Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
23. 10. 2018,
13.47

Osveženo pred

5 let, 6 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 0,19

Natisni članek

smučarski skoki

Torek, 23. 10. 2018, 13.47

5 let, 6 mesecev

S senzorji smučarski skoki še bolj razumljivi za trenerje in gledalce

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 0,19
Zakopane smučarski skoki | Foto Sportida

Foto: Sportida

Smučarski skakalci bodo v naslednji sezoni opremljeni s posebnimi senzorji na vezeh, s katerimi bodo trenerjem, športnikom pa tudi gledalcem skoki še bolj razumljivi. Novico je danes na Forumu Nordicumu, tradicionalnem srečanju novinarjev nordijskega smučanja, v Seefeldu potrdil tekmovalni direktor Mednarodne smučarske zveze Walter Hofer.

"S senzorji bomo pojasnili skrivnosti slabega in dobrega skoka," je v Avstriji dejal Hofer.

Senzorji so težki deset gramov in veliki približno toliko kot škatlica vžigalic. Spremljale jih bodo tudi posebne kamere, vgrajene na skakalnicah, in trenerji bodo na ta način lahko izvedeli tako rekoč vse o naletu, odskoku, samem skoku in pristanku. Podatki naj bi bili v prvi vrsti pomembni za trenerje in športnike, saj bodo na osnovi podatkov lahko spreminjali poudarke na treningu.

Pomemben podatek bo predvsem pravi trenutek odskoka, pa tudi položaj nog pri odskoku. Skakalci bodo tudi bolj varni, saj bodo podatke uporabljali tudi za varnost skakalnic, saj naj bi manj varne pozneje popravili.

Mednarodna smučarska zveza pa v prvem obdobju ne želi s podatki preveč obremenjevati gledalcev pred malimi zasloni. Zanje bo pripravila hitrost pri odskoku in hitrost po 20 metrih letenja in pri doskoku.

Jelko Gros | Foto: Urban Urbanc/Sportida Foto: Urban Urbanc/Sportida "Podatke je treba selekcionirati in uvajati postopoma"

"Po domače povedano gre za nekakšen oddajnik, ki deluje podobno kot vodna tehtnica in vseskozi spremlja položaj smuči. Trenerji potem poznajo nastavitve, hitrosti in vse druge elemente skoka, zato bodo podatki zanesljivo dobrodošli na treningih," je za STA pojasnil novost Jelko Gros in izpostavil, da je pomembno, da vsi podatki ne bodo takoj na voljo tudi gledalcem. "Podatke je treba selekcionirati in uvajati postopoma. Ko bodo grafike dovolj dobre in premišljene, bo verjetno dodano še kaj. Po drugi strani pa bodo podatki na voljo novinarjem v studiih, ki bodo ob primerni interpretaciji lahko tudi na osnovi tega razložili, zakaj je bil kateri od skokov dober ali slab."

Gros je izpostavil še en pomemben podatek v zvezi s senzorji. "Zame je najbolj pomemben sklep odbora za skoke, da bodo vsi podatki dostopni vsem in da ne bo prišlo do očitkov, da imajo katere od reprezentanc z večjimi vlaganji na voljo boljše podatke in s tem prednost."

Zakopane smučarski skoki
Sportal Skakalnici v Zakopanah bo poljska vlada obnovila
Ne spreglejte