Thermometer Blue 2,14

alpsko smučanje Petra Vlhova Mikaela Shiffrin Mikaela Shiffrin Neja Dvornik Ana Bucik Andreja Slokar Lienz slalom

Petek, 29. 12. 2023, 14.10

Alpsko smučanje, Lienz, slalom (ž)

Astronomska prednost Mikaele Shiffrin za zmago št. 93, finale s tremi Slovenkami

Mikaela Shiffrin slalom Lienz 2023 | Američanka Mikaela Shiffrin je v Lienzu svojo statistiko dopolnila s 93. zmago v svetovnem pokalu.  | Foto Guliverimage

Američanka Mikaela Shiffrin je v Lienzu svojo statistiko dopolnila s 93. zmago v svetovnem pokalu.

Mikaela Shiffrin nadaljuje svoj zmagoviti pohod. V Lienzu v Avstriji je v velikem slogu že 93. zmagala v svetovnem pokalu! Pred drugouvrščeno Nemko Leno Duerr si je na petem slalomu sezone nabrala kar 2.34 sekunde naskoka, pred Švicarko Michelle Gisin pa 2.45 sekunde. V finale so se uvrstile vse tri Slovenke na startni listi. Andreja Slokar je tekmo končala na 17. mestu, Ana Bucik se je uvrstila mesto za njo, Neja Dvornik pa je leto 2023 sklenila na 23. mestu.

Mikaela Shiffrin
Sportal Shiffrinova razred zase, Dvornikovi uspel veleslalom kariere

Mikaela Shiffrin je s sijajno finalno vožnjo, z naskokom kar 2,34 sekunde, osvojila 93. zmago v svetovnem pokalu, 56. slalomsko. Po eni najbolj dominantnih predstav v svoji karieri je bila prešerne volje: "Danes je bil zame zelo poseben dan. Na smučeh sem se počutila popolno, zato sem zelo zadovoljna." V letu 2023 je vsega skupaj nanizala 13 zmag v svetovnem pokalu, boljši izkupiček zmag je imela doslej le v letu 2018, ko je vsega skupaj osvojila 15 zmag.

Mikaela Shiffrin | Foto: Guliverimage Mikaela Shiffrin Foto: Guliverimage "Zadnjih nekaj let sem resnično gradila od začetka sezone do te točke, in mislim, da nekako klikne," je dejala Shiffrin, ki prepričljivo vodi v seštevku zime z osvojenimi 900 točkami na 14 tekmah. Prav tako je prva v slalomskem seštevku.

Po prvem delu slaloma v Lienzu sta bili na prvih dveh mestih dve Američanki, Paula Moltzan je na drugem mestu za slovito rojakinjo zaostala 1,14 sekunde, Švedinja Anna Swenn Larsson na tretjem pa 1,32 sekunde. Švedinja ni zdržala pritiska in je v finalu padla z zmagovalnega odra na četrto mesto, Moltzan pa se je povsem ponesrečil finale, saj je po napaki odstopila in ostala brez uvrstitve.

Na stopničke sta skočili Nemka Lena Dürr (+2,34) in Švicarka Michelle Gisin (+2,45), ki sta bili po prvi vožnji na petem oziroma četrtem mestu, a zmage Shiffrin nista mogli ogroziti.

Kunc: Prisotne je veliko psihološke zavore

Na zadnji tekmi v letu 2023 so prav vse tri Slovenke končale med najboljšo trideseterico. S tem so vse domače ljubitelje smučanja povabile na domače tekme v Kranjski Gori, kjer bosta šestega in sedmega januarja veleslalom in slalom za točke svetovnega pokala. Trener Mitja Kunc z nastopi še naprej ni zadovoljen: "Dekleta poskušajo, vidi se, da bi rade, a je prisotne veliko psihološke zavore. Upam, da najdemo pogoje za dobre treninge. Samo skozi treninge se bo raven smučanja dvignila."

Andreja Slokar je osvojila 17. mesto. | Foto: Guliverimage Andreja Slokar je osvojila 17. mesto. Foto: Guliverimage

Andreja Slokar je bila po prvem delu preizkušnje 12., v finalu ni zadržala tega izhodišča, leto 2023 pa je končala s 17. mestom (+4.09). "Zelo zanimiva tekma. Slalom se smučam dobro, a je problem, ker tega na tekmi še ne pokažem. Zaenkrat se mučim. Oba teka sta bila daleč od tega, kar sem sposobna. Vseeno mislim, da je to še normalno, saj sem po poškodbi izgubila tekmovalni ritem in se še iščem. Veseli me, da se na treningu smučam vse boljše in enkrat sem naredila že preskok iz veliko hujšega, tako da tudi tokrat verjamem v to, le potrpežljiva moram biti," je po koncu dejala Slokarjeva.

Ana Bucik | Foto: Guliverimage Ana Bucik Foto: Guliverimage Nekoliko bolje se je na drugi progi znašla Ana Bucik, 23. po prvi vožnji, je v finalu pridobila pet mest in je tekmo končala na 18. mestu (+4,35). "Ni bila enostavna tekma. Sploh v prvem teku sem se borila sama s sabo in progo, tako da nisem uspela razviti prave hitrosti. V drugo je bilo po dolgem času malo boljše in to je vožnja, na kateri bom gradila," je dejala Bucikova. Neja Dvornik si je finalno vožnjo zagotovila z 20. časom prve vožnje, v finalu pa je dosegla končno 23. mesto (+4,83). "Prvi tek je bil soliden. V drugem pa sem želela popraviti stvari, a se na progi nisem znašla in na koncu je rezultat takšen, kot je," pa je svoja nastopa ocenila Dvornikova.