14. 9. 2008,
19.12

Nedelja, 14. 9. 2008, 19.12

Orkan Ike ni ustavil Rossija

Italijan Valentino Rossi je zmagal v kategoriji MotoGP v deževnih razmerah na dirki motociklističnega svetovnega prvenstva za VN Indianapolisa v ZDA.

Drugi v osem krogov pred koncem prekinjeni dirki je bil Američan Nicky Hayden (Honda), tretji pa Španec Jorge Lorenzo (Yamaha). Rossi je v SP po 14 tekmah tega razreda še povečal vodstvo v skupnem seštevku. Po najšibkejšem razredu (125 ccm) so tekmovanje, ki sta ga prekinila dež in močan veter, ponovno začeli uro in pol pozneje. Medtem je prenehalo deževati, prireditelji pa so tudi odstranili večji del vode na progi, ki pa je bila kljub temu zelo spolzka. Toda v drugi polovici dirke se je ponovno ulilo. V takih pogojih se je najbolje znašel Rossi, ki je Haydna prehitel v 14. krogu in vodil osem krogov pred koncem, ko so z rdečo zastavo, veter je tedaj začel premetavati šotore in ponjave, prekinili tekmovanje.

Rossi: Ena najtežjih dirk v karieri

Hayden je tedaj po 20 krogih zaostajal za slabih šest sekund, Lorenzo za 7,8, ostali pa so imeli že več kot 20 sekund zaostanka. Avstralec Casey Stoner, drugouvrščeni v prvenstvu in lanski prvak, je bil četrti, vendar že 21,1 sekundo za Rossijem. Po desetih minutah čakanja so določili, da je dirka dokončno prekinjena in da veljajo dotlej doseženi izidi. Rossi je s tem dosegel sedmo zmago za VN v sezoni, četrto zapored, in je z devetinšestdeseto zmago v najvišji kategoriji postavil nov rekord SP, ki si ga je doslej delil z Giacomoom Agostinijem. Stoner v letošnjem prvenstvu zaostaja že za 87 točk, do konca SP pa so le še štiri dirke.

"To je bila ena mojih najtežjih tekem v karieri. Nova proga, ki je bila po nalivu povsem razmočena, je bila zalo težka. Pa to še ni bilo najhujše. Začel je pihati zelo močan veter, ki je pihal v sunkih. Zelo težko je bilo držati ravnotežje v že tako težkih zavojih. Videl sem, kako so mimo mene letele pločevinke s pivom... Molil sem, da bi pokazali rdečo zastavo. To se je osem krogov pred koncem tudi zgodilo. Mislim, da so organizatorji zaradi varnosti sprejeli edino pravilno odločitev," je ocenil Rossi.

V najšibkejšem razredu (do 125 ccm) je zmagal Španec Nicolas Terol (Aprilia), drugi je bil njegov rojak Pol Espargaro (Derbi) in tretji Nemec Stefan Bradl (Aprilia). V seštevku svetovnega prvenstva po 13 tekmah tega razreda še naprej vodi Francoz Mike di Meglio (Derbi). Terol je dosegel svojo prvo zmago v karieri za SP. V seštevku svetovnega prvenstva po 13 tekmah tega razreda še naprej vodi Francoz Mike di Maglio (Derbi). Slednji je bil tokrat 10. in je ohranil 25 točk prednosti pred Italijanom Simonejem Corsijem, sedmim na tej dirki.

Sledila naj bi dirka v četrtlitrskem razredu, ki pa je bila zaradi slabega vremena najprej prestavljena. Tekmovalci so bili sicer že razvrščeni na startnih mestih, vendar so po prihodu varnostnega avtomobila, ki je obkrožil dirkališče, odločili, da naj bi tekmo začeli pozneje, po nastopu kraljevskega razreda MotoGP, kar pa se nato ni zgodilo.