za t. i. delo site-specific, za katerega so značilne nenamernost, začasnost, prehodnost in minljivost, avtorica pa ga je podprla z uporabo preprostih likovnih elementov in sredstev.

S kredo poslikana stena deluje kot pločnik, dvignjen vertikalno. Ko se ljudje sprehodijo mimo, zaporedje sličic, podobno kot v stripu, ustvari časovno dimenzijo. Navezava na oblike množične kulture in "nižje umetnosti", kakršna sta strip in grafit, ustreza izkušnji javnega prostora, ki tako postane prostor za izražanje (družbenokritičnih) mnenj in stališč. Uporaba šablon in ponavljanje elementov poudari namerni odklon od umetniškega elitizma. Z reproduciranjem in recikliranjem avtorica podaja tudi kritiko šablonskosti sveta ter izraža svoj odnos do prenasičenosti in onesnaženosti sveta s "kreativnostjo" in nenehno željo po novem, so v napovedniku razstave zapisali organizatorji.

Originalna zasnova Živalske farme #33 je sicer narejena s svinčnikom in tušem, podobe na razstavi pa so ustvarjene z barvno kredo, kar nakazuje na otroško iskrenost ter igrivost, pa vendar tudi družbenokritični naboj avtoričinega izhodišča – Orwellove Živalske farme. Kaja Avberšek živalske junake po zgledu iz otroških zgodb, pravljic in basni oživi z iskrivimi dialogi. Duhovite in domišljene besedne igre imajo vselej globlji pomen: slikajo človeške lastnosti in medsebojne odnose, odpirajo eksistencialna vprašanja, problematizirajo vrednotenje človeškega dela, izpostavljajo pomanjkljivosti aktualnih ekonomskih in političnih razmer ter (posredno) kritizirajo obstoječi družbeni red.

Ne spreglejte