Četrtek,
8. 11. 2012,
9.23

Osveženo pred

8 let, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Četrtek, 8. 11. 2012, 9.23

8 let, 3 mesece

Strokovna podpora mladim talentom

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 1

V oddaji Razred talentov bo za pevski napredek mladih talentov, poleg mentorjev oz. žirantov, skrbela ekipa strokovnjakov. Otroci se bodo na nastope pripravljali pod budnim očesom učiteljic petja, Nataše Nahtigal in Kristine Oberžan, za glasbeno spremljavo bo zadolžen Svarogov (Sašo Gačnik), glasbeni producent oddaje pa je Jani Hace.

Nataša Nahtigal

Nataša Nahtigal je zdravnica, ki se je odločila, da bo svoje življenje posvetila glasbi in postala učiteljica petja. Bila je prva učiteljica petja v Sloveniji z licenco za poučevanje pevske tehnike Speech Level Singing. Za poučevanje petja se je izobraževala v Londonu, New Yorku in Los Angelesu. Petje je začela poučevati leta 2005 v Šoli za nastopanje Bast v Ljubljani, leta 2007 pa je odprla svoj pevski studio. Od takrat poučuje pevce vseh starosti, pevske skupine in zbore iz Slovenije, Avstrije, Hrvaške in Nemčije. Med njenimi učenci najdemo kar nekaj slovenskih zvezdnikov, kot so Nina Pušlar, Tomi Meglič, Tina Marinšek, Gregor Skočir, Maja Založnik itd. Leta 2012 je bila povabljena med VIP (Vocology in Practice) licencirane učitelje petja, izbrane učitelje solo petja z vsega sveta, ki morajo vsako leto dosegati visoke standarde poučevanja petja ter se neprestano izobraževati na področju novih raziskav o zdravju in delovanju glasilk.

Nataša pravi, da bo, kljub temu da je poučevanje petja njen sanjski poklic, vedno z eno nogo ostala v medicini. Zato sodeluje tudi z zdravniki foniatri ter pomaga ljudem, ki trpijo zaradi težav z glasom, osvojiti pravilno govorno in pevsko tehniko.

Kristina Oberžan

Kristina Oberžan je svojo glasbeno pot začela v vodah klasične glasbe kot saksofonistka, nadaljevala pa kot jazz vokalistka. Leta 2002 je prejela nagradno štipendijo za študij na sloviti ameriški glasbeni akademiji Berklee College of Music. Oktobra 2005 je prišla v finale mednarodnega tekmovanja jazz pevcev v Bruslju (Brussels International Voice Competition). Na Slovenski popevki 2006 je prejela nagrado za najboljšo izvajalko, 2007 pa magistrirala iz jazz petja na Univesität für darstellende Kunst und Musik v Gradcu, kjer je študirala pri svetovno priznanih jazz vokalistih, kot so Sheila Jordan, Mark Murphy, Jay Clayton, Laurie Antonioli … Pri Kristini Oberžan se enakovredno združujeta vokalna in interpretacijska moč, mogočnemu in čutnemu glasu pa dosledno stopa ob bok izpostavljena poustvarjalska intimnost. Poglobljen pristop in zrelost v glasbenem raziskovanju ter zmožnost premišljenega pristopa k izpovednosti ji omogočajo vstop v celoten spekter glasbenih zvrsti, ki se ga loteva energično, a z izredno ritmično dodelanostjo.

Odlikuje jo dober občutek pri načrtovanju slehernega vokalnega posega. Njena prilagodljivost in razumevanje glasbenih zvrsti in njihovih zakonitosti sta močni, kar je jasno razvidno v obvladovanju poosebljene jazz improvizacije, kjer delikatno loči uporabo različnih jazz stilov ter vsebinsko utemeljuje preskoke iz enega v drugega (beebop, swing, bossa nova, funk).

Pogosto sodeluje z Big Bandom RTV Slovenija, kot solistka je sodelovala z zborom Carmina Slovenica, legendarnim kantavtorjem Janijem Kovačičem in Nado Žgur ter glasbeniki, kot so Peter Mihelič, Renato Chicco, Blaž Jurjevčič, Dejan Pečenko, Drago Gajo, Jure Pukl, Igor Lunder, Primož Grašič, Anže Langus Petrović itd. Sodelovala je na zgoščenki Petra Miheliča z naslovom Clairaudient ter zgoščenki Roberta Jukiča How About That. Zadnjo zgoščenko Kakor lep roman je posnela s slovensko zasedbo The Grooveyards.

Med drugim je bila Kristina profesorica jazz in popularnega petja na Konservatoriju za glasbo v Ljubljani ter Zavodu sv. Stanislava. V tem času si je tudi pridobila licenco za poučevanje pevske tehnike Speech Level Singing v ZDA. V zadnjih treh letih se je posvečala nastopanju na ladjah križarkah po vsem svetu. Za letošnjo zimo pripravlja izid svoje prve avtorske zgoščenke ter se spet posvečuje poučevanju petja.

Svarogov (Sašo Gačnik)

Svarogov (Sašo Gačnik) se je rodil v glasbeni družini. Že v zgodnjem otroštvu je spremljal očeta po različnih nastopih, najprej zgolj kot opazovalec in že zelo kmalu tudi kot član skupine.

Po končani osnovni šoli je nadaljeval šolanje na umetniški gimnaziji in za tem na glasbeni akademiji Anton Bruckner (Linz, Avstrija) z glavnim predmetom Pop-jazz klavir.

Kot pianist, aranžer in vodja skupine že več kot 12 let sodeluje z najpopularnejšimi in najprestižnejšimi slovenskimi izvajalci, kot so Jan Plestenjak, Nuša Derenda, Nina Pušlar, Orkester Slovenske Filharmonije, Andraž Hribar, Andrej Šifrer, Mali Ekrani in mnogi drugi.

Od leta 2006 je član mednarodne symphonic progressive power metal zasedbe Juvaliant s sedežem v Salzburgu in založbo Limb Music v Hamburgu – www.juvaliant.com.

V letu 2007 je imel čast deliti oder s svetovno zvezdo Christopherjem Crossom, dobitnikom oskarja in sedmih nagrad grammy.

V prvi polovici leta 2013 se končno zanj zgodil dolgo pričakovani preobrat in Sašo Gačnik je resno začel svojo solo pot v vlogi pevca in avtorja svojih pesmi. Z vzdevkom Svarogov se je občinstvu prvič predstavil v sredini julija v Belorusiji na prestižnem XXII mednarodnem festivalu Slavyanskyj Bazar ob spremljavi nacionalnega orkestra Belorusije in pod taktirko Mihaila Finberga, kjer je predstavil svoji avtorski kompoziciji Trilogija in Nekej ti morm’ povedat (Srce Vrtnice).

Pesem Trilogija je mimogrede tudi njegov prvi singel in prva kompozicija, ki jo je napisal v ruskem jeziku in jo je tamkajšnje občinstvo neverjetno lepo sprejelo. Govori o treh povsem različnih zgodbah, treh povsem različnih ljudeh, ki jim usoda prekriža poti in z majhnimi, na videz nepomembnimi dejanji drug drugemu vrnejo vero vase in iskro življenja v oči.

V začetku februarja 2014 je Svarogov s skladbo Trilogija zmagal na tedenski lestvici ene izmed moskovskih radijskih postaj.

Konec aprila 2014 je podpisal pogodbo z največjo ukrajinsko založbo MOON Records, pri kateri je izdal svoj novi ruski singel Moja, moja Ukrainka.

Od sredine maja 2014 je tudi član legendarne slovenske skupine Šank Rock, ki se je po dolgem premoru v prenovljeni zasedbi občinstvu prvič predstavila julija na velikem koncertu v Laškem, s posebnim gostom Stevom Stevesom (Billy Idol, Michael Jackson) na kitari.

Jani Hace

Jani Hace je prve glasbene korake naredil na koncu 70. let ob preigravanju pesmi članov skupine The Beatles, ki so zanj še danes največji vzorniki in navdih. V srednješolskih letih na začetku 80. letih je začel delovati kot bas kitarist v različnih skupinah takratnega novega vala in alternativnega rocka (Marcus 5, Videosex, Borghesia). V drugi polovici 80. let se je odpravil na štiriletno avanturo v tujino, kjer je s cover bendom po klubih po vsej Evropi preigraval takrat aktualne glasbene uspešnice.

Po vrnitvi domov na začetku 90. let se je najprej priključil takratnemu bendu Janeza Bončine - Benča ter kmalu zatem skupaj z Zoranom Crnkovičem, Pavletom Ristićem in Ninom Mureškićem ustanovil blues bend Deja vu.

V tem obdobju je začel vedno pogosteje snemati za različne izvajalce različnih glasbenih stilov, s čimer se je začela njegova dolgoletna kariera studijskega basista.

Leta 1994 se je pridružil spremljevalni skupini Roberta Magnifica, kjer je deloval naslednjih šest let. V tem obdobju je tudi vedno pogosteje nastopal in snemal z Big Bandom RTV Slovenija, kjer je nabiral nove dragocene izkušnje. Želja po znanju ga je za nekaj časa pripeljala na Konservatorij za glasbo v Celovcu ob mentorstvu prof. Ulija Langthalerja.

Prav tako v tem obdobju je začel nastopati s skupino Rotor, ki je nekakšna zmes elektronike in "živih glasbenikov".

Konec 90. let je s prijateljema Davorjem Klaričem in Sergejem Ranđelovićem ustanovil skupino Elevators, ki še vedno nastopa in je aktualna. Poleg omenjenih članov je v zasedbi v zadnjih letih še Robi Pikl.

Leta 2001 se je kot studijski basist pridružil Siddharti med snemanjem drugega albuma Nord. Pozneje to leto je odšel s skupino na turnejo kot pridruženi član, leta 2003 pa pred snemanjem tretjega albuma Rh– postal polnopravni član Siddharte.

Kljub predanosti Siddharti in Elevatorsom nadaljuje glasbena sodelovanja z različnimi glasbeniki kot basist, skladatelj, aranžer in občasno tudi glasbeni producent (Alenka Godec, Jadranka Juras, Maya, Josipa Lisac, Trkaj …).

V zadnjih nekaj letih se nekajkrat preizkusil tudi v gledališču. S Siddharto je nastopil v dveh vidnejših predstavah v Anton Podbevšek Teatru, in sicer v Livingstonovem poslednjem poljubu in predstavi ČlovekA z bombami. Kot spremljevalni glasbenik sodeluje tudi v muzikalu Pomladno prebujenje (MGL).

Poleg omenjenih sodelovanj se v zadnjem obdobju pogosto pojavlja na nastopih kolektiva Sounds of Slovenia in nastopa s skupino Terrafolk s Simboličnim orkestrom.

Avtor: Planet TV