Saša Dončić Nikola Jokić Vlatko Čančar Vlatko Čančar Luka Dončić Luka Dončić Denver Nuggets Dallas Mavericks Liga NBA

Sobota, 19. 11. 2022, 4.46

Liga NBA, 18. november

Dallas dosegel 127 točk, Dončić pa nov zgodovinski mejnik #video

5

Dallas Denver Luka Dončić | Luka Dončić je tridesetico presegel že v tretji četrtini. Njegova 12. v sezoni. | Foto Reuters

Luka Dončić je tridesetico presegel že v tretji četrtini. Njegova 12. v sezoni.

Po tekmi odmora se je Luka Dončić vrnil v postavo Dallas Mavericksov in dosegel 50. trojni dvojček v karieri (35 točk, 12 skokov in 11 asistenc). V domači dvorani so Denver Nuggets premagali s 127:99. Tekma, ki sta jo v živo spremljala tudi Saša Dončić in Matej Erjavec, je bila odločena že ob polčasu. Vlatko Čančar je za nasprotnika dosegel osem točk, največ v sezoni. To je deveta zmaga košarkarjev Dallasa (15 tekem), v noči na ponedeljek z Denverjem igrajo še enkrat.

Kevin Durant
Sportal Brooklyn zmagal v zadnji sekundi, Durant prek 26.000 točk

Denver Nuggets so bili pred to tekmo pri devetih zmagah in petih porazih, Dallas Mavericks so imeli eno zmago manj in en poraz več. V obeh ekipah je kar nekaj manjkajočih. Maxi Kleber pri Dallasu ni igral zaradi poškodbe, vprašljiva sta bila JaVale McGee in Reggie Bullock, a sta vseeno stopila na parket. Pri Denverju sta tekmo izpustila njihova najboljša Jamal Murray in Nikola Jokić, saj sta oba v covidnem protokolu. Zaradi bolezni je manjkal Aaron Gordon, zaradi poškodbe pa Ish Smith

Še en izjemen večer za Luko Dončića:

Dallasu je uspel izjemen prvi polčas v napadu. Ob 60-odstotnem metu iz igre so dosegli kar 73 točk, samo v drugi četrtini 44. Oboje je njihov rekord sezone.

Na tekmi v Dallasu sta bila tudi Saša Dončić in predsednik KZS Matej Erjavec. | Foto: Reuters Na tekmi v Dallasu sta bila tudi Saša Dončić in predsednik KZS Matej Erjavec. Foto: Reuters Za vodstvo po 24 minutah igre s 73:55 sta dosegla Dončić in Christian Wood po 18 točk. Ljubljančan je bil na dobri poti do trojnega dvojčka, saj je imel že osem skokov in sedem asistenc. Denver brez Jokića in Murrayja ni mogel slediti takemu ritmu domačih košarkarjev.

Nekaj več priložnosti za igro je dobil Vlatko Čančar, ki je v prvem polčasu odigral osem minut in zadel eno trojko. A to ni bila običajna trojka, temveč trojka, meter za črto ob zvoku sirene, ki je oznanila konec prve četrtine. Ob robu igrišča smo v prvi vrsti tribune videli dva znana obraza: Lukovega očeta Sašo Dončića in predsednika košarkarske zveze Slovenije Mateja Erjavca.

Lukov 50. trojni dvojček v NBA

Slovenski reprezentant je dosegel 50. trojni dvojček v NBA karieri. | Foto: Reuters Slovenski reprezentant je dosegel 50. trojni dvojček v NBA karieri. Foto: Reuters Prednost Mavericksov je bila tolikšna, da nadaljevanje tekme ni imelo pravega tekmovalnega naboja. Domači so v American Airlines Centru stotico dosegli že dve minuti pred koncem tretje četrtine, po 36 minutah pa so vodili s 105:84. Dončiću, ki je bil že pri 31 točkah, je do trojnega dvojčka manjkal samo še en skok. Zadnji Lukov koš v tretji tretjini je bila trojka prek Čančarja.

Po Čančarjevi zgrešeni trojki v drugi minuti zadnje četrtine je Dončić ujel deseto žogo na tekmi in tako prišel do svojega 50. trojnega dvojčka v karieri. To mu je uspelo na 278. tekmi v ligi NBA. Hitreje je 50 trojnih dvojčkov zbral le Oscar Robertson (111 tekem). Magic Johnson je potreboval tekmo več (279), Nikola Jokić 416 tekem, glavni trener Dallas Jason Kidd pa 649 tekem.

Sedem minut pred koncem tekme je ob prednosti s 119:88 Dončić sedel na klop in ob aplavzu očeta ter Erjavca sklenil tekmo. V 35 minutah na parketu je zbral 33 točk, 12 skokov, 11 asistenc in eno ukradeno žogo.

Vlatko Čančar je dobil največ minut v sezoni. V 23 je dal osem točk. | Foto: Reuters Vlatko Čančar je dobil največ minut v sezoni. V 23 je dal osem točk. Foto: Reuters

Tudi za končni izid 127:99 je imel Dallas skoraj 60-odstoten met iz igre. Wood je z 28 točkami dosegel svoj rekord sezone. Dvomestni so bili še Spencer Dinwiddie (15), Tim Hardaway (13) in Bullock (10). Pri Denverju je bil z 18 točkami prvi strelec Bruce Brown, Čančar je svojo najboljšo tekmo sezone sklenil z osmimi točkami v 23 minutah.

Deseti poraz za Bike in Dragića

Že deseti poraz na 16 tekmah so doživeli košarkarji Chicago Bulls. Orlando Magic, ki so dva dni prej premagali Dallas, so bili za svojo šele peto zmago boljši s 108:107. Z 41 točkami je bil prvi strelec obračuna DeMar DeRozan, Goran Dragić je v 16 minutah na parketu zadel le en prosti met in imel štiri asistence ter dva skoka.