8.08

6 let, 7 mesecev

Sreda, 13. 8. 2014, 8.08

Djordjevičeva 12., Vukmirovićeva v finalu, precej dela za Faraha

Nina Djordjevič je opravila s prvim slovenskim finalnim nastopom na evropskem prvenstvu v Zürichu in končala na 12. mestu. Finale si je priskakala Snežana Vukmirović, brez pa je ostala Barbara Špiler.

Nina Djordjevič je lepo presenetila z uvrstitvijo v finale skoka v daljino, kjer pa se ni predstavila v najboljši luči. Po prestopu v prvi seriji je nato poletela 619 in 614 centimetrov in nastop končala že po treh finalnih skokih na zadnjem 12. mestu. Evropska prvakinja je s skokom dolgim 685 centimetrov postala Francozinja Eloyse Lesueur. Srebro je osvojila Srbkinja Ivana Španović (681 cm), bron pa ruska lepotica Darja Klišina (665 cm).

Barbara Špiler je v prvi kvalifikacijski skupini meta kladiva, ki so jo zaradi dežja izpeljali s številnimi prekinitvami, zasedla osmo mesto. Po prestopu v prvi seriji je v drugi vrgla le 52,29 metra, v tretji pa 64,48 metra. Po nastopu druge skupine je tudi teoretično postalo jasno, da je ostala brez finala. Kvalifikacije je končala na 16. mestu. Za uvrstitev med najboljših 12 bi morala vreči 67,18 m. Snežana Vukmirovič je četrta slovenska finalistka na letošnjem evropskem prvenstvu. Po zamudi zaradi neurja so tekmovalke skakale v težkih razmerah, saj je rezultate krojil veter. Koprčanka je v prvem poskusu ob močnem vetru v prsa poletela le 13,25 metra, najdaljši skok pa ji uspel v drugem poskusu, ko se je na semaforju izpisal rezultat 13,78 metra, kar je bila osma daljava kvalifikacij. Čeprav je bilo to daleč od finalne norme (14,20 m), je bilo dovolj za finale. Normo sta namreč preskočili le dve atletinji.

Slavje Britancev: Farah pričakovano, Dasaolu kralj šprinta

Na programu je bilo osem končnih odločitev, Velika Britanija pa je osvojila tri zlate medalje. V teku na 10.000 metrov je pričakovano, a vse prej kot zlahka, zmagal Britanec Mo Farah. Aktualni svetovni in olimpijski prvak je 25 štadionskih krogov pretekel v času 28:08,11, šele v ciljni ravnini pa se je znebil srebrnega rojaka Andyja Vernona (28:08,66) in naturaliziranega Turka Alija Kayaja (28:08,72).

V kraljevski disciplini se je zmage veselil James Dasaolu. Britanec je 100 metrov pretekel v času 10,06 in premagal favoriziranega Francoza Christopha Lemaitreja (10,13). Tudi bron je odšel v Veliko Britanijo, osvojil ga je Harry Aikines-Aryeetey (10,22).

Za veselje Britancev je poskrbela še Tiffany Porter, ki je s časom 12,76 zmagala v teku na 100 metrov z ovirami.

Dafne Schippers nova evropska prvakinja v šprintu na 100 metrov. Nozozemka je zmagala s časom 11,12 in za štiri stotinke sekunde prehitela Francozinjo Myriam Soumare. Bron je osvojila Britanka Ashleigh Nelson (11,22).

Trikratni svetovni prvak v metu diska Robert Harting je osvojil še drugi naslov evropskega prvaka. Nemec je zmagal z rezultatom 66,07 metra.

Tekmovanje v hitri hoji za moške na 20 kilometrov je potekalo že v jutranjih urah, zmago pa je slavil na lanskem svetovnem prvenstvu bronasti Španec Angel Miguel Lopez (1;19:44). Srebro in bron sta osvojila Rusa, svetovni prvak Aleksander Ivanov (1;19:45) in Denis Strelnikov (1;19:46).