Rok Plestenjak

Petek,
29. 3. 2013,
13.11

Osveženo pred

8 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Rajmond Debevec

Petek, 29. 3. 2013, 13.11

8 let

"Kapo dol, Rajmond"

Rok Plestenjak

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 3
Na današnji dan se je pred 50 leti v Postojni rodil Rajmond Debevec. V zgodovino svetovnega športa se je vpisal kot eden najboljših strelcev, še vedno pa je najbolj ponosen na solze sreče v Sydneyju.

Naštevanje športnih uspehov v bogati karieri postojnskega ostrostrelca bi terjalo prehud davek, saj bi za omembo vseh odmevnih uvrstitev in odličij zapolnili preveč prostora. Če pa izluščimo le tiste z največjo vrednostjo, pridemo do spoznanja, da srečanje z abrahamom danes praznuje dobitnik treh olimpijskih medalj, med njimi je tudi nepozabna zlatega leska (Sydney 2000), ki se je na svetovnih prvenstvih na zmagovalnem odru znašel petkrat. Prvič daljnega leta 1990, ko je v Moskvi osvojil srebrno odličje še kot član jugoslovanske reprezentance. Na tekmah svetovnega pokala z malokalibrsko in zračno puško je zbral 27 zmag, pet jih je dodal v finalih tekmovanja, njegov svetovni rekord z malokalibrsko puško v trojnem položaju, postavil ga je pred 21 leti v Münchnu (1287,9 v finalu, 1186 v kvalifikacijah), pa je še danes neulovljiv za tekmece. "Hvala lepa za čestitke. Jubilej vseeno doživljam kot le številko na papirju in tega ne štejem za neko prelomnico. Gremo naprej, bo pa to seveda dan za primerno zabavo," je Rajmond Debevec načel pogovor za Sportal. Ko smo ga zaprosili, če bi lahko iz bogate kariere izluščil dosežek, ki mu je najbolj ogrel srce, na odgovor nismo čakali dolgo. "Tukaj ni debate. Zlata olimpijska medalja iz Sydneyja bo ostala najvišje zapisana. Spomin na Zdravljico, solze sreče … Bilo je neponovljivo. Imel sem to srečo, da sem doživel enkratno izkušnjo. Tisti, ki to zanika, laže, saj so to sanje vsakega športnika," se je najboljši slovenski strelec spominjal vrhunca kariere.

Na olimpijskih igrah bi rad nastopil tudi leta 2020

Olimpijske nastope obožuje. Ni jih veliko športnikov, ki bi nastopili na osmih izvedbah zapored. Absolutni rekord znaša deset in je v lasti Kanadčana Iana Millarja, ki je z zvestim sodelavcem konjem na OI nastopil desetkrat. Če bo Rajmond na športni poti, še naprej posuti z vrhunskimi uspehi, vztrajal vsaj do leta 2020, zdravje pa mu ne bo povzročalo preglavic, bo izenačil podvig Kanadčana.

Da mu prav omenjeni izziv prinaša dodatno motivacijo za nadaljevanje kariere, ni nikakršna skrivnost. Zato se že veseli, da bo kandidiral za nastop na OI v Rio de Janeiru (2016). Za začetek. "Seveda imam željo, da bi nastopil desetkrat na olimpijskih igrah. Zdaj sem pri številki osem. In do deset ni blizu. Verjamem, da mi zdravje do takrat ne bo nagajalo," je odločen Debevec, ki bo leta 2020 dopolnil 57 let, kar pa v svetu strelstva ne predstavlja tolikšne ovire za nastop na vrhunski ravni kot v nekaterih drugih športih, kjer pridejo do izraza drugačne fizične zmožnosti.

Vedno se je prilagajal sistemom

Po horoskopu resda ni strelec, je pa po športnem srcu. Njegovo poslanstvo navdaja domovino s ponosom, saj je že velikokrat poskrbel, da je podobo majhne dežele na sončni strani Alp v tujini predstavil na najlepši možni način. Ko je prestopil prag vrhunskega strelstva, je zastopal še barve nekdanje skupne domovine, Jugoslavije. Odkar nas razveseljuje s športnimi presežki, je zamenjal tako državo kot tudi različna okolja. Kako je biti strelec v obdobju, ki zaradi kriz na različnih področjih ni pisano na kožo ambicioznim športnikom? "Tudi sam sem se s časom spreminjal in prilagajal sistemom. Osnovni motiv ostaja vedno enak, glede na okoliščine pa se je treba vedno malce prilagajati. Sem optimist. Športniki s tem, ko damo vse od sebe, dokazujemo, da lahko tudi v teh časih, v katerih se je znašla Slovenija, dosegamo največje uspehe," sporoča slavljenec, ki je dopolnil polovico stoletja.