Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
24. 10. 2008,
12.27

Osveženo pred

8 let, 4 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Petek, 24. 10. 2008, 12.27

8 let, 4 mesece

Vse črne in okrogle a tako različne

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 3
Marsikdo je v dilemi, ko se odloča za nakup zimskih pnevmatik: naj se odloči za kakovostne izdelke in zanje odšteje tudi primerno ceno ali naj raje kupi cenejše ...

... in tako prihrani tudi po nekaj deset evrov pri pnevmatiki, kar pomeni evrskega stotaka ali še kaj več pri štirih pnevmatikah. Odločitev je za marsikoga zelo težavna, kajti vse pnevmatike so črne in okrogle, tako da je na zunaj težko videti razliko. Za lažjo odločitev je tu že tradicionalni AMZS test zimskih pnevmatik, ki odgovarja, kakšne lastnosti imajo posamezne pnevmatike.

Skupaj s kluboma ADAC in ÖAMTC

Tako kot že vsa leta smo tudi tokrat naš test zimskih pnevmatik opravili v sodelovanju z evropskimi avtomobilskimi klubi, kot so nemški ADAC, avstrijskih OAMTC, švicarski TCS, pa tudi s porabniškimi organizacijami, saj takšno sodelovanje zagotavlja vrsto prednosti. Ena izmed njih je nedvomno število preskušenih pnevmatik, saj smo tako lahko preskusili tudi nekaj zelo poceni izdelkov, ki so na voljo tudi na slovenskem trgu, ki pa ob odpravljenih administrativnih in carinskih ovirah ter zaradi sodobnih komunikacijskih poti postaja vse bolj odprt. Prav zato v našem testu tudi ne objavljamo maloprodajnih cen, saj so te zaradi različnih prodajnih poti in načinov prodaje sila različne. Prav zato se pred nakupom velja pozanimati o cenah iskanega izdelka.

Cena ne pove vsega

A zgolj cena še ne pove vsega, kajti prav pri pnevmatikah se na trgu pojavljajo tudi izdelki, ki niso namenjeni evropskemu trgu, ki so lahko bistveno drugačne (praviloma slabše) kakovosti kot izdelki, ki so namenjeni evropskim kupcem. Pnevmatike za evropske kupce imajo na boku oznako E, dobro pa je tudi pogledati, v kateri državi so pnevmatike izdelane – to piše na boku pnevmatik. Večkrat smo pisali tudi o pozornosti na datum izdelave, ki ga razkriva oznaka DOT z dodatno štirimestno številko na boku pnevmatike. Prvi dve številki razkrivata teden izdelave, drugi dve pa leto izdelave; na primer DOT 1508 pomeni, da je bila pnevmatika izdelana 15. teden leta 2008.

Na testu 21 pnevmatik

Na našem tokratnem testu smo preskusili 21 pnevmatik dimenzije 175/65 R 14 hitrostnega razreda T, ki jih uporabljajo avtomobili kot so renault clio, peugeot 206, hyundai getz, mazda 2, citroen C3, honda jazz in ford fiesta (preskusni avto) in 19 pnevmatik dimenzije 195/65 R 15 prav tako hitrostnega razreda T, ki jih uporabljajo avtomobili kot so audi A4, BMW serija 3, škoda octavia, fiat stilo, ford focus, kia cee’d, mazda 3, 5, 6, renault megane, mercedes razred C, opel astra in VW golf, ki je bil tudi preskusni avto.

Dimenzija 175/65 R 14 T

Izmed preskušenih 21 pnevmatik dimenzije 175/65 R 14 T so se štiri pnevmatike izkazale s svojo uravnoteženostjo in si zato pridobile najvišjo oceno zelo priporočljivo. Dve izmed njih sta na novo razviti pnevmatiki: Vredesteinova snowtrac 3 in Goodyearova ultra grip 7+, dve pa sta že preverjeni pnevmatiki: Continentalova wintercontact TS 800 in Dunlopova SP winter response. Pri Goodyearovi pnevmatiki naj posebej opozorimo na dodatek plus pri številki 7, saj ta dokazuje, da gre za novo pnevmatiko, ki se razlikuje od pnevmatike goodyear ultra grip 7. Zgolj računsko bi si tudi deset naslednjih pnevmatik – od Michelinove alpin 3 do Barumove polaris 2 prislužilo najvišje priporočilo, toda vsaka izmed teh pnevmatik je vsaj v eni izmed lastnosti, ki smo jih preskušali, pokazala manjše slabosti, zaradi katerih je dobila za stopnjo nižje priporočilo. Katere so te slabosti, si lahko ogledate v tabeli, kjer so te ocene označene z rdečo barvo.

Sava eskimo S3 dobra ...

Med temi desetimi pnevmatikami je tudi Savina pnevmatika eskimo S3, ki se je izkazala s solidnimi lastnostmi na suhi cesti, na snegu in na ledu, prav tako ni bila preglasna, za stopnjo nižje priporočilo pa je dobila zaradi nekoliko slabših lastnosti na mokri cesti in zaradi relativno velike obrabe. A tako za Savine kot za vse ostale pnevmatike, ki so dobile za stopnjo nižje priporočilo velja, da so ob zavedanju kupcev, kakšne so njihove lastnosti oziroma, kje so njihove slabosti, lahko dober nakup, še posebej zato, ker so lahko tudi precej cenejše od najboljših pnevmatik.

Kitajski proizvajalci slabi ...

Vsekakor pa kot alternativa vsem tem pnevmatikam niso priporočljive zimske pnevmatike, ki imajo velike težave na mokri cesti – od skandinavske Gislavedove pnevmatike euro frost 3 silica do kitajske pnevmatike linglong winter hero radial 652. Kitajska pnevmatika se je izkazala s tako slabimi lastnostmi pri zaviranju in vodljivosti na mokri cesti, da so ji ocenjevalci demonstrativno želeli dati oceno 6, čeprav je razpon ocen le do 5,5 kot najslabše ocene.

Dimenzija 195/65 R 15 T

Tudi med 19 pnevmatikami dimenzije 195/65 R 15 T so štiri pnevmatike zelo priporočljive. To so Goodyearova pnevmatika ultra grip 7+ (tudi tu opozarjamo na + ob številki 7), Continentalova wintercontact TS 830, Pirellijeva W190 snowcontrol in Dunlopova SP winter sport 3D. Ponudba pnevmatik z oceno priporočljivo se začne z Michelinovo pnevmatiko alpin 3, ki je nekoliko slabša na mokri cesti, a ima zato najboljšo oceno tako za majhno obrabo kot za najnižji kotalni upor, kar pomeni najmanjšo porabo goriva. Takoj za Michelinovo pnevmatiko je že uvrščena nova Goodyearova celoletna pnevmatika 4seasons, ki ima oznako M+S in torej po naših predpisih velja za zimsko pnevmatiko. Če bi imela ta pnevmatika nekoliko boljše lastnosti na snegu in na mokri cesti, bi si lahko pridobila celo oceno zelo priporočljivo. Povsem drugače se je odrezala druga celoletna pnevmatika – Vredesteinova quatrac 3, ki je slaba na snegu in ima zelo velik kotalni upor, s tem pa tudi veliko porabo goriva. V primerjavi s pnevmatikami, ki imajo najmanjši kotalni upor, Vredesteinova pnevmatika porabi kar 1,2 litra goriva več na 100 km, kar je tako veliko, da je v skupnem priporočilu dobila kar za dve stopnji nižjo oceno.

Naš nasvet, vaša odločitev

In kako so se izkazale pnevmatike z daljnega vzhoda, kamor sodijo tajvanska pnevmatika nankang snow viwa SV-1, korejska marshal i zen KW 15 in kitajska wanli winterchallenger S 1086? Tudi te pnevmatike so črne in okrogle, na tekalni površini imajo vrezan profil, toda na našem preskusu se je izkazalo, da še posebej pri zaviranju na mokri cesti zagotavljajo bistveno manjšo varnost kot kakovostnejše pnevmatike. Za kako velike razlike gre, je vidno v tabeli, kaj to pomeni v absolutnih številkah, pa pišemo v okvirju na 11. strani. Ste pripravljeni prevzeti to tveganje? Mi smo vas nanj opozorili z rezultati našega testa, odločitev pa je seveda vaša.

Kaj razkrivajo ocene v tabelah?

Marsikomu ocene v naši tabeli ne povedo veliko, zato poglejmo nekaj absolutnih meritev oziroma razlik med posameznimi pnevmatikami, ki nazorno kažejo, kakšna je razlika med posameznimi pnevmatikami. Tako je pri pnevmatikah dimenzije 175/65 R 14 razlika pri zaviranju pri hitrosti 100 km/h do zaustavitve na suhi cesti med najboljšo in najslabšo pnevmatiko 7,9 metra, kar pomeni 18,8 odstotno razliko glede na osnovno meritev 42 metrov. Še veliko večje so razlike pri zaviranju na mokrem pri hitrosti 80 km/h na 20 km/h, ko je razlika na asfaltni cesti kar 19,8 metra oziroma 42,9 odstotka na osnovno meritev 46,2 metra, pri zaviranju na mokri betonski podlagi pa kar 22,5 metra oziroma 49,7 odstotka na osnovno meritev 45,2 metra.

Pomembne razlike v zavorni poti

Podobno je tudi pri pnevmatikah dimenzije 195/65 R 15, kjer je razlika pri zaviranju na suhi cesti 4,1 metra oziroma 10,8 odstotka na osnovno meritev, pri zaviranju na mokrem asfaltu 17,4 metra oziroma 39,9 odstotka na osnovno meritev 43,5 metra, pri zaviranju na mokrem betonskem vozišču 20,7 metra oziroma kar 46,6 odstotka na osnovno meritev 44,3 metra.

Ne spreglejte