NK Olimpija NK Olimpija NK Rogaška NK Radomlje NK Mura NK Maribor NK Maribor NK Koper NK Domžale NK Celje NK Bravo NK Aluminij Prva liga Telemach 1. SNL

Nedelja, 12. 5. 2024, 19.25

1. SNL, 35. krog

Celju zmaga in kanta, Matko ujel Jakupovića. Derbi z rekordom in zmago domačih.

NK Celje prvaki pokal | Takole so po zadnji domači tekmi Celjani dvignili lovoriko za svoj drugi naslov prvaka Slovenije. | Foto www.alesfevzer.com

Takole so po zadnji domači tekmi Celjani dvignili lovoriko za svoj drugi naslov prvaka Slovenije.

V predzadnjem krogu 1. SNL so prvaki Celjani z 2:1 premagali še Koper – oba gola je dal Aljoša Matko in ujel prvega strelca lige Arnela Jakupovića –, tako da je bil dvig "kante" pred domačimi navijači samo še slajši. V Ljudskem vrtu je sobotni večni derbi z 2:1 dobil Maribor in krog pred koncem na drugem mestu prehitel Olimpijo. Vijolice so z golom Hillala Soudanija povedle, zmaji so v drugem polčasu prišli do izenačenja po nesrečnem avtogolu Martina Milca, a je le nekaj minut pozneje z glavo zabil Pijus Širvys. Čeprav se je zdelo, da je večina stvari odločenih, pa se je zapletlo v boju za obstanek. Rogaška je z 1:4 izgubila z Aluminijem in ima samo še dve točki prednosti pred Kidričani in samo eno pred Radomljani, ki so z Domžalami igrali 1:1. V zadnji tekmi kroga sta Bravo in Mura igrala 1:1, kar pomeni, da so Ljubljančani na četrtem mestu ujeli Koper.

1. SNL, 35. krog:

Sobota, 11. maj:

Nedelja, 12. maj:

Denis Klinar
Sportal Slovenec, ki je Koroško zamenjal za Tajvan in naletel na kaos

Slovesnost v Celju, Matko zabil 16. in 17. gol

Navijači Celja pripravljeni za dvig lovorike. | Foto: www.alesfevzer.com Navijači Celja pripravljeni za dvig lovorike. Foto: www.alesfevzer.com Rumeno-modri z Denisom Popovićem na čelu, ki zaradi zdravstvenih težav ne more pomagati soigralcem, so po predzadnji tekmi sezone, tekmi s Koprom dvignili v zrak "kanto". Tekma je več štela gostom, ki se borijo za četrto mesto, ki bi v primeru, da Rogaška osvoji pokal, a ne prejme licence za Evropo, zagotavljalo poletne nastope v kvalifikacijah za konferenčno ligo. Koprčani so bili v prvem polčasu res bolj napadalni, a so povedli Celjani. Aljoša Matko je sicer zapravil 11-metrovko (18-letni vratar Jakob Vodan mu je branil), a je odbito žogo nato vendarle pospravil v mrežo. To je bil njegov 16. zadetek sezone, tako da  ima še možnost, da postane najboljši strelec lige.

Aljoša Matko je z dvema zadetkoma v mrežo Kopra na lestvici strelcev ujel prvega Arnela Jakupovića. | Foto: www.alesfevzer.com Aljoša Matko je z dvema zadetkoma v mrežo Kopra na lestvici strelcev ujel prvega Arnela Jakupovića. Foto: www.alesfevzer.com

Aljoša Matko je zabil dva gola. | Foto: www.alesfevzer.com Aljoša Matko je zabil dva gola. Foto: www.alesfevzer.com Po pol ure igre so gostje vendarle prišli do gola, za izenačenje na 1:1 je zadel Luka Tičič. Podobno izenačen drugi polčas je 15 minut do konca prelomil kdo drug kot Matko, ki je zadel še drugič in torej na vrhu lestvici strelcev že ujel napadalca Maribora Arnela Jakupovića. Prvaki so se v zadnjih minutah tekme ubranili napadov gostov z obale in z 2:1 osvojili 24. zmago sezone. Po 35. krogih, tekmo pred koncem, imajo tako 78 točk, 12 več od Maribora in 14 več od Olimpije. Ob novi zmagi je bil dvig lovorike samo še slajši.

Veselje in gasilska fotografija po zasluženi lovoriki. | Foto: www.alesfevzer.com Veselje in gasilska fotografija po zasluženi lovoriki. Foto: www.alesfevzer.com

Iličić podajal, Maribor dobil derbi in skočil na drugo mesto

Derbi za drugo mesto. Josip Iličić je bil med najbolj razigranimi v Ljudskem vrtu. | Foto: Jure Banfi/alesfevzer.com Derbi za drugo mesto. Josip Iličić je bil med najbolj razigranimi v Ljudskem vrtu. Foto: Jure Banfi/alesfevzer.com

Ljudski vrt se je tresel pod težo navdušenih navijačev. | Foto: Jure Banfi/alesfevzer.com Ljudski vrt se je tresel pod težo navdušenih navijačev. Foto: Jure Banfi/alesfevzer.com Največji dvoboj, kar ga premore slovenski nogomet, je potekal v Ljudskem vrtu. Obračun med Mariborom in Olimpijo je spremljalo 10.500 gledalcev, kar predstavlja rekorden obisk sezone. Maribor je po štirih tekmah, ko je moral zaradi kazni nastopati pred praznimi tribunami, znova čutil glasno podporo navijačev. To je bil dvoboj za drugo mesto. Če bi Rogaška slučajno osvojila pokal, nato pa ne bi prejela licence za igranje v Evropi, bi drugo mesto zagotavljajo nastop v kvalifikacijah za evropsko ligo in najmanj štiri tekme v Evropi. To bi bila lepa nagrada za enega izmed dveh slovenskih velikanov, ki sta v tej sezoni ostala v senci Celja.

Ante Šimundža in Goran Boromisa. | Foto: Jure Banfi/alesfevzer.com Ante Šimundža in Goran Boromisa. Foto: Jure Banfi/alesfevzer.com Spomladi je ni ekipe, ki bi osvajala toliko točk kot Maribor, Arnel Jakupović vodi na lestvici najboljših strelcev (17 zadetkov), blizu je tudi Hillal Soudani (13), sicer najboljši igralec meseca aprila v 1. SNL, z asistencami in vrhunskimi potezami pa navdušuje Josip Iličić. Izbranci Anteja Šimundže so dobro formo demonstrirali proti Olimpiji že prejšnji mesec, ko so osvojili Stožice (2:1), zmagoviti zadetek pa je dosegel Jan Repas. Na tisti tekmi je zmaje vodil Zoran Zeljković, ki je po remiju z Muro izgubil službo. Olimpija še išče naslednika, na dvoboju v Ljudskem vrtu je na vroči stolček sedel kar športni direktor Goran Boromisa. Na tribuni sta bila tudi selektor slovenske reprezentance Matjaž Kek in najverjetnejši vlagatelj v NK Maribor, Alcun Ilicali.

Za vodstvo domačih je že v 15. minuti zadel Hillal Soudani. | Foto: Jure Banfi/alesfevzer.com Za vodstvo domačih je že v 15. minuti zadel Hillal Soudani. Foto: Jure Banfi/alesfevzer.com

Na tekmi v Ljudskem vrtu je bil tudi bogati Turek Alcun Ilicali, ki naj bi postal vlagatelj v NK Maribor. | Foto: Jure Banfi/alesfevzer.com Na tekmi v Ljudskem vrtu je bil tudi bogati Turek Alcun Ilicali, ki naj bi postal vlagatelj v NK Maribor. Foto: Jure Banfi/alesfevzer.com Prvi polčas je minil v znamenju neučinkovitosti Olimpije in učinkovitosti Maribora. Gostje so streljali proti golu kar 15-krat, trikrat znotraj okvira vrat, a niso zadeli. Domači so imeli prav tako tri strele znotraj okvira vrat, vse tri žoge so šle v mrežo, a dva gola zaradi prepovedanega položaja nista veljala. Za izid prvega polčasa je v 15. minuti zadel Soudani. Ta isti nogometaš je bil v 27. minuti v prepovedanem položaju, ko je zadel Iličić. To bi bil veteranov deveti gol sezone. V sodnikovem dodatku ja zabil še Jakupović, a bil ob sprejemu žoge tudi on v prepovedanem položaju. Trener Šimundža je moral zaradi poškodbe menjati že v 24. minuti, Jana Repasa je zamenjal brat Žiga Repas.

Po tekmi presrečni Martin Milec, saj njegov nesrečni avtogol ni bil usoden. | Foto: Jure Banfi/alesfevzer.com Po tekmi presrečni Martin Milec, saj njegov nesrečni avtogol ni bil usoden. Foto: Jure Banfi/alesfevzer.com Je pa Olimpija vendarle zadela, z nekaj sreče v 58. minuti. Lepo akcijo je odigral Nemanja Motika, poslal žogo v kazenski prostor, kjer pa se je ta odbijala kot na fliperju in od kapetana Martina Milca v mrežo Ažbeta Juga. Uradno tako avtogol veterana v vrstah Maribora za izenačenje na 1:1. Ljudski vrt je obnemel, a ne za dolgo. Po podaji Iličića je za novo vodstvo domačih v 68. minuti zadel Pijus Širvys. To je bil prvi gol Litovca v prvi slovenski ligi. In to je bil tudi končni rezultat.

Josip Iličić je asistiral za oba gola na večnem derbiju za zmago Maribora. | Foto: Jure Banfi/alesfevzer.com Josip Iličić je asistiral za oba gola na večnem derbiju za zmago Maribora. Foto: Jure Banfi/alesfevzer.com

V Mariboru izgredi pred derbijem
PU Maribor so sporočili, da je popoldne pred nogometnim derbijem prišlo do množične kršitve javnega reda in miru med pripadniki navijaških skupin v središču Maribora. Policija je nemudoma ukrepala in vzpostavila red. "Po doslej znanih informacijah sta bila pri tem lažje poškodovana dva policista, pri čemer še zbiramo obvestila o sumu storitve kaznivega dejanja preprečitve uradnega dejanja ali maščevanja uradni osebi. Prav tako je bilo poškodovano tudi službeno vozilo. Tudi v tem primeru obravnavamo sum storitve kaznivega dejanja poškodovanja tuje stvari," so še sporočili s PU Maribor in navijače pozvali k športnemu navijanju in spoštovanju navodil policistov in varnostnikov.
Maribor Olimpija
Sportal Zakaj je Maribor najbolj nogometno mesto v Sloveniji? Zato!

Bravo še v igri za četrto mesto

Nogometaši Brava so imeli po porazu Koprčanov v Celju imenitno izhodišče, da se prebijejo na četrto mesto prvenstvene razpredelnice. Šiškarji so na domačem terenu v uvodu spravili tekmece v podrejen položaj, izrazite priložnosti pa si niso priigrali. Oba gola sta padla v drugem polčasu. Mura je povedla v 51. minuti, ko je Matija Kavčič slabo ocenil podajo Kaia Cipota. Na desnem krilu je do nje prišel Žan Trontelj in Robertu Čakšu po lepi podaji bilo težko zadeti. V nadaljevanju je bil pritisk Bravašev vse močnejši. V 55. minuti je Beno Selan zadel tudi vratnico. O premoči Brava priča podatek 10:0 v kotih do 87. minute, a je v vratih Mure odlično deloval Klemen Mihelak. Tudi v končnici se je Murina trdnjava tresla in stresla šele v 89. minuti, ko je Rok Maher predložek Kavčiča z glavo vendarle poslal v mrežo.

Aluminij do velike zmage v troboju za obstanek

Aluminij ostaja v igri za obstanek. | Foto: www.alesfevzer.com Aluminij ostaja v igri za obstanek. Foto: www.alesfevzer.com Slatinčani in Kidričani so igrali pomemben obračun v boju za obstanek. Aluminij je že v prvem polčasu s petimi streli v okvir vrat dosegel kar štiri gole in tako postavil trdne temelje zmagi, ki ga je pred zadnjim krogom približala tokratnemu tekmecu na osmem mestu na dve točki. Gosti, brez kaznovanih Sandra Jovanovića in Tina Martića, so bili prvič nevarni v 18. minuti, ko je Tin Martić s prefinjenim strelom za malo zgrešil cilj. Natančnejši je bil Rok Schaubach v 23. minuti, ko je po kotu zadel iz bližine, potem ko mu je Ajdin Mulalić s slabim izbijanjem podaril žogo.

Aluminij je podvojil prednost, ko sta Barnabas Tanyi in Tom Kljun šla v protinapad, zadnji pa je nato na koncu žogo poslal pod prečko z 2:0. V 42. minuti je Tanyi še povečal prednost Kidričanov, ko je po Kljunovi podaji zadel malce z desne strani kazenskega prostora. Isti igralec je v sodniškem dodatku še povečal svoj strelski izkupiček, ko je prišel v kazenski prostor in žogo z močnim strelom poslal pod prečko. Domačini so zmanjšali zaostanek v 63. minuti, ko je Patrik Mijić prišel pred Lana Jovanovića in ga ugnal za svoj deseti gol sezone.

Husmani zadnjič za Domžale, remi z Radomljami

Nato sta na stadionu ob Kamniški Bistrici igrala soseda Domžale in Radomlje. Če si je mlada zasedba rumene družine že zagotovila obstanek, pa mlinarjem grozi najhujše. Pri gostiteljih je bil dvoboj v znamenju zadnje tekme kapetana Zenija Husmanija v Domžalah. Končalo se je z remijem 1:1, kar pomeni, da imajo Radomljani pred zadnjim krogom točko zaostanka za osmo Rogaško. Strelca: avtogol Tina Hrvoja v 11. minuti in zadetek Darlyja N'Landuja v 35.

V zadnjem krogu Rogaška igra z Muro, Radomlje bodo gostile prvake iz Celja, Aluminij pa bo igral v Domžalah.