Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
4. 3. 2011,
11.52

Osveženo pred

6 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Petek, 4. 3. 2011, 11.52

6 let, 7 mesecev

Globalizacija po avtomobilsko

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 3
Amerika prihaja v Evropo, Francija osvaja Kitajsko, Japonci še ne vedo, kaj bi, Nemci pa so trdno odločeni, da bodo Italijani delali zanje.

Amerika ne bo več eksotična

Avtomobilski navdušenci na potovanjih po drugih celinah pasemo oči na eksotičnih prevoznih sredstvih. Na Japonskem se tako srečujemo z malimi škatalstimi kombiji, v Indiji s poceni tatami, v Avstraliji s holdni, v južni Ameriki s volkswagni goli (ne golfi), ZDA pa so z glomaznimi terenci brez štirikolesnega pogona sploh raj za nas avtomobiliste. Kmalu ne bo več tako. Trendi v avtomobilizmu kažejo, da se bodo vozni parki po svetu poenotili. To je tukaj na salonu v Ženevi očitno kot še nikoli doslej.

Evropski opli in fordi rešujejo Detroit

Poročali smo že, da obstoj General Motorsa danes temelji prav na avtomobilih znamke, ki jo je sprva nameraval prodati, torej na Oplovih insigniah in astrah, ki sicer drugje nosijo značke Buick. Ista zgodba se odvija tudi pri Fordu, fiesta, focus in C-max se prodajajo tudi v Ameriki, in to v povsem enaki obliki, kot so tukaj v Ženevi. Tudi vertrek je produkt detroitskih globalizacijskih idej - preoblikovanje kuge so namreč pri Fordu izkoristili za prilagoditev tega evropskega avtomobila vsem svetovnim trgom.

Za kavbojske avtomobile so Američani bolj usposobljeni

A niso samo evropski izdelki dovolj dobri za ves svet, čeprav v tej zgodbi res prevladujejo. Prav to je novost tokratnega salona v Ženevi, v Evropo prihaja Amerika. Fordovega rangerja na primer niso zasnovali v Evropi, kar se seveda spodobi, saj gre za pravega kavbojskega pickupa.

Bo Sergio Marchionne čez nekaj let veljal za vizionarja?

Še posebej pa se nad ameriškimi avtomobilih navdušuje Sergio Marchionne, ki je s svojimi dejanji najbolj zaznamoval tokratni ženevski salon. Svoje ideje je napovedal že lansko leto, s tem, ko je razstavne prostore znamk Chrysler, Dodge in Jeep pomaknil bližje Fiatu, Alfi in Lancii. No, tokrat je Dodge svojega mišičastega chargerja predstavljal zraven Abartha in Alfe, Jeep je ostal na istem mestu, Chryslerja pa sploh ni bilo.

V Evropi lancie, v Ameriki chryslerji

No, je bil, toda avtomobili so nosili Lanciine značke. Odkar je združil družbi Fiat in Chrysler, so Američani dobili fiate in lancie s Chryslerjevimi značkami: lancia flavia je chyrsler sebring oziroma 200C, fiat freemont je dodge journey, lancia thema je chrysler 300C, grand voyager pa nosi enako ime pri obeh znamkah, torej na obeh straneh Atlantika. Če prav razumemo, namerava Marchionne v Evropi prodajati fiate in lancie, tam čez lužo pa chryslerje, v obeh primerih pa bo šlo za enake avtomobile.

Poimenovanje budget-chryslerja s slovitim Lanciinim imenom je nespoštljivo

Mi na to gledamo z mešanimi občutki. Nismo proti, smo pa zadržani. Ker smo pravi avtomobilski navdušenci, malce s težkim srcem sprejemamo, da gleda Marchionne na znamko Lancia kot na vsako drugo. V zgodovini avtomobilizma je Lancia skupaj z ustanoviteljem Vincenzom (zapisana z zlatimi črkami. Saj tudi Chrysler v zgodovinskih bukvah ne zaostaja veliko, vsekakor pa zaostajajo aktualni Chryslerjevi izdelki. Sebring je recimo avtomobil, ki ga v ljubljanskem City parku pred vhodom v špecerijo prodajajo v stilu: "Ja, saj je res bolj tako-tako, je pa velik in za ta denar ..." Ker na znamko Lancia gledamo malce čustveno, menimo, da bi bilo bolj spoštljivo, če bi tile Lanciini chryslerji dobili nova imena, ne pa flavia in thema, ki obujata spomine na tehnično odlične avtomobile. Vsekakor pa se strinjamo z vami, da je neprimerno tudi ime delta ...

Reševanje neuspešnega z neuspešnim

Za naše mešane občutke so krivi tudi finančni rezultati obeh družb. Italijanska zgodba je povsem drugačna Fordovi ali Oplovi, saj Nemci rešujejo Ameriko z uspešnimi izdelki. Marchionne pa neuspešenega Chryslerja rešuje z izdelki ne najbolj uspešne Lancie oziroma obratno.

(Kdaj) bo Alfa Volkswagnova?

Med Ženevo se je v finančnem svetu avtomobilizma dogajalo veliko, čeprav nič tako otipljivega kot na primeru Lancie in Chryslerja. Močno so odmevali besedni boji med predsednikom družbe Volkswagen Ferdinandom Piechom in že omenjenim Fiatovim Marchionnejem. Znano je, da si Nemci zelo želijo kupiti znamko Alfa Romeo, a jo kanadski Italijan noče prodati. Trdi, da dokler bo direktor, Piech Alfe ne bo dobil. Ta mu odgovarja, da lahko čaka, naj pa se zaveda, da bi Nemci zmogli prodati štirikrat toliko alf. Zapriseženi alfisti podpirajo Marchionneja, Alfini delavci pa se po poročanju nemškega Autobilda sploh ne bi upirali kapitulaciji in predaji v nemške roke. Tisti na bolj kreativnih položajih pravijo celo, da so Nemci k sebi zvabili že veliko “alfistov”, marsikdo si obeta, da bo tako spet delal s svojimi nekdanjimi kolegi.

Nemški avtomobili bodo bolj italijanski, z alfo ali brez nje

Pri tem lahko dodamo še to, da se interes po Alfi sklada s Volkswagnovo ženevsko predstavitvijo, na kateri so v ospredju prav oblikovalski načrti. Ti temeljijo na idejah oblikovalca Giorgetta Giugiara (ne gre samo za partnersko sodelovanje, Guigaro je zdaj lastniško povezan z Nemci). Sporočilo je jasno: nemški avtomobili bodo odslej bolj “italijanski”, naj bo to z Alfo ali pa brez nje.

Globalizacija po japonsko

Podobne ideje imajo tudi pri japonski Toyoti, je pa res, da je tam vizija še malce zamegljena. Namreč, po eni strani se želijo profilirati kot izrazito ekološka znamka, po drugi pa še bolj rinejo v smer bolj čustvenih toyot. Neskladje se čuti pri obliki nove generacije yarisa, še bolj pa pri športnem prototipu FT-86 II (ne, ne bo se imenoval celica!). Imel bo bokserski motor, zadnji pogon in prodajal se bo tudi kot subaru.

Toyotini šefi kuhajo, a še ne vedo, kaj

Glede na to, da tudi Subaru išče nov prostor na trgu, se pojavlja vprašanje, ali bi lahko sloviti izdelovalec štirikolesno gnani avtomobilov v prihodnosti postal Toyotina športna znamka. Na to vprašanje pri Toyoti še ne vedo odgovora, pravijo, da gre v tem trenutku samo za tipanje trga. So pa trdno odločeni, da Daihatsu pospravi kovčke in spoka iz Evrope domov na Japonsko. Glede na novico, da bo novi charade pravzaprav stara toyota yaris, bi lahko Daihatsu postal Toyotina low-budget znamka. Ja, res gre za špekuliranje brez trdne osnove, a nekaj se definitivno kuha v glavah Toyotinih šefov.

Francozi pa so navdušeni nad Kitajsko

Tu je še Kitajska, nad katero se še zlasti navdušujejo evropske znamke. Če se omejimo samo na najbolj sveže novice, lahko povemo, da je Škoda ob svojem preporodu napovedala tudi podvojitev prodaje. Računa predvsem na kitajski uspeh, pri čemer bo šlo predvsem za navduševanje s superbi. Kitajci se namreč najbolj navdušujejo prav nad velikimi avtomobili. To dejstvo je močno poudaril Peugeot ob lansiranju 508, sploh pa Citroën, ki bo nadvse mikavnega metropolisa najprej ponudil Kitajcem, šele nato Evropi. Poševnooki bodo prvi videli tudi kupejevskega DS5, ki k nam prihaja konec leta. Dodamo še to, da Kitajci seveda vračajo udarce in še naprej rinejo v Evropo, tokrat z električnimi projekti znamke Byd. Mi menimo, da bodo uspešni šele, ko se bodo dokazali z rezultati na Euro NCAP testih.

Ne spreglejte