Nedelja, 31. 3. 2024, 17.08

1 mesec

SVETOVNO PRVENSTVO, DIVIZIJA I, SKUPINA B, 1. KROG

Slovenke prvenstvo odprle z zgodovinsko zmago

Risinje, slovenska ženska hokejska reprezentanca | Slovenke so prvenstvo odprle z zmago nad Poljsko, ki je bila lani druga, risinje pa so s četrtim mestom poskrbele za največji uspeh. | Foto HZS

Slovenska ženska hokejska reprezentanca je na prvi tekmi svetovnega prvenstva divizije I, skupine B, v Rigi premagala Poljsko (4:1). To je sploh prva zmaga Slovenk nad Poljakinjami, ki so lani zasedle drugo mesto, risinje pa so bile četrte. Pia Dukarič je zaustavila kar 65 strelov tekmic. Osnovni cilj Slovenk je obstanek v tem rangu (izpadla bo zadnja reprezentanca), tihi cilj pa odličje. Že v ponedeljek jih čaka zahtevna naloga, palice bodo prekrižale s Slovakinjami, ki so lani igrale divizijo višje, a izpadle v tretji razred tekmovanja.

Pia Dukarič
Sportal Pia Dukarič na univerzi Yale: Pred prihodom sem je skoraj vsakega nekoliko strah #video

Slovenija : Poljska 4:1 (2:1,1:0,1:0)

Strelke: 1:0 Pren (Nylaander, Confidenti, 4., PP1), 1:1 Zielinska (Sikorska, 5.), 2:1 Svetina (Blazinšek, Pezdir, 16.), 3:1 Blazinšek (Pezdir, 22.), 4:1 Nylaander (Pren, Confidenti, 44.)

Streli: SLO 32 (10, 8, 14); POL 66 (26, 18, 22)
Kazni: SLO 14 (8, 6, 0); POL 10 (2, 4, 4)

"Poljakinje so kakovostna ekipa. Celotno sezono igrajo skupaj, kar se jim zelo pozna, saj so zelo uigrane. Imajo dobro vratarko. Menim, da lahko tudi proti njim iščemo svojo priložnost. Lani smo izgubile le z 0:2 in imele ob tem veliko priložnosti, da bi dosegle gol, a nam ni uspelo. Če se prav obrne, ni nemogoče zmagati," je pred odhodom na prvenstvo dejala prva vratarka slovenske reprezentance Pia Dukarič, ki smo jo gostili v sobotnem intervjuju.

Njena napoved se je uresničila, Slovenke so lanske dobitnice srebrnega odličja premagale s 4:1.

Kapetanka hitro načela mrežo tekmic  Pia Pren je v 4. minuti zadela za vodstvo z 1:0. Za Slovenijo so zadele še Tamara Svetina, Julija Blazinšek in Arwen Nylaander. | Foto: Ana Kovač Pia Pren je v 4. minuti zadela za vodstvo z 1:0. Za Slovenijo so zadele še Tamara Svetina, Julija Blazinšek in Arwen Nylaander. Foto: Ana Kovač

Za Slovenke se je dvoboj začel zelo dobro, saj je Pia Pren z igralko več po slalomu v poljski obrambni tretjini zadela že v četrti minuti. Poljakinje so izenačile vsega minuto kasneje po golu Julie Zielinske. Slovenke so znova vodile po golu Tamare Svetina v 16. minuti. V drugem delu je bila že po slabih dveh minutah uspešna Julija Blazinšek, v zadnji tretjini pa je gol dosegla še Arwen Nylaander (44. minuta) za končnih 4:1.

Dukaričeva s 65 obrambami

Poljakinje so sicer proti vratom Pie Dukarič sprožile precej več strelov, a je bila 23-letna slovenska vratarka zelo zanesljiva. Ustavila je 65 strelov za 98,5-odstotno uspešnost. Slovenke so proti vratom tekmic sprožile 32 strelov, na tekmi pa so si prislužile sedem dvominutnih kazni, Poljakinje pet. Za igralko tekme na slovenski strani je bila izbrana Tamara Breznik.

Pia Dukarič je zaustavila 65 strelov na svoja vrata. | Foto: Ana Kovač Pia Dukarič je zaustavila 65 strelov na svoja vrata. Foto: Ana Kovač

"Končno nam je uspelo premagati Poljsko. Nekajkrat smo bili že blizu. Dekleta so si to zaslužila s svojim odnosom, borbenostjo, veliko željo in disciplino. Samo tako naprej. Jutri nas čaka Slovaška, ki je prvi favorit prvenstva. Treba bo odigrati res disciplinirano v obrambi, s hitrimi reakcijami, in čakati na svoje priložnosti," je po zmagi dejal selektor Boštjan Kos.

Kaj so v slovenskem taboru povedali po zmagi?

V ponedeljek nad Slovakinje

Naslednje slovenske tekmice bodo Slovakinje, ki so lani izpadle iz višjega kakovostnega razreda. "Slovakinje so prišle iz višje divizije. Z njimi se dolgo nismo videle, nekatere so se morda na začetku, ko se je reprezentanca šele ustvarila. To je povsem drug svet. Pri njih je hokej med najbolj priljubljenimi športi, tudi igralk imajo veliko. Tako izkušenejših kot mladih. Upam, da jim bomo lahko konkurirale," je o naslednjih tekmicah dejala Dukaričeva.

Slovenijo nato od srede do sobote čakajo še Latvijke, Britanke in Italijanke.

Britanke strle italijanski oreh

Prva današnja tekma med Veliko Britanijo in Italijo se je končala z zmago prve z 1:0, ob 18.30 se bodo pomerile še Latvijke in Slovakinje.

Slovenska ženska hokejska reprezentanca je lani nastopila v enaki konkurenci SP divizije I (skupina B) ter v Južni Koreji osvojila četrto mesto, s čimer je dosegla enega največjih uspehov doslej in obstala v tem rangu tekmovanja.