Hinzenbach smučarski skoki Tina Erzar Katra Komar Ema Klinec Ema Klinec Taja Bodlaj Nika Križnar Nika Križnar Nika Prevc Nika Prevc

Sobota, 24. 2. 2024, 15.27

2 meseca

Svetovni pokal, Hinzenbach (ženske – sobota)

Nika Prevc na avstrijski veselici za las ob stopničke in tisočico!

Nika Prevc | Nika Prevc je v tej sezoni zmagala na sedmih tekmah svetovnega pokala, skupno pa zbrala kar 999 točk. | Foto Reuters

Smučarske skakalke so se v soboto za točke svetovnega pokala potegovale v Hinzenbachu. Za dvojno avstrijsko zmago in veliko veselje domačih navijačev sta poskrbeli Eva Pinkelnig in Jacqueline Seifriedsberger, Nika Prevc, ki ostaja trdno v vodstvu v seštevku svetovnega pokala, pa je zgrešila stopničke le za šest desetink sekunde. Osvojila je četrto mesto in poskrbela za nov odmeven rezultat. V tej sezoni je zbrala že 999 točk! Nika Križnar je osvojila osmo, povratnica Ema Klinec 13., četrta slovenska finalistka Tina Erzar pa 23. mesto.

Ljubno 2024, Nika Prevc
Sportal Preobrat: skakalke bodo sezono končale v Planici!

Najboljša smučarska skakalka na svetu, Nika Prevc, še naprej razveseljuje z izjemnimi predstavami in vrhunskimi nastopi. V izjemni sezoni 2023/24, ki se bo končala 21. marca v Planici, takrat v dolini pod Poncami zagotovo ne bo manjkalo slovenskih navijačev, se je na zmagovalnem odru na najvišjo stopničko podala že sedemkrat in vodi v skupnem seštevku svetovnega pokala. Na prvi izmed dveh tekem v Hinzenbachu se je 18-letni Slovenki ponudila priložnost, da bi prebila mejo tisoč točk. Če bi se povzpela na stopničke, bi ji to že uspelo, tako pa se lahko po četrtem mestu, zmagovalni oder je zgrešila za šest desetink, pohvali s 999 točkami. S tem se je še utrdila v vodstvu in prednost pred najbližjo zasledovalko Japonko Yuki Ito povišala na 202 točki.

Četrto mesto je zasedala že po prvi seriji, ko je za prvim mestom zaostajala le 1,4 točke. Na koncu je za zmagovalko Evo Pinkelnig zaostala slabih šest točk. Domači ljubitelji smučarskih skokov so lahko proslavljali dvojno zmago, saj je bila druga Jacqueline Seifriedsberger, na stopničke, že 51. v karieri, pa se je z odličnim nastopom v finalu, ko se je iz sedmega prebila na tretje mesto, povzpela še Nemka Katharina Schmid.

Slovenski uspeh je dopolnila Nika Križnar z osmim mestom. Po prvi seriji je kazalo še bolje, saj je zasedala šesto mesto, nato pa v finalu zdrsnila na osmo.

Po dobrem mesecu se je v skakalno smučarsko karavano vrnila Ema Klinec. Svetovna rekorderka je sredi januarja predčasno zapustila japonsko turnejo, v soboto pa je bila tretja najboljša slovenska finalistka. Osvojila je 13. mesto in v finalu pridobila šest mest. Točke svetovnega pokala si je zagotovila tudi Tina Erzar. Trenutno vodilna tekmovalka v celinskem pokalu je tekmovanje v Hinzenbachu končala na 23. mestu.

Ema Klinec se je po dobrem mesecu vrnila v skakalno karavano. | Foto: Guliverimage Ema Klinec se je po dobrem mesecu vrnila v skakalno karavano. Foto: Guliverimage

Čisto malo zmanjkalo do stopničk

"Danes mi je zmanjkalo čisto malo do stopničk. Četrto mesto pa se mi zdi še vseeno super uvrstitev, poleg tega, pa so bili skoki boljši kot na začetku dneva, tako da si vseeno nimam kaj očitati," je bila tudi s četrtim mestom zadovoljna Prevčeva, ki je stopniške zgrešila za pičle 0,6 točke.

Tudi Križnarjeva je bila zadovoljna z doseženim, prejšnji teden ji je ponagajalo zdravje. "S skoki sem zelo zadovoljna. Kaj več nisem pričakovala, saj sem imela rahle težave v preteklem tednu. Osmo mesto ni slabo mesto. Lahko lepo štartam jutrišnji dan s tem dalje in upam, da ohranim dobre občutke," je povedala za Smučarko zvezo Slovenije.

Še ena rekonvalescentka v slovenski izbrani vrsti Ema Klinec je opogumljena po več kot solidni predstavi. "Drugi skok je bil zelo lep. Na treningu sem naredila nekaj sprememb in sem potrebovala nekaj zaupanja danes. Super, da sem spet nazaj, sem zelo vesela. Tekma je bila lepa. Čestitke obema Nikama in pa tudi ostalim puncam. Super, sem vesela!"

Glavni trener Zoran Zupančič je našel nekaj napak pri varovankah: "Prva tekma po kar dolgem premoru. Generalna ocena je, da smo bili malenkost zakrčeni. Nismo prenesli skokov s treningov. Nika Prevc je bila malenkost za stopničkami. Nika Križnar lepo, glede na to, da ni skakala prejšnji teden zaradi bolezni. Lepo tudi Ema Klinec po vrnitvi. Kakšen skok lepši, kakšen slabši Za Tino Erzar je vsaka točka res lep rezultat za tako mlado tekmovalko. Generalno bomo pa morali dati malo na gas, danes so nas Avstrijci kar pošteno namahali."

Jutri bo v Hinzenbachu na sporedu še ena tekma z začetkom ob 13.45 uri.

Izidi, Hinzenbach:
 1. Eva Pinkelnig (Avt)          243,1 točke (88,5 m/92)
 2. Jacqui Seifriedsberger (Avt) 240,2 (88/87)
 3. Katharina Schmid (Nem)       238 (85,5/89)
 4. Nika Prevc (Slo)             237,4 (87/87,5)
...
 8. Nika Križnar (Slo)           223,9 (87/82,5)
13. Ema Klinec (Slo)             216 (81/85,5)
23. Tina Erzar (Slo)             201,6 (80,5/82)

...

Nastop na sobotni tekmi v Avstriji si je v kvalifikacijah scier priborilo pet slovenskih smučarskih skakalk. To so Nika Prevc, Nika Križnar, Ema Klinec, Tina Erzar in Taja Bodlaj, ki je nato za las zgrešila finale ter osvojila končno 31. mesto. Med najboljših 40 se ni uvrstila le Katra Komar.