Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
19. 11. 2012,
11.49

Osveženo pred

8 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Ponedeljek, 19. 11. 2012, 11.49

8 let

Top 10 najbolj prodajanih leposlovnih knjig vseh časov

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 3
V času slovenskega knjižnega sejma se knjige dobro prodajajo. Katere pa so največje prodajne uspešnice vseh časov, kot jih navaja Wikipedia?

S poudarkom, da gre za leposlovne uspešnice, torej na seznamu ni Biblije, Korana in Citatov predsednika Maa. Prav tako na seznamu ni Harryja Potterja, ki še nima določene globalne prodaje.

1. Charles Dickens: Povest o dveh mestih (A Tale of Two Cities), 200 milijonov

Povest o dveh mestih pripoveduje zgodbo Pariza in Londona v času pred francosko revolucijo, med njo in po njej. Liki v vrtincu zgodovine so združeni v zgodbo, ki je edini Dickensov zgodovinski roman. Ne gre drugače kot za klasično delo angleške literature.

2. Antoine de Saint-Exupery: Mali princ (Le Petit Prince), 200 milijonov

Zgodba Malega princa je tako skrivnostna kot življenje in smrt njegovega avtorja. Zgodba o dečku je prevedena v 250 jezikov. Čeprav je zgodba mišljena kot otroška knjiga, je pravzaprav knjiga za odrasle, ki bi vsaj za hip radi spet postali otroci. Morda še bolj kot sama zgodba je globalna podoba malega princa prav tako delo de Saint-Exuperyja.

3. J. R. R. Tolkien: Gospodar prstanov (The Lord of the Rings), 150 milijonov

Gospodar prstanov velja za eno temeljnih del fantazijske literature. Obsežen roman o hobitu Frodu in prstanu Mogote že od svojega nastanka leta 1937 navdušuje generacijo za generacijo. Veliko zaslug za dobro prodajo pa ima brez dvoma tudi filmska trilogija Petra Jacksona.

4. J. R. R. Tolkien: Hobit (The Hobbit), 100 milijonov

Napisan skoraj dve desetletji pred Gospodarjem prstanov je Hobit pravzaprav znanilec prihodnje hobitske zgodbe. Prav tako se dogaja v Srednjem svetu, nekaj desetletij pred dogodki Gospodarja prstanov. Očitno Tolkienovi ljubitelji radi preberejo oba.

5. Cao Xueqin: Hong lou meng, 100 milijonov

Čeprav velja za polavtobiografski roman, je pisatelj Cao Xueqin napisal le prvih osemdeset poglavij obsežnega romana Sanje rdečega paviljona, ki velja enega izmed štirih klasičnih del kitajske literature. Pozneje so dodali še 40 poglavij in nastalo je epsko delo o Kitajski 18. stoletja. Obvezno čtivo v kitajskih šolah.

6. Agatha Christie: In potem ni bilo nikogar več (And Then There Were None), 100 milijonov

Leta 1939 je bila izdana z naslovom Ten Little Niggers, ki so ga pozneje spremenili zaradi rasistične konotacije. In potem ni bilo nikogar več je kriminalka, ki se dogaja na otoku, kamor je povabljenih deset gostov, ki jih enega za drugim ubijajo. Klasični whodunit, ki je bil predelan celo v bolivudski muzikal.

7. C. S. Lewis: Lev, čarovnica in omara (The Lion, the Witch and the Wardrobe), 85 milijonov

Očitno so bralci fantazijskih romanov odlični kupci knjig. Lev, čarovnica in omara je druga po vrsti od sedmih knjig zgodb o Narniji, čeprav je bila napisana in natisnjena kot prva. Med ljubitelji Narnije je najbolj popularna prevedena v 47 jezikov.

8. H. Rider Haggard: She, 83 milijonov

Avanturistični roman She je sprva konec osemdesetih 20. stoletja izhajal kot podlistek. Zgodba o odrivanju skrivnostnega afriškega kraljestva je nenadejano navdušila bralce in izšla tudi v knjigi. Ta je v tisku nenehno do svojega nastanka. Morebiti tudi zato, ker skrivnostno kraljestvo vodi neomajna kraljica.

9. Dan Brown: Da Vincijeva šifra (The Da Vinci Code), 80 milijonov

Vatikanske skrivnosti, Jezusov otrok in Magdalena kot junakinja so dovolj, da je Da Vincijeva šifra obnorela svet ne glede na raso ali veroizpoved bralcev. Večna uspešnica letaliških knjigarn, saj je ravno prav debela za žepno izdajo.

10. J. D. Salinger: Varuh v rži (The Catcher in the Rye), 65 milijonov

Klasika, ki jo mora prebrati vsak najstnik. Vsako leto prodajo okoli 250.000 izvodov knjige. Toda kljub kultnemu in klasičnemu statusu se občasno najde kakšen ameriški čistun, ki bi Varuha v rži rad prepovedal zaradi preveč odkrite seksualnosti.

Ne spreglejte