Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
4. 1. 2012,
14.08

Osveženo pred

8 let, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Sreda, 4. 1. 2012, 14.08

8 let, 3 mesece

Bližje novi vladi?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 2
Po za številne nepotrebnem izgubljanju časa z utopično idejo vlade narodne enotnosti je zdaj čas za iskanje pravih koalicijskih partnerjev ...

Vlade narodne enotnosti ne bo! To je zdaj že gotovo. Preprosto je preveč partikularnih interesov in prevelikih "egov" med slovenskimi politiki. Je bila v "dolini Šentflorjanski" vlada narodne enotnosti kdaj sploh realno mogoča? Bi potrebovali pomoč ljudstva, preden se dokončno odločite za odgovor, da v pravljice o vladi narodne enotnosti tudi sami niste verjeli? Kdo pa je? Ljudstvo je na decembrsko volilno nedeljo jasno povedalo, kdo je zmagovalec in kdo je že skorajda večno drugi in seveda tudi kdo so največji poraženci predčasnih volitev. V zadnjih dneh postaja vse jasneje, da bodo morda prav ti poraženci odločali in na koncu najbrž tudi odločili o novi vladi, ki bo morala "zagristi" v številne nakopičene težave, še zlasti gospodarske narave, ki zavirajo prihodnji razvoj deželice …

Prej bo seveda treba oblikovati prihodnjo koalicijo. Kar nikakor ne bo lahko. V to sem prepričan in najbrž nisem edini! To brez dvoma dokazuje žal izgubljeni mesec koalicijskega "tipanja", ki ne vrne se nobeden. Zato tudi razumem vso zadrego predsednika države. Danilo Türk je v zelo neprijetnem položaju, zato tudi še ni sporočil imena kandidata, ki mu bo zaupal mandat za sestavo nove, že devete vlade v samostojni Sloveniji. Relativnemu zmagovalcu volilne nedelje Zoranu Jankoviću po zelo resnem spodrsljaju ob izbiri najprimernejšega kandidata za prvega moža ali prvo damo državnega zbora povolilne zvezde očitno niso več najbolj naklonjene. Skupaj z eno od največjih osmoljenk prvih predčasnih parlamentarnih volitev, SD, ima le 38 koalicijskih glasov, kar je zelo, zelo daleč od potrebne absolutne večine 46 glasov za potrditev njegovega mandatarstva. Še veliko, veliko več poslanskih glasov pa bi Zoran Janković potreboval za trdnejšo koalicijo, ki bi lahko spretno krmarila med opozicijskimi čermi Janševe SDS. Si predstavljate, da bi predsednik države podelil mandat za sestavo vlade Zoranu Jankoviću, pa potem Zoki ob glasovanju v državnem zboru pade …

Zato predsednik čaka? Do kdaj še? Ja, do kdaj bo lahko sploh še čakal? Čas se počasi, a vztrajno izteka! Če bo prišel predlog o "rezervnem" kandidatu za mandatarja, ga predsednik države ne bo mogel prezreti, še manj "ignorirati"! Pa se bo rezervni mandatar tudi zgodil? Prej ja kot ne! Janez Janša, ki se ves povolilni čas malce rezervirano drži ob strani, ko opazuje porodne krče rojevanja morebitne Jankovićeve vlade, je že ob izvolitvi Gregorja Viranta za prvega moža državnega zbora "lansiral" ponudbo o koaliciji razuma. V tej seveda ne bi bilo Jankovićeve Pozitivne Slovenije, bil bi pa prostor za še vedno Pahorjevo SD. Ampak ta je zdaj že v Jankovićevem čolnu! V njem pa zagotovo ne bo SLS, pa tudi Nove Slovenije ne.

Kaj pa DeSUS in Lista Gregorja Viranta? Še vedno vsaj uradno ni povsem jasno, v kateri koaliciji se bolj najdeta. V levosredinski ali desnosredinski? Brez njiju ne Jankoviću niti Janši ne more uspeti oblikovati zares trdne koalicijske vlade, ki jo Slovenija tako nujno potrebuje, še zlasti zaradi reformnih izzivov, ki jo čakajo. Karl in Gregor, ki običajno preveč in prekmalu govorita, čeprav sta se oba v ponovoletnem času zavila v "taktičen" molk, svoje "kože" potencialnemu mandatarju zagotovo ne bosta prodala prav poceni. Ne samo zaradi programskih razlik in še vedno nepozabljenih pred- in povolilnih zamer, ampak tudi zaradi čisto praktičnih kadrovskih apetitov po ministrstvih. Na koncu odločijo prav ti! Na našo veliko žalost. Kaj pa Slovenija in njena prihodnost? Kdo od politikov pa o njej sploh zares razmišlja. Ja, kdo?

Ne spreglejte