1

liga NFL Super Bowl San francisco 49ers Kansas City Chiefs

Ponedeljek, 3. 2. 2020, 6.52

54. Super Bowl, Miami (2020)

Noro in nepozabno tako na igrišču kot tudi odru! Super Bowl zaznamoval epski preobrat. #video

1

Kansas City Chiefs | Kansas City Chiefs so novi prvaki lige NFL. | Foto Reuters

Kansas City Chiefs so novi prvaki lige NFL.

Kansas City Chiefs so zmagovalci lige ameriškega nogometa NFL. Na 54. Super Bowlu v Miamiju so po preobratu v zadnji četrtini z 31:20 premagali San Francisco 49ers in si tako priigrali prvi naslov po 50 letih. Nagrado za najkoristnejšega igralca finala si je prislužil Patrick Mahomes, na glasbenem odru sta navdušili Jennifer Lopez in Shakira, udeleženci finala pa so se poklonili tudi pred kratkim tragično umrlemu Kobeju Bryantu.

Izjemna predstava enega najboljših podajalcev lige Patricka Mahomesa je Kansas Cityju v zadnji četrtini omogočila vrnitev iz že izgubljenega položaja, ko je še dobrih sedem minut pred koncem zaostajal z 10:20.

Vrhunci finala lige NFL:

Do takrat je obramba San Francisca uspešno krotila Mahomesa, a je najkoristnejši igralec rednega dela predzadnje sezone v samem zaključki tekme vendarle pokazal, zakaj je v zadnjih dveh sezonah hitro dobil sloves najbolj nevarnega podajalca lige.

Z dvema podajama za zadetek v razmiku treh minut in pol je 24-letni Teksašan svoje moštvo popeljal v vodstvo, zmago pa je Kansas City potrdil v samem zaključku še s tretjim zadetkom. S predstavo si je Mahomes prislužil nagrado za najkoristnejšega igralca finala in postal najmlajši igralec v zgodovini lige NFL, ki je bil tako MVP sezone (2019) kot tudi Super Bowla (2020).

Kansas City je osvojil prvo lovoriko po 50 letih! | Foto: Reuters Kansas City je osvojil prvo lovoriko po 50 letih! Foto: Reuters

Poglavarji iz Kansas Cityja so na Super Bowlu, enem največjih športnih spektaklov na svetu, zadnjič igrali davnega 11. januarja 1970, ko so proti Minnesota Vikings osvojili edini naslov pred današnjim.

Mahomes le našel rešitev

Mahomes Kansas City | Foto: Reuters Foto: Reuters Na drugi strani je bil San Francisco tokrat blizu svojega šestega naslova v zgodovini, vendar se je moral na koncu sprijazniti z drugim zaporednim porazom po izgubljenem finalu proti Baltimoru pred osmimi leti.

Še sedem minut in 13 sekund pred koncem tekme je vse kazalo, da bo slavilo moštvo iz Kalifornije s svojo granitno obrambo, ki je bila v ospredju vso sezono. Mahomes je do takrat vrgel dve prestreženi podaji, svoji prvi v končnici v karieri, in bil vse bolj živčen.

A kot številni najboljši podajalci v zgodovini je ob ključnem trenutku našel rešitev. S podajo, dolgo 44 jardov, na prvega lovilca Tyreeka Hilla je svojemu moštvu priigral položaj v napadalni polovici nasprotnika.

Junak tekme: Nikoli nismo nehali verjeti

Jimmy Garoppolo (San Francisco) je čestital zmagovalcu Mahomesu. | Foto: Reuters Jimmy Garoppolo (San Francisco) je čestital zmagovalcu Mahomesu. Foto: Reuters Minuto pozneje je podal za znižanje na 17:20. Tri minute zatem pa je postal junak tekme, ko je svoje moštvo popeljal še do enega zadetka in dokončnega vodstva na tekmi.

"Nikoli nismo nehali verjeti, da lahko zmagamo. Preprosto smo se borili do konca in uspelo nam je," je ob dvigu pokala za najkoristnejšega igralca finala dejal Mahomes.

Reid le dočakal lovoriko

Andy Reid je dočakal največjo nagrado. | Foto: Reuters Andy Reid je dočakal največjo nagrado. Foto: Reuters Trener Kansas Cityja Andy Reid je po 21 letih čakanja le osvojil lovoriko, ki pomeni največ v svetu ameriškega nogometa. To je bila že njegova 222. zmaga v ligi NFL, a tudi najslajša, saj so njegovi varovanci končno osvojili Super Bowl.

Pred tem je 14 let vodil moštvo Philadelphia Eaglas, v zadnjih sedmih letih pa je trener Chiefs. Skupno je v končnici lige NFL nastopil 15-krat, najdlje pa pred nedeljsko veliko zmago v Miamiju prišel leta 2005 v Jacksonvillu, prav tako na Floridi, ko je v finalu ostal praznih rok proti New Englans Patriots. Tokrat so se 61-letnemu trenerju izpolnile sanje.

V spomin na Kobeja Bryanta in žrtve nesreče

Super Bowl v Miamiju je minil tudi v znamenju žalovanja za tragično izgubo Kobeja Bryanta, njegove hčerke Gianne in še sedmih potnikov, ki so pred tednom dni umrli v helikopterski nesreči v Kaliforniji.

Minuta molka v spomin na žrtve helikopterske nesreče v Kaliforniji, ki je pretresla svet. | Foto: Reuters Minuta molka v spomin na žrtve helikopterske nesreče v Kaliforniji, ki je pretresla svet. Foto: Reuters

Finalisti, igralci Kansas Cityja in San Francisca, so se tako žrtvam nesreče pred tekmo poklonili z minuto molka, pri tem pa namenoma, zaradi številke dresa, ki jo je večji del kariere nosil Bryant, stali na črti, ki označuje 24 jardov.

Novopečeni prvak lige NFL Demarcus Robinson (Kansas City) se je Kobeju Bryantu poklonil tudi z obutvijo.  | Foto: Reuters Novopečeni prvak lige NFL Demarcus Robinson (Kansas City) se je Kobeju Bryantu poklonil tudi z obutvijo. Foto: Reuters

Bryantu so se mnogi udeleženci finala posvetili tudi s posebnimi sporočili, izrisanimi na svoji športni opremi.

Jennifer Lopez in Shakira navdušili

Ameriško himno je pred spektakularnim dogodkom v Miamiju, ki v ZDA spada med tiste, ki jih ne gre zamuditi za nič na svetu, zapela Demi Lovato, ob polčasu pa sta svojih "pet minut" dočakali Jennifer Lopez in Shakira.

Bili sta osrednji glasbeni gostji večera in očarali občinstvo. "Zelo sem navdušena, da lahko delim oder s teboj, Shakira. Pokaživa svetu, česa sta dve 'Latinki' zmožni," je pred nastopom prek družbenega omrežja sporočila Newyorčanka s koreninami iz Portorika.

Ob polčasu največje tekme, kar jih premore ameriški nogomet, sta na odru združili moči "Latinki", ki ju pozna in posluša ves svet.  | Foto: Reuters Ob polčasu največje tekme, kar jih premore ameriški nogomet, sta na odru združili moči "Latinki", ki ju pozna in posluša ves svet. Foto: Reuters

"Hola, Miami," je navdušene gledalce pozdravila Kolumbijka, sicer velika ljubiteljica športa in življenjska sopotnica nogometnega zvezdnika Barcelone Gerarda Piqueja. Lopezovi se je v eni izmed točk na odru pridružila 11-letna hčerka Emme Maribel Muniz, se priključila otroškemu zboru in skupaj z mamo zapela pesmi Born in the USA in Let's Get Loud. Glasbeni program sta oplemenitila še Bad Bunny in J Balvin, zvezdnika reggaetona.

Dozdajšnji zmagovalci Super Bowla:

2020 Kansas City Chiefs - San Francisco 49ers   31:20 (Miami, 62.417 gledalcev)
2019 New England Patriots - Los Angeles Rams    13:3 (Atlanta 75.000)
2018 Philadelphia Eagles - New England Patriots 41:33 (Minneapolis 67.500)
2017 New England Patriots - Atlanta Falcons     34:28, podaljšek (Houston 72.000)
2016 Denver Broncos - Carolina Panthers         24:10 (Santa Clara 67.500)
2015 New England Patriots - Seattle Seahawks    28:24 (Glendale 72.000)
2014 Seattle Seahawks - Denver Broncos          43:8 (East Rutherford 79.000)
2013 Baltimore Ravens - San Francisco 49ers     34:31 (New Orleans 71.024)
2012 New York Giants - New England Patriots     21:17 (Indianapolis, 68.658)
2011 Green Bay Packers - Pittsburgh Steelers    31:25 (Dallas, 105.000)
2010 New Orleans Saints - Indianapolis Colts    31:17 (Miami, 74.000)
2009 Pittsburgh Steelers - Arizona Cardinals    27:23 (Tampa, 70.500)
2008 New York Giants - New England Patriots     17:14 (Glendale, 71.100)
2007 Indianapolis Colts - Chicago Bears         29:17 (Miami, 74.512)
2006 Pittsburgh Steelers - Seattle Seahawks     21:10 (Detroit, 68.206)
2005 New England Patriots - Philadelphia Eagles 24:21 (Jacksonville, 78.125)
2004 New England Patriots - Carolina Panthers   32:29 (Houston, 71.525)
2003 Tampa Bay Buccaneers - Oakland Raiders     48:21 (San Diego, 67.603)
2002 New England Patriots - St. Louis Rams      20:17 (New Orleans,72.922)
2001 Baltimore Ravens - New York Giants         34:7 (Tampa, 71.921)
2000 St. Louis Rams - Tennessee Titans          23:16 (Atlanta, 71.253)
1999 Denver Broncos - Atlanta Falcons           34:19 (Miami, 74.803)
1998 Denver Broncos - Green Bay Packers         31:24 (San Diego, 68.912)
1997 Green Bay Packers - New England Patriots   35:21 (New Orleans,72.301)
1996 Dallas Cowboys - Pittsburgh Steelers       27:17 (Tampa, 76.347)
1995 San Francisco 49ers - San Diego Chargers   49:26 (Miami, 74.107)
1994 Dallas Cowboys - Buffalo Bills             30:13 (Atlanta, 72.817)
1993 Dallas Cowboys - Buffalo Bills             52:17 (Pasadena, 98.347)
1992 Washington Redskins - Buffalo Bills        37:24 (Minneapolis, 63.130)
1991 New York Giants - Buffalo Bills            20:19 (Tampa, 73.813)
1990 San Francisco 49ers - Denver Brocnos       55:10 (New Orleans, 72.919)
1989 San Francisco 49ers - Cincinnati Bengals   20:16 (Miami, 75.179)
1988 Washington Redskins - Denver Broncos       42:10 (San Diego, 73.302)
1987 New York Giants - Denver Broncos           39:20 (Pasadena, 101.063)
1986 Chicago Bears - New England Patriots       46:10 (New Orleans, 73.818)
1985 San Francisco 49ers - Miami Dolphins       38:16 (Stanford, 84.059)
1984 Los Angeles Raiders - Washington Redskins  38:9 (Tampa, 72.920)
1983 Washington Redskins - Miami Dolphins       27:17 (Pasadena, 103.667)
1982 San Francisco 49ers - Cincinnati Bengals   26:21 (Pontiac, 81.270)
1981 Oakland Raiders - Philadelphia Eagles      27:10 (New Orleans,76.135)
1980 Pittsburgh Steelers - Los Angeles Rams     31:19 (Pasadena, 103.985)
1979 Pittsburgh Steelers - Dallas Cowboys       35:31 (Miami, 79.484)
1978 Dallas Cowboys - Denver Broncos            27:10 (New Orleans, 75.583)
1977 Oakland Raiders - Minnesota Vikings        32:14 (Pasadena, 103.424)
1976 Pittsburgh Steelers - Dallas Cowboys       21:17 (Miami, 80.187)
1975 Pittsburgh Steelers - Minnesota Vikings    16:6 (New Orlenas, 80.997)
1974 Miami Dolphins - Minnesota Vikings         24:7 (Houston, 71.882)
1973 Miami Dolphins - Washington Redskins       14:7 (Los Angeles, 90.182)
1972 Dallas Cowboys - Miami Dolphins            24:3 (New Orleans, 80.591)
1971 Baltimore Colts - Dallas Cowboys           16:13 (Miami, 79.204)
1970 Kansas City Chiefs - Minnesota Vikings     23:7 (New Orleans, 80.562)
1969 New York Jets - Baltimore Colts            16:7 (Miami, 75.389)
1968 Green Bay Packers - Oakland Raiders        33:14 (Miami, 75.546)
1967 Green Bay Packers - Kansas City Chiefs     35:10 (Los Angeles, 61.946)

SuperBowl LIV
Sportal Čas je za tekmo leta! Oder zasedajo Demi Lovato, Jennifer Lopez, Shakira … Pa tudi nogometaši.