Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sobota,
13. 9. 2014,
8.16

Osveženo pred

8 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Sobota, 13. 9. 2014, 8.16

8 let

Kateri bo najboljši slovenski film?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 1
V Portorožu bodo na današnji sklepni prireditvi 17. Festivala slovenskega filma (FSF) podelili vesne za najboljše slovenske filmske dosežke v zadnjem letu.

Med drugim se je za nagrade potegovalo osem celovečercev, pet igranih in trije dokumentarci. Na festivalu, ki bo potekal še v nedeljo, se je v uradnem programu predstavilo 71 filmov.

Najboljši celovečerec in najboljši dokumentarni film V kategoriji igranih celovečernih filmov so prvenec Blaža Završnika Pot v raj, Drevo Sonje Prosenc, Avtošola Janeza Burgerja, Inferno Vinka Möderndorferja in koprodukcija Barbari/Varvari Ivana Ikića. Med celovečernimi dokumentarci se bodo za vesno potegovali Boj za Siniše Gačića, Kaj pa Mojca? Urše Menart ter koprodukcijski Ples z Marijo Ivana Gergoleta.

Prejemnica letošnje Badjurove nagrade za življenjsko delo, ki jo podeljujejo od leta 1995, je Hanna Preuss.

V žiriji tudi lanska dobitnika vesen Špela Čadež in Rok Biček Žirijo letošnjega festivala sestavljajo lanska dobitnika vesen Špela Čadež, ki je z Bolesom prejela nagrado za najboljši kratki film, in Rok Biček, ki jo je z Razrednim sovražnikom pobral v kategoriji celovečercev, scenografka Katja Šoltes, dolgoletni selektor filmov pri RTV Slovenija Matjaž Zajec ter predsednik umetniškega odbora filmskega festivala v Pulju Hrvoje Pukšec.

Vesne bo podeljeval glasbenik Boštjan Narat Prvič se za vesne, ki jih bo podeljeval Boštjan Narat, v samostojni kategoriji potegujejo tudi eksperimentalni filmi.

Ob glavnem filmskem programu so filme predvajali tudi v Avtonomnem filmskem pristanu v Prostoru za sodobno umetnost Monfort. Tam je bil na ogled nabor filmov iz sodobne domače produkcije, ki se niso uvrstili v glavni program festivala, a so po oceni organizatorjev kljub temu vredni ogleda.

Filmska vzgoja in delavnice Na festivalu so pozornost namenili tudi filmski vzgoji ter pogovorom in delavnicam v strokovnem programu. Med drugim so se udeleženci strokovnega programa lahko seznanili z mednarodnim producentskim usposabljanjem ter s problematiko visokošolskega izobraževanja na področju filma in avdiovizualnih dejavnosti v Sloveniji.

Ne spreglejte